Edukira joan

Landévant

Landévant
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
DepartamenduaMorbihan
Izen ofizialaLandévant
Posta kodea56690
HerriburuaLandévant (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak47°45′53″N 3°07′18″W / 47.7647°N 3.1217°W / 47.7647; -3.1217
Mapa
Azalera22,34 km²
Altitudea15 m, 0 m, 80 m eta 33 m
MugakideakPluvigner, Landaul, Nostang eta Languidic
Demografia
Biztanleria4.056 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.028 (%49,9) (%50,1) 2.033 alt_right
Dentsitatea182 bizt/km²
landevant.bzh

Landévant (bretainieraz Landevan) Bretainiako Morbihan departamenduko udalerri bat da. Azken erroldaren arabera 4.056 biztanle zituen 22,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Pluvigner, Landaul, Nostang eta Languidic.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da, 11,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 945 mm-koa da, urtarrilean 13,5 euri-egun eta uztailean 7,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Auray udalerrian dago, 16,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 969,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,7 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,9 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 2an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea100015002000250030003500400045001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.033 gizon, 2.028 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.49
 
90-94
 
1.13
1.62
 
85-89
 
1.87
1.18
 
80-84
 
2.07
2.80
 
75-79
 
3.75
6.35
 
70-74
 
4.88
4.67
 
65-69
 
6.51
5.85
 
60-64
 
4.64
5.71
 
55-59
 
5.03
5.85
 
50-54
 
6.11
6.20
 
45-49
 
5.72
10.13
 
40-44
 
11.54
7.58
 
35-39
 
8.63
3.44
 
30-34
 
5.28
3.89
 
25-29
 
3.16
3.44
 
20-24
 
3.35
6.39
 
15-19
 
6.36
10.28
 
10-14
 
7.05
9.00
 
5-9
 
7.50
5.12
 
0-4
 
5.42
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Landévant udalerrian 4.041 biztanle zeuden eta 1.683 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,40 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 35,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,0 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

4.041biztanle
1.683elkarbizitza-unitate
2,40lagun elkarbizitza-unitateko
1.208familia
Udalerria
% 36
% 29
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.208 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (598). Guraso bakarreko 119 familietatik 89etan ama zen guraso bakarra. 521 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 255k seme-alaba bakarra zuten etxean, 343k bi, eta 90k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 598 bikoteetatik 72tan (% 12,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[8]

491
598
119
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean521
Seme-alaba bat255
Bi seme-alaba343
Hiru seme-alaba79
Lau edo gehiago11

15 urte edo gehiago zituzten 3.190 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 51,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 82,4). 80 urte edo gehiagoko 186 biztanleetatik 164 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 22 kolektibitateren batean.[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 10
40-54% 9
55-64% 20
65-79% 20
80 +% 52
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 81
40-54% 82
55-64% 75
65-79% 76
80 +% 36

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,4 izatezko bikotean eta % 12,4 PACS bidez lotuta). % 20,7 ezkongabeak ziren, % 5,7 alargunak eta % 4,6 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 45,1
Ezkongabea% 20,7
PACS bidez lotuta% 12,4
Izatezko bikotean% 11,4
Alarguna% 5,7
Dibortziatuta% 4,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 32,0), erdi-mailako lanbideak (% 23,5), eskulangileak (% 17,8), enplegatuak (% 11,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 32,0) Morbihan departamenduko batez bestekoaren (% 38,5) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[8]

Udalerria
% 23
% 12
% 18
% 32
Morbihan
% 9
% 14
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.860 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.676 egoitza nagusi ziren, 61 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 123 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.626), eta apartamentuak gutxi ziren (205). Egoitza nagusietatik 1.325 beren jabearen bizilekuak ziren, 328 alokairuan zeuden, 72 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 24 doan lagata.[9]

1.860etxebizitza
1.676egoitza nagusi
1.626etxe
205apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.676
Egoitza nagusia (1.676)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (61)Hutsik (123)

Etxe mota

1.626
205
Etxea (1.626)Apartamentua (205)

Jabetza egoera

1.325
328
Jabeak (1.325)Alokairuan (328)HLM (72)Doan lagata (24)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (633).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik105
1919-194565
1946-1970127
1971-1990361
1991-2005340
2006-2020633

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.017). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (795 etxebizitzatan). 1.429 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 672 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 903tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela33
2 gela82
3 gela192
4 gela353
5 gela edo gehiago1.017

Berogailu mota

289
140
795
419
Gas sarea (289)Fuel-olioa (140)Elektrizitatea (795)Gas botila (33)Bestelakoak (419)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.429aparkalekua
672ibilgailu 1
903ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.426 biztanleetatik 1.965 aktibo ziren (% 81,0), horietako 1.842 lanean (% 75,9) eta 123 langabezian (aktiboen % 6,3).

2.42615-64 urteko biztanle
% 81,0aktibo
% 75,9lanean
% 6,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,3
25-54 urte% 96,7
55-64 urte% 59,0
Gizonak% 81,9
Emakumeak% 80,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,6
BEPC, brebeta% 5,1
CAP-BEP% 8,2
Batxilergoa% 6,1
Goi-mailako +2% 4,7
Goi-mailako +3/4% 3,0
Goi-mailako +5% 4,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

461 ez-aktibotik 205 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,5), 154 erretiraturik zeuden (% 33,4) eta 102 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,1).

Ez-aktiboak

% 44
% 33
% 22
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 37
% 24
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.425 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.842 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.425enplegu udalerrian
% 86,9soldatapeko
% 13,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.120 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.120 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.250 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,3
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1994ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Auray », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]