Sari la conținut

Alegeri prezidențiale în Rusia, 2012

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Rusia

Acest articol face parte din seria:
Politica și conducerea
Rusiei


Politica altor țări • 

Alegeri prezidențiale în Rusia din 2012 au avut loc la 4 martie. Președintele va fi ales pe 6 ani. Următoarele alegeri vor avea loc pe 18 martie 2018.

Cei cinci candidați sunt:

din partea partidului Comunist al Federației Ruse (Kommunisticheskaya Partiya Rossiyskoy Federatsii)
e • d Sumar din 4 martie 2012 la alegerile prezidențiale din Rusia
Candidați Din partea partidului Voturi %
Vladimir PutinRusia Unită145.513.00163,64
Ghennadi ZiuganovPCFR12.288.62417,18
Mihail ProhorovIndependent5.680.5587,94
Vladimir JirinovskiPLDR4.448.9596,22
Serghei MironovSpravedlivaya Rossiya2.755.6423,85
Voturi valide70.686.78498,84
Voturi invalide833.1911,16
Total voturi71.519.975100,00
Număr total al alegătorilor / prezență la vot109.610.81265,25
Sursa: Comisia centrală electorală a Federației Ruse Arhivat în , la Wayback Machine.

    Legături externe

    [modificare | modificare sursă]