Edukira joan

Vimodrone

Vimodrone
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Milano
Izen ofizialaVimodrone
Posta kodea20055
ISTAT kodea015242
HerriburuaVimodrone
Geografia
Koordenatuak45°30′50″N 9°17′04″E / 45.5139°N 9.2844°E / 45.5139; 9.2844
Mapa
Azalera6 km²
Altitudea128 m
MugakideakCernusco sul Naviglio, Milan, Pioltello, Cologno Monzese eta Segrate
Demografia
Biztanleria16.741 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.790 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02
Hiri senidetuakBella
Katastro kodeaM053
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaMI
comune.vimodrone.milano.it

Vimodrone Italiako udalerri bat da. Milango probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 16.741 biztanle ditu, 6 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cernusco sul Naviglio, Milan, Pioltello, Cologno Monzese eta Segrate.

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.135 gizon, 8.798 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.12
 
95-99
 
0.30
0.84
 
90-94
 
1.43
2.03
 
85-89
 
3.26
3.44
 
80-84
 
4.11
4.86
 
75-79
 
5.10
5.00
 
70-74
 
5.67
5.58
 
65-69
 
6.14
6.67
 
60-64
 
7.18
7.93
 
55-59
 
7.02
8.86
 
50-54
 
8.23
7.55
 
45-49
 
7.72
6.43
 
40-44
 
6.55
5.90
 
35-39
 
5.99
5.81
 
30-34
 
5.01
5.30
 
25-29
 
4.85
4.79
 
20-24
 
4.80
6.16
 
15-19
 
4.97
5.18
 
10-14
 
4.55
4.01
 
5-9
 
3.61
3.54
 
0-4
 
3.47
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.430 etxebizitza zeuden: 7.541 (% 89,5) okupatuta eta 889 (% 10,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 68,9 jabetzan zeuden, % 27,8 alokairuan eta % 3,3 beste titulu batekin.

8.430etxebizitza (2021)
7.541okupatuak
889hutsik (% 10,5)

Erabilera (2021)

7.541
889
Okupatuak (7.541)Hutsik edo ez-okupatuak (889)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

68,9
27,8
Jabetzan (68,9)Alokairuan (27,8)Beste titulu batekin (3,3)

2024an 7.758 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.931 (% 37,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

7.758etxegune (2024)
2.931pertsona bakarrekoak (% 37,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.931
2 kide2.243
3 kide1.302
4 kide1.021
5 kide edo gehiago261

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]