Edukira joan

Riantec

Riantec
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
DepartamenduaMorbihan
BarrutiLorienteko barrutia
Kantonamenducanton of Port-Louis
Izen ofizialaRiantec
Posta kodea56670
Geografia
Koordenatuak47°42′39″N 3°18′38″W / 47.7108°N 3.3106°W / 47.7108; -3.3106
Mapa
Azalera14,06 km²
Altitudea5 m, 0 m, 35 m eta 13 m
MugakideakMerlevenez, Plouhinec, Port-Louis, Locmiquélic eta Gâvres
Demografia
Biztanleria5.865 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.017 (%52,6) (%47,4) 2.720 alt_right
Dentsitatea417 bizt/km²
riantec.com

Riantec (bretainieraz Rianteg) Morbihan departamenduan dagoen Bretainiako udalerria da. Azken erroldaren arabera 5.865 biztanle zituen 14,1 km²-ko azaleran.

=

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Merlevenez, Plouhinec, Port-Louis, Locmiquélic eta Gâvres.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,1 °C-koa da, 11,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 904 mm-koa da, urtarrilean 13,8 euri-egun eta uztailean 6,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Quéven udalerrian dago, 11 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 943,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,8 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,1 °C-koa da, 1963ko urtarrilaren 20an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea3000400050006000700080001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.720 gizon, 3.017 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.50
0.77
 
90-94
 
2.59
1.32
 
85-89
 
3.61
3.57
 
80-84
 
4.28
5.26
 
75-79
 
6.13
6.36
 
70-74
 
6.99
9.74
 
65-69
 
10.87
6.88
 
60-64
 
9.58
10.26
 
55-59
 
7.92
5.96
 
50-54
 
6.17
4.89
 
45-49
 
5.50
8.09
 
40-44
 
6.03
6.21
 
35-39
 
4.47
3.57
 
30-34
 
2.98
4.04
 
25-29
 
2.92
1.73
 
20-24
 
2.15
5.92
 
15-19
 
5.34
7.06
 
10-14
 
4.47
4.93
 
5-9
 
3.51
3.46
 
0-4
 
3.98
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Riantec udalerrian 5.695 biztanle zeuden eta 2.846 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,00 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

5.695biztanle
2.846elkarbizitza-unitate
2,00lagun elkarbizitza-unitateko
1.769familia
Udalerria
% 21
% 35
% 38
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.769 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (995). Guraso bakarreko 181 familietatik 162etan ama zen guraso bakarra. 1.108 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 325k seme-alaba bakarra zuten etxean, 255k bi, eta 81k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 593 bikoteetatik 65tan (% 11,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

995
593
181
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.108
Seme-alaba bat325
Bi seme-alaba255
Hiru seme-alaba76
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 5.089 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 71,8). 80 urte edo gehiagoko 518 biztanleetatik 429 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 89 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 12
40-54% 15
55-64% 23
65-79% 28
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 69
40-54% 72
55-64% 69
65-79% 67
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,4 izatezko bikotean eta % 6,7 PACS bidez lotuta). % 21,4 ezkongabeak ziren, % 10,6 alargunak eta % 7,0 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 45,7
Ezkongabea% 21,4
Alarguna% 10,6
Izatezko bikotean% 8,4
Dibortziatuta% 7,0
PACS bidez lotuta% 6,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 46,8), enplegatuak (% 14,3), erdi-mailako lanbideak (% 13,8), eskulangileak (% 10,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 46,8) Morbihan departamenduko batez bestekoaren (% 38,5) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[8]

Udalerria
% 8
% 14
% 14
% 10
% 47
Morbihan
% 9
% 14
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.388 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.842 egoitza nagusi ziren, 396 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 150 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.971), eta apartamentuak gutxi ziren (355). Egoitza nagusietatik 2.163 beren jabearen bizilekuak ziren, 646 alokairuan zeuden, 251 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 33 doan lagata.[9]

3.388etxebizitza
2.842egoitza nagusi
2.971etxe
355apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.842
396
Egoitza nagusia (2.842)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (396)Hutsik (150)

Etxe mota

2.971
355
Etxea (2.971)Apartamentua (355)

Jabetza egoera

2.163
646
251
Jabeak (2.163)Alokairuan (646)HLM (251)Doan lagata (33)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (713).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik174
1919-1945201
1946-1970501
1971-1990713
1991-2005425
2006-2020711

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.579). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.086 etxebizitzatan). 2.312 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.416 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.218tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela7
2 gela179
3 gela421
4 gela656
5 gela edo gehiago1.579

Berogailu mota

1.086
1.014
515
Gas sarea (1.086)Fuel-olioa (185)Elektrizitatea (1.014)Gas botila (42)Bestelakoak (515)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.312aparkalekua
1.416ibilgailu 1
1.218ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.132 biztanleetatik 2.331 aktibo ziren (% 74,4), horietako 2.112 lanean (% 67,4) eta 219 langabezian (aktiboen % 9,4).

3.13215-64 urteko biztanle
% 74,4aktibo
% 67,4lanean
% 9,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 42,0
25-54 urte% 93,5
55-64 urte% 53,3
Gizonak% 73,9
Emakumeak% 75,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,7
BEPC, brebeta% 19,7
CAP-BEP% 10,8
Batxilergoa% 9,1
Goi-mailako +2% 7,4
Goi-mailako +3/4% 8,3
Goi-mailako +5% 6,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

801 ez-aktibotik 238 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,7), 353 erretiraturik zeuden (% 44,1) eta 210 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,2).

Ez-aktiboak

% 30
% 44
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 29
% 29
% 18
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.142 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.112 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.142enplegu udalerrian
% 81,6soldatapeko
% 18,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.110 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.110 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.250 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,3
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1952ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lorient-Lann Bihoue », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]