Edukira joan

Vidreres

Vidreres
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
Eremu funtzionalaComarques Gironines
EskualdeaSelva
AlkateaJordi Camps Vicente (en) Itzuli
Izen ofizialaVidreres
Posta kodea17411
INEk ezarritako kodea17213
HerriburuaVidreres
Geografia
Koordenatuak41°47′20″N 2°46′45″E / 41.788883°N 2.779273°E / 41.788883; 2.779273
Mapa
Azalera48 km²
Altitudea93 m
MugakideakLloret de Mar, Tossa de Mar, Caldes de Malavella, Sils eta Maçanet de la Selva
Demografia
Biztanleria8.862 (2025)
alt_left 4.266 (%48,2) (%51,8) 4.586 alt_right
Dentsitatea185 bizt/km²
Etxebizitzak77
MatrikulaGI
Hizkuntza ofizialakatalan
vidreres.cat

Vidreres Kataluniako udalerria da, Selva eskualdean eta Gironako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 8.862 biztanle zituen 48 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lloret de Mar, Tossa de Mar, Caldes de Malavella, Sils eta Maçanet de la Selva.

Biztanleriaren tamainaUrtea0200040006000800010.00017001750180018501900195020002050VidreresBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 4.586 gizon, 4.266 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.02
 
95-99
 
0.40
0.48
 
90-94
 
0.84
1.31
 
85-89
 
1.64
2.40
 
80-84
 
3.00
3.42
 
75-79
 
4.01
4.12
 
70-74
 
4.52
5.02
 
65-69
 
5.02
6.69
 
60-64
 
7.10
8.72
 
55-59
 
7.81
8.42
 
50-54
 
8.63
8.59
 
45-49
 
8.60
7.83
 
40-44
 
6.84
6.26
 
35-39
 
5.88
6.06
 
30-34
 
5.63
5.41
 
25-29
 
5.13
6.11
 
20-24
 
5.32
5.97
 
15-19
 
6.42
5.19
 
10-14
 
5.34
4.21
 
5-9
 
3.89
3.77
 
0-4
 
3.91
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 24,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 30,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 11,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 21,9 —probintzian % 27,3—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Gironako mapa
Udal
Prob
Erki
Best
Esta
Udalerri berean · % 24,4Probintzia berean · % 18Erkidegoan · % 24,1Beste erkidegoa · % 11,7Estatutik kanpo · % 21,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.938 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 39,8)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Errumania, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 34,6Europa · % 39,8Afrika · % 22,2Asia · % 3,3Ozeania · % 0,1
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 4.348 etxebizitza zeuden: 3.036 (% 69,8) nagusiak eta 1.312 (% 30,2) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 317 (% 7,3) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 439 (% 10,1) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 208 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 1.610 plazarekin (7,74 plaza etxebizitzako).[6]

4.348etxebizitza
3.036etxegune
439hutsik (% 10,1)
208etxebizitza turistiko (2026) Gironako mapa

Etxebizitza multzoa Gironako mapa

3.036
1.312
Etxebizitza nagusia (3.036)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.312)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Gironako mapa

3.592
439
Okupatuak (3.592)Noizbehinkakoak (317)Hutsik (439)

Guztira 3.036 etxegune zeuden, eta horietatik 692 (% 22,8) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1692
2 pertsona852
3 pertsona684
4 pertsona552
5 edo gehiago256

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 7.483 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 25,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 36,4; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,5.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 22,9 zen 2021ean eta % 25,2 2024an; beraz, 2,3 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,9 izatetik % 13,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 27,4 ziren, eta gizonen artean % 23,1; 4,3 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 13,5 eta gizonen % 13,4 ziren.

7.483biztanle 15 urte edo +, 2024
% 25,2goi-mailako ikasketak+2,3 puntu 2021etik mapa
% 13,5lehen hezkuntza edo gutxiago−2,4 puntu 2021etik mapa
% 9,4ikasten ari dira, 2024
% 13,5
% 36,4
% 25,0
% 25,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 13,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 36,4Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 25,0Goi-mailako ikasketak · % 25,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Gironako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 64,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 35,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 47 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 55,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 44,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 3,6 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 3,6
DBH eta antzekoak
% 36,4
Erdi-mailako LH
% 11,0
Goi-mailako LH
% 8,8
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,8
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 6,0
Masterrak eta espezialitateak
% 2,0
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Vidreres, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak1.883% 25,2896% 23,1987% 27,4
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa1.871% 25,01.007% 26,0864% 24,0
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)2.721% 36,41.456% 37,51.265% 35,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago1.008% 13,5521% 13,4487% 13,5
Guztira7.483% 100,03.880% 100,03.603% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Vidreres, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 22,9% 24,5% 36,8% 15,96.950
2022% 23,8% 24,9% 36,9% 14,37.045
2023% 24,8% 24,8% 37,0% 13,47.272
2024% 25,2% 25,0% 36,4% 13,57.483

