Belchite
| Belchite | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Izen ofiziala | Belchite | ||||||||||
| Posta kodea | 50130 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 50045 | ||||||||||
| Herriburua | Belchite | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°18′23″N 0°45′17″W / 41.3065°N 0.7546°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 273,680076 km² | ||||||||||
| Altitudea | 440 m | ||||||||||
| Mugakideak | Almochuel, Almonacid de la Cuba, Lécera, Puebla de Albortón, Mediana de Aragón, Fuentes de Ebro, Quinto, Azaila, Vinaceite, Híjar, Codo, Velilla de Ebro eta La Zaida | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 1.495 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 5 bizt/km² | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Telefono aurrizkia | 976 | ||||||||||
| Matrikula | Z | ||||||||||
| belchite.es | |||||||||||
Belchite (aragoiera: Belchit) Zaragozako probintziako udalerria da, Aragoin, Espainia. Azken erroldaren arabera 1.495 biztanle zituen 273,7 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Almochuel, Almonacid de la Cuba, Lécera, Puebla de Albortón, Mediana de Aragón, Fuentes de Ebro, Quinto, Azaila, Vinaceite, Híjar, Codo, Velilla de Ebro eta La Zaida.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 761 gizon, 736 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 41,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 48,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,4 —probintzian % 19—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 170 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 71,8)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Ukraina, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.096 etxebizitza zeuden: 648 (% 59,1) nagusiak eta 448 (% 40,9) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 166 (% 15,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 127 (% 11,6) hutsik zeuden.[5]
Etxebizitza multzoa
Zaragozako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Zaragozako mapa
Guztira 648 etxegune zeuden, eta horietatik 207 (% 31,9) pertsona bakarrekoak ziren.[6]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.382 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 39,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 16,4.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 18,0 zen 2021ean eta % 21,1 2024an; beraz, 3,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 18,8 izatetik % 16,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 22,1 ziren, eta gizonen artean % 20,2; 1,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 20,1 eta gizonen % 12,8 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 63,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 36,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 3 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 52,7 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 47,3. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,9 ziren.[7]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 292 | % 21,1 | 142 | % 20,2 | 150 | % 22,1 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 313 | % 22,6 | 174 | % 24,8 | 139 | % 20,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 550 | % 39,8 | 296 | % 42,2 | 254 | % 37,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 227 | % 16,4 | 90 | % 12,8 | 137 | % 20,1 |
| Guztira | 1.382 | % 100,0 | 702 | % 100,0 | 680 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 18,0 | % 22,2 | % 41,1 | % 18,8 | 1.392 |
| 2022 | % 19,6 | % 22,5 | % 40,4 | % 17,5 | 1.393 |
| 2023 | % 20,4 | % 22,5 | % 40,7 | % 16,4 | 1.388 |
| 2024 | % 21,1 | % 22,6 | % 39,8 | % 16,4 | 1.382 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 8,0 ikasten ari zen (110 pertsona).[8] Ikasten ari zirenetatik, % 58,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 20,9 batxilergoan, % 11,8 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 8,2 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 66,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 50,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 19,3 eta emakumeen % 3,8. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 90,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 41,1 eta 25–29 urtekoen % 11,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,7 baino ez.[9] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 42,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 33,3.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 88,5 estatuan jaio zen, eta % 11,5 atzerrian.[7] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 9,5 eta % 14,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 15,3 eta % 31,8, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 8,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,4.[8] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 56,3 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 85,7 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Campo de Belchite eskualdeko herriburua da.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.645 euro-koa zen[10], eta etxegune bakoitzeko 33.646 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.650 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.950 euro zen. Errenta gordina 17.510 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 54[11]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 27,7), beste diru-sarrerak (% 12,7), langabezia-prestazioak (% 2), beste prestazioak (% 3,6).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[12][oh 1]. Udalerrian indizea 28,4 da, probintziakoaren (29;
