Saltar ao contido

Segunda división B española 2011/12

Na Galipedia, a Wikipedia en galego.
Modelo:Competición deportivaSegunda división B española 2011/12
TipoSegunda Federación Editar o valor en Wikidata
Deportefútbol Editar o valor en Wikidata
Número de participantes80 Editar o valor en Wikidata
Localización  e  Datas
PaísEspaña Editar o valor en Wikidata
Períodotempada 2011-2012 Editar o valor en Wikidata
Intervalo de tempo21 de agosto de 2011 – 24 de xuño de 2012 Editar o valor en Wikidata
Número de edición35 Editar o valor en Wikidata
Competición
Primeiro postoReal Madrid Castilla Editar o valor en Wikidata
Ascenso e descenso
DescendidoAD Ceuta
Andorra Club de Fútbol
Arandina Club de Fútbol
Burgos CF
CD Badajoz
Celta de Vigo Fortuna
Club Deportivo Dénia
Club Deportivo Manacor
Club Deportivo Puertollano
Club Deportivo Roquetas
Club Deportivo Toledo
Club Polideportivo Ejido
Club Polideportivo La Unión
Club de Futbol Gandia
Club de Fútbol Palencia
Club de Fútbol Sporting Mahonés
Gimnástica Segoviana Club de Fútbol
Lorca Atlético Club de Fútbol
Montañeros CF
Sociedad Deportiva Lemona
Sporting Villanueva Promesas
UB Conquense
UD Vecindario Editar o valor en Wikidata
Datos estatísticos
GolJosé Jesús Perera López↔ CD Atlético Baleares (23) Editar o valor en Wikidata

A tempada 2011–12 da Segunda División B foi a 35ª edición desta competición, terceiro nivel do fútbol en España. Comezou o 20 de agosto de 2011 e finalizou o 24 de xuño de 2012 coas finais da promoción de ascenso.

Equipos participantes

[editar | editar a fonte]
Grupo 1 Grupo 2 Grupo 3 Grupo 4

Clasificación

[editar | editar a fonte]
Pos Equipo X G E P GF GC DG Pts Clasificación ou descenso
1.Real Madrid Castilla 3823967736+3978Promoción de ascenso á Segunda División 2012−13
2.Tenerife 381810105132+1964
3.Lugo 38161665541+1464
4.Albacete 38189115637+1963
5.Atlético de Madrid B 38151585838+2060
6.Oviedo 38186145043+760
7.Rayo Vallecano B 38168145349+456
8.Getafe B 381411136063-353
9.La Roda 381310154445-149
10.Sporting de Gijón B 381115124245-348
11.Coruxo 381113143748–1146
12.Leganés 381015135050045
13.Marino 381112154053–1345
14.Sanse 381111163647–1144
15.Alcalá 38917124047–744
16.Conquense 38917124441+344Promoción de permanencia
17.Toledo 381012163742–542Descenso á Terceira División 2012−13
18.Montañeros 381010184463–1940
19.Vecindario 38109193766–2939
20.Celta de Vigo B 38911184267–2538

X = Partidos xogados; G = Partidos gañados; E = Partidos empatados; P = Partidos perdidos; GF = Goles a favor ; GC = Goles en contra; DG = Diferenza de goles; Pts = Puntos

Pos Equipo X G E P GF GC DG Pts Clasificación ou descenso
1.Mirandés 38231325522+3382Promoción de ascenso á Segunda División 2012−13
2.Ponferradina 3822886534+3174
3.Eibar 38171564635+1166
4.Amorebieta 38161485035+1562
5.Logroñés 38179125238+1460
6.Alavés 38141776439+2559
7.Guijuelo 381610124544+158
8.Bilbao Athletic 381413114739+855
9.Salamanca 381410145048+252
10.Sestao River 38149155252051
11.Zamora 381213134137+449
12.Real Sociedad B 38139165052–248
13.Osasuna Promesas 38139164956–748
14.Real Unión 381212144543+248
15.Gimnástica Torrelavega 381210163950–1146
16.Palencia 381210163246–1446Promoción de permanencia
17.Arandina 38912173852–1439Descenso á Terceira División 2012−13
18.Gimnástica Segoviana 3879224070–3030
19.Lemona 38611212660–3429
20.Burgos 3877242963–3428

