Edukira joan

Arzon

Arzon
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
DepartamenduaMorbihan
BarrutiVanneseko barrutia
Kantonamenducanton of Sarzeau
Izen ofizialaArzon
Posta kodea56640
Geografia
Koordenatuak47°32′53″N 2°53′29″W / 47.5481°N 2.8914°W / 47.5481; -2.8914
Mapa
Azalera8,93 km²
Altitudea12 m, 0 m, 36 m eta 10 m
MugakideakSaint-Gildas-de-Rhuys
Demografia
Biztanleria2.271 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.194 (%52,6) (%47,4) 1.077 alt_right
Dentsitatea254 bizt/km²
arzon.fr

Arzon (bretainieraz Arzhon-Rewiz) Bretainiako Morbihan departamenduko udalerri bat da. Azken erroldaren arabera 2.271 biztanle zituen 8,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Gildas-de-Rhuys.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Intérieur Est » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,1 °C-koa da, 11,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 784 mm-koa da, urtarrilean 12,9 euri-egun eta uztailean 5,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Sarzeau udalerrian dago, 8,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 741,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,8 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 2an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea120014001600180020002200240026001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.077 gizon, 1.194 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.84
1.39
 
90-94
 
3.85
3.25
 
85-89
 
8.04
10.21
 
80-84
 
8.88
8.82
 
75-79
 
10.55
15.78
 
70-74
 
13.90
10.68
 
65-69
 
13.90
6.96
 
60-64
 
9.21
4.18
 
55-59
 
5.44
5.48
 
50-54
 
2.93
5.11
 
45-49
 
4.52
0.46
 
40-44
 
0.84
5.11
 
35-39
 
3.60
5.01
 
30-34
 
4.52
4.18
 
25-29
 
2.09
2.32
 
20-24
 
0.42
1.76
 
15-19
 
1.59
3.53
 
10-14
 
1.59
2.60
 
5-9
 
2.43
3.16
 
0-4
 
0.84
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Arzon udalerrian 2.251 biztanle zeuden eta 1.355 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,66 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 48,3), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[8]

2.251biztanle
1.355elkarbizitza-unitate
1,66lagun elkarbizitza-unitateko
682familia
Udalerria
% 37
% 48
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 682 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (499). Guraso bakarreko 93 familietatik 78etan ama zen guraso bakarra. 558 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 68k seme-alaba bakarra zuten etxean, 38k bi, eta 18k hiru edo gehiago.[8]

499
89
93
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean558
Seme-alaba bat68
Bi seme-alaba38
Hiru seme-alaba14
Lau edo gehiago4

15 urte edo gehiago zituzten 2.159 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 12,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 75,0).[8]

Bakarrik bizi da
15-24% 13
25-39% 34
40-54% 29
55-64% 25
65-79% 24
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 39
40-54% 53
55-64% 67
65-79% 75
80 +% 43

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 50,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 9,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,0 izatezko bikotean eta % 2,1 PACS bidez lotuta). % 18,8 ezkongabeak ziren, % 14,5 alargunak eta % 6,9 dibortziatuak.[8]

Ezkonduta% 50,7
Ezkongabea% 18,8
Alarguna% 14,5
Izatezko bikotean% 7,0
Dibortziatuta% 6,9
PACS bidez lotuta% 2,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 63,8), enplegatuak (% 9,5), eskulangileak (% 8,7), erdi-mailako lanbideak (% 6,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 63,8) Morbihan departamenduko batez bestekoaren (% 38,5) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[8]

Udalerria
% 10
% 9
% 64
Morbihan
% 9
% 14
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 6.563 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (5.039), 1.361 egoitza nagusiekin alderatuta eta 164 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.619), eta apartamentuak gutxi ziren (2.878). Egoitza nagusietatik 981 beren jabearen bizilekuak ziren, 348 alokairuan zeuden, 151 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 32 doan lagata.[9]

6.563etxebizitza
1.361egoitza nagusi
3.619etxe
2.878apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.361
5.039
Egoitza nagusia (1.361)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (5.039)Hutsik (164)

Etxe mota

3.619
2.878
Etxea (3.619)Apartamentua (2.878)

Jabetza egoera

981
348
151
Jabeak (981)Alokairuan (348)HLM (151)Doan lagata (32)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (478).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik96
1919-194535
1946-1970124
1971-1990478
1991-2005411
2006-2020216

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (613). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (965 etxebizitzatan). 1.054 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 760 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 420tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela77
2 gela153
3 gela227
4 gela290
5 gela edo gehiago613

Berogailu mota

118
965
191
Gas sarea (24)Fuel-olioa (118)Elektrizitatea (965)Gas botila (63)Bestelakoak (191)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.054aparkalekua
760ibilgailu 1
420ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 903 biztanleetatik 625 aktibo ziren (% 69,2), horietako 520 lanean (% 57,6) eta 105 langabezian (aktiboen % 16,8).

90315-64 urteko biztanle
% 69,2aktibo
% 57,6lanean
% 16,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 53,5
25-54 urte% 91,4
55-64 urte% 44,7
Gizonak% 72,8
Emakumeak% 65,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 22,2
BEPC, brebeta% 22,5
CAP-BEP% 15,3
Batxilergoa% 20,0
Goi-mailako +2% 12,2
Goi-mailako +3/4% 15,7
Goi-mailako +5% 13,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 16,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

279 ez-aktibotik 37 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 13,3), 153 erretiraturik zeuden (% 54,8) eta 89 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,9).

Ez-aktiboak

% 13
% 55
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 17
% 13
% 13
% 22
% 34
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.235 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 520 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.235enplegu udalerrian
% 76,7soldatapeko
% 23,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 31.800 eurokoa zen, eta biztanleen % 8 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

31.800 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.250 €
% 8,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,3
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1995ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Sarzeau Sa », fiche climatologique. .
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2