Zaragozako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,5;
Zaragozako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Belchite udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 733 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 53,5; gainerako % 46,5 inaktibo zeuden (erretiratuak % 55,9, beste inaktiboak % 32,7 eta ikasleak % 11,5).[13] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 8,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 57,3 zen eta emakumezkoena % 49,6; langabezia-tasa, aldiz, % 5,3 eta % 11,7 zen, hurrenez hurren.[13]
Okupatuen kopurua 675 zen 2023ean, 2021eko 667etik gora.[14] Emakumeek okupatuen % 42,7 osatzen dute, eta gizonek % 57,3.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 673 | % 49,1 | 378 | % 54,3 | 295 | % 43,8 |
| Langabeak | 60 | % 4,4 | 21 | % 3,0 | 39 | % 5,8 |
| Inaktiboak | 637 | % 46,5 | 297 | % 42,7 | 340 | % 50,4 |
| Guztira | 1.370 | % 100,0 | 696 | % 100,0 | 674 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 59,0), industria (% 20,9), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 14,2) eta eraikuntza (% 5,9).[14] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 16,6), ondoren nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 14,2) eta merkataritza (% 9,2) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 56,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 22,8), eta oinarrizko okupazioak % 13,3.[15] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 61,8 eta emakumeen % 50,0).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 154 | % 22,8 | 74 | % 19,1 | 80 | % 27,8 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 383 | % 56,7 | 239 | % 61,8 | 144 | % 50,0 |
| Oinarrizko okupazioak | 90 | % 13,3 | 45 | % 11,6 | 45 | % 15,6 |
| Ez dago jasota | 48 | % 7,1 | 29 | % 7,5 | 19 | % 6,6 |
| Guztira | 675 | % 100,0 | 387 | % 100,0 | 288 | % 100,0 |
Okupatuen % 72,1 besteren konturako langileak dira, eta % 27,9 norberaren konturakoak.[16]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 188 | % 27,9 | 110 | % 28,4 | 78 | % 27,1 |
| Besteren kontura | 487 | % 72,1 | 277 | % 71,6 | 210 | % 72,9 |
| Guztira | 675 | % 100,0 | 387 | % 100,0 | 288 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 88,7 estatuan jaio zen, eta % 11,3 atzerrian.[13] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,8 okupatuak dira, % 33,9 erretiratuak, % 5,0 ikasleak, % 4,8 bestelako inaktiboak eta % 2,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 73,2 okupatuak dira, % 14,1 bestelako inaktiboak, % 5,6 langabeak, % 4,2 ikasleak eta % 2,8 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 41,5 okupatuak dira, % 23,0 bestelako inaktiboak, % 22,2 erretiratuak, % 6,7 ikasleak eta % 6,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,8 okupatuak dira, % 28,6 bestelako inaktiboak, % 14,3 langabeak, % 4,8 ikasleak eta % 3,6 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 86,2 estatuan jaio zen, eta % 13,8 atzerrian.[15] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 20,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 67,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 19,2 oinarrizko okupazioetakoak eta % 7,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 39,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 7,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[17] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 43,0 zerbitzuetan ari dira, % 27,8 industrian, % 19,1 nekazaritzan eta % 10,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,1 zerbitzuetan ari dira, % 23,1 industrian, % 23,1 nekazaritzan eta % 5,8 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 77,7 zerbitzuetan ari dira, % 14,2 industrian eta % 6,9 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 90,2 zerbitzuetan ari dira, % 7,3 nekazaritzan eta % 2,4 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 318 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 21.486 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[18][oh 2]. Udalerriaren azalera 273,7 km² denez, NAE lurraldearen % 78,5 da[19]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 84,8 lur goldagarria (18.215 ha, 217 ustiategitan), % 10 arbolak (2.159 ha, 257 ustiategitan), % 5,2 larre iraunkorrak (1.109 ha, 18 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (2,4 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,62 ha, 18 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 503 behi, 4.259 ardi eta ahuntz eta 19.661 txerri zeuden[20][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 847 gidari zeuden erroldatuta: 535 gizon (% 63,2) eta 312 emakume (% 36,8)[21]. Biztanleen % 56,6 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 1.428 ibilgailuk osatzen zuten: 885 turismo, 130 furgoneta, 119 ziklomotor, 100 motozikleta eta 100 kamioi[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 591 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (443) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14,3 urtekoa zen; turismoen % 7,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 16,3k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,9 diesel zen eta % 45,4 gasolinazko; 7 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,5; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 38,7k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Zaragoza.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Zaragoza.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Zaragoza.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Zaragoza.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q815339.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