X = Partidos xogados; G = Partidos gañados; E = Partidos empatados; P = Partidos perdidos; GF = Goles a favor ; GC = Goles en contra; DG = Diferenza de goles; Pts = Puntos

Pos Equipo X G E P GF GC DG Pts Clasificación ou descenso
1.Atlético Baleares 3821986539+2672Promoción de ascenso á Segunda División 2012−13
2.Huracán 38181284830+1866
3.Orihuela 37171464733+1465
4.Badalona 38181194826+1265
5.Llagostera 381810104428+1664
6.Hospitalet 381711104634+1262
7.Lleida 381611115040+1059
8.Reus 381512114337+657
9.Olímpic de Xàtiva 381512114128+1357
10.Sant Andreu 381411134744+353
11.Teruel 381216104543+252
12.Mallorca B 38149154947+251
13.Valencia Mestalla 381311145254–250
14.Ontinyent 381310153944–549
15.Dénia 38138173938+147
16.Zaragoza B 381111164660–1444Promoción de permanencia
18.Andorra 38117204055–1540Descenso á Terceira División 2012−13
17.Gandia 38813173449–1537
19.Manacor 3866263974–3524
20.Sporting Mahonés 3754281372–5919

X = Partidos xogados; G = Partidos gañados; E = Partidos empatados; P = Partidos perdidos; GF = Goles a favor ; GC = Goles en contra; DG = Diferenza de goles; Pts = Puntos

Pos Equipo X G E P GF GC DG Pts Clasificación ou descenso
1.Cádiz 38211346223+3976Promoción de ascenso á Segunda División 2012−13
2.Linense 3821985733+2472
3.Lucena 3821985330+2372
4.Real Jaén 38191364831+1770
5.Melilla 381810105033+1764
6.San Roque de Lepe 38187134335+861
7.Cacereño 38151674833+1561
8.Betis B 38185155759–259
9.Villanovense 38177145352+158
10.Sevilla Atlético 371410135545+1052
11.Puertollano 381312134649–351
12.Badajoz 38148166057+350
13.Almería B 381311145060–1050
14.Ceuta 381310154649–349
15.Écija 381113143336–346
16.Lorca Atlético 381012165052–242Promoción de permanencia
17.Roquetas 38118193455–2141Descenso á Terceira División 2012−13
18.La Unión 38108203349–1638
19.Sporting Villanueva 37211241641–2517
20.Poli Ejido 3824321385–7210

X = Partidos xogados; G = Partidos gañados; E = Partidos empatados; P = Partidos perdidos; GF = Goles a favor ; GC = Goles en contra; DG = Diferenza de goles; Pts = Puntos

Promoción de ascenso

[editar | editar a fonte]

Campións de grupo

[editar | editar a fonte]

Os catro campións de grupo xogaron unha eliminatoria a dobre partido. Os vencedores subiron directamente a Segunda División. Os perdedores pasaron á segunda eliminatoria cos segundos, terceiros e cuartos de grupo.

Partidos de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Mirandés 1 – 0 Atlético Baleares Municipal de Anduva 20 de maio 12:00
Cádiz 0 – 3 Real Madrid Castilla Ramón de Carranza 20 de maio 20:00
Partidos de volta
Atlético Baleares 1 – 2 Mirandés Estadio Balear 27 de maio 10:30
Real Madrid Castilla 5 – 1 Cádiz Alfredo Di Stéfano 27 de maio 12:00

Ademais os dous vencedores que ascenderon a Segunda xogaron outra eliminatoria a dobre partido para decidir o campión da categoría.

