Edukira joan

Cernusco sul Naviglio

Cernusco sul Naviglio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Milano
Izen ofizialaCernusco sul Naviglio
Posta kodea20063
ISTAT kodea015070
Geografia
Koordenatuak45°31′00″N 9°20′00″E / 45.5167°N 9.3333°E / 45.5167; 9.3333
Mapa
Azalera13,33 km²
Altitudea133 m
MugakideakBussero, Carugate, Cologno Monzese, Pioltello, Rodano, Vignate, Vimodrone, Cassina de' Pecchi eta Brugherio
Demografia
Biztanleria34.848 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.614 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02
Katastro kodeaC523
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaMI
comune.cernuscosulnaviglio.mi.it

Cernusco sul Naviglio Italiako udalerri bat da. Milango probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 34.848 biztanle ditu, 13,33 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bussero, Carugate, Cologno Monzese, Pioltello, Rodano, Vignate, Vimodrone, Cassina de' Pecchi eta Brugherio.

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.00035.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 16.784 gizon, 18.056 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.08
0.13
 
95-99
 
0.47
0.82
 
90-94
 
1.58
2.45
 
85-89
 
3.53
3.27
 
80-84
 
4.11
4.77
 
75-79
 
5.62
4.50
 
70-74
 
5.13
5.36
 
65-69
 
5.31
7.07
 
60-64
 
6.88
8.70
 
55-59
 
8.04
8.75
 
50-54
 
9.01
7.23
 
45-49
 
7.24
6.38
 
40-44
 
6.51
5.53
 
35-39
 
5.44
4.27
 
30-34
 
4.42
4.46
 
25-29
 
4.23
5.40
 
20-24
 
4.50
6.25
 
15-19
 
5.42
5.85
 
10-14
 
4.97
4.98
 
5-9
 
4.13
3.81
 
0-4
 
3.39
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 16.512 etxebizitza zeuden: 15.051 (% 91,2) okupatuta eta 1.461 (% 8,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,5 jabetzan zeuden, % 15,2 alokairuan eta % 4,2 beste titulu batekin.

16.512etxebizitza (2021)
15.051okupatuak
1.461hutsik (% 8,8)

Erabilera (2021)

15.051
1.461
Okupatuak (15.051)Hutsik edo ez-okupatuak (1.461)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,5
15,2
Jabetzan (80,5)Alokairuan (15,2)Beste titulu batekin (4,2)

2024an 15.216 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 5.026 (% 33) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

15.216etxegune (2024)
5.026pertsona bakarrekoak (% 33)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide5.026
2 kide4.512
3 kide2.786
4 kide2.383
5 kide edo gehiago509

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]