Partido de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Real Madrid Castilla 3 – 0 Mirandés Alfredo Di Stéfano 1 de xuño 20:00
Partido de volta
Mirandés 0 – 3 Real Madrid Castilla Municipal de Anduva 9 de xuño 19:00

Segundos, terceiros e cuartos

[editar | editar a fonte]

Cuartos de final

[editar | editar a fonte]

Os segundos, terceiros e cuartos de cada grupo xogaron unha eliminatoria a dobre partido. Os vencedores pasaron ás semifinais.

Partidos de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Amorebieta 1 – 1 B. Linense Nuevo Urritxe 19 de maio 18:30
Huracán Valencia 0 – 0 Lucena Municipal de Manises 20 de maio 18:00
Lugo 1 – 0 Eibar Anxo Carro 18:00
Badalona 1 – 1 Tenerife Camp del Centenari 18:30
Real Jaén 2 – 1 Ponferradina Nuevo Estadio de la Victoria 20:00
Albacete 1 – 1 Orihuela Carlos Belmonte 20:00
Partidos de volta
Eibar 0 – 0 Lugo Ipurua 26 de maio 20:15
Tenerife 3 – 1 Badalona Heliodoro Rodríguez López 27 de maio 17:30
Lucena 0 – 0 Huracán Valencia Ciudad de Lucena 27 de maio 18:30
B. Linense 2 – 1 Amorebieta Municipal de La Línea 27 de maio 19:00
Ponferradina 2 – 0 Real Jaén El Toralín 27 de maio 20:00
Orihuela 0 – 1 Albacete Municipal Los Arcos 27 de maio 21:00

Semifinais

[editar | editar a fonte]

Os seis gañadores de cuartos de final e os dous campións perdedores da eliminatoria xogaron as semifinais a dobre partido. Os vencedores pasaron á final.

Partidos de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Lucena 2 – 1 Ponferradina Ciudad de Lucena 2 de xuño 18:30
Lugo 3 – 1 Atlético Baleares Anxo Carro 3 de xuño 12:00
B. Linense 0 – 1 Tenerife Municipal de La Línea 3 de xuño 19:00
Albacete 0 – 0 Cádiz Carlos Belmonte 3 de xuño 20:00
Partidos de volta
Ponferradina 3 – 0 Lucena El Toralín 9 de xuño 21:00
Cádiz 0 – 0
(pen. 4-3)
Albacete Ramón de Carranza 9 de xuño 21:30
Atlético Baleares 0 – 0 Lugo Estadio Balear 10 de xuño 12:00
Tenerife 3 – 2 B. Linense Heliodoro Rodríguez López 10 de xuño 13:00

Os catro gañadores de semifinais xogaron as finais a dobre partido. Os vencedores ascenderon a Segunda División.

Partidos de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Lugo 3 - 1 Cádiz Anxo Carro 17 de xuño 19:00
Ponferradina 1 - 0 Tenerife El Toralín 17 de xuño 20:00
Partidos de volta
Tenerife 1 - 2 Ponferradina Heliodoro Rodríguez López 24 de xuño 13:00
Cádiz 3 - 1
(pen. 2-3)
Lugo Ramón de Carranza 24 de xuño 19:00

Promoción de permanencia

[editar | editar a fonte]

Os catro décimo sextos clasificados xogaron unha eliminatoria a dobre partido. Os perdedores descenderon directamente a Terceira División. Os gañadores manteron a categoría.

Partidos de ida
Local Resultado Visitante Estadio Data Hora
Zaragoza B 1 - 0 Conquense Cidade Deportiva 19 de maio 20:00
Palencia 2 - 0 Lorca Atlético Nueva Balastera 20 de maio 19:00
Partidos de volta
Conquense 0 - 3 Zaragoza B La Fuensanta 27 de maio 18:00
Lorca Atlético 1 - 1 Palencia Francisco Artés Carrasco 27 de maio 19:30

Véxase tamén

[editar | editar a fonte]

Ligazóns externas

[editar | editar a fonte]