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,4 ikasten ari zen (700 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 47,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 27,1 batxilergoan, % 21,0 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,7 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 52,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 42,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 26,3 eta emakumeen % 16,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 76,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 30,5 eta 25–29 urtekoen % 10,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,7 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 40,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 17,3.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 76,3
20–24 urte
% 30,5
25–29 urte
% 10,0
30–34 urte
% 4,6
35–39 urte
% 5,1
40–44 urte
% 3,6
45–49 urte
% 1,9
50–54 urte
% 0,9
55 urte edo +
% 0,3
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,3
Goi-mailako ikasketak
% 47,4
Erdi-mailako LH
% 21,0
Batxilergoa
% 27,1
DBH eta antzekoak
% 2,7
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,4
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 77,7 estatuan jaio zen, eta % 22,3 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 25,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 13,8 eta % 31,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 20,0 eta % 22,7, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 25,9
Goi-mailakoak
% 13,8
% 26,4
Batx. / erdi LH
% 24,3
% 39,5
DBH
% 30,8
% 8,2
Lehen H. edo gutx.
% 31,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 29,4
Goi-mailakoak
% 20,0
% 23,1
Batx. / erdi LH
% 27,2
% 36,5
DBH
% 30,1
% 11,0
Lehen H. edo gutx.
% 22,7
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,8 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,4.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 47,5 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 46,6 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

48,2 km²-ko azalera du.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.827 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 42.469 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.986 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 21.350 euro zen. Errenta gordina 19.356 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 62,3[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 18,7), beste diru-sarrerak (% 12,3), langabezia-prestazioak (% 2), beste prestazioak (% 4,8).

62%
19%
12%
Soldata · % 62,3Pentsioak · % 18,7Langabezia · % 2Beste prestazioak · % 4,8Beste sarrerak · % 12,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,7 da, probintziakoaren (30,5; Gironako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,6; Gironako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Vidreres udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 4.071 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 55,2; gainerako % 44,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 45,9, beste inaktiboak % 43,7 eta ikasleak % 10,4).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,0 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 56,8 zen eta emakumezkoena % 53,4; langabezia-tasa, aldiz, % 8,1 eta % 12,2 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 3.547 zen 2023ean, 2021eko 3.282etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 44,9 osatzen dute, eta gizonek % 55,1.

3.547okupatu, 2023+% 8,1 2021etik
% 44,9emakumeak okupatuen artean
% 55,2jarduera-tasa, 2024
% 10,0langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 49,7
% 20,6
% 19,6
Okupatuak · % 49,7Langabeak · % 5,5Ikasleak · % 4,7Erretiratuak · % 20,6Beste inaktiboak · % 19,6
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Vidreres, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak3.663% 49,72.000% 52,21.663% 46,9
Langabeak408% 5,5176% 4,6232% 6,5
Inaktiboak3.306% 44,81.652% 43,21.654% 46,6
Guztira7.377% 100,03.828% 100,03.549% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 70,1), industria (% 19,6), eraikuntza (% 9,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,3).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 19,1), ondoren manufaktura-industria (% 18,4) eta eraikuntza (% 9,0) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Gironako mapa
% 19,6
% 9,0
% 70,1
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,3Industria · % 19,6Eraikuntza · % 9,0Zerbitzuak · % 70,1
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 19,1
Manufaktura-industria
% 18,4
Eraikuntza
% 9,0
Administrazio publikoa
% 7,6
Ostalaritza
% 7,4
Garraioa eta biltegiratzea
% 6,5
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 5,7
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,4
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Hezkuntza
% 5,2
Jarduera profesionalak
% 3,9
Beste zerbitzu batzuk
% 3,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,9
Informazioa eta komunikazioak
% 1,5
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,3
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,1
Etxeetako jarduerak
% 1,0
Ur-hornidura eta hondakinak
% 1,0
Higiezinen jarduerak
% 0,6
Erauzketa-industriak
% 0,1
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 55,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 27,2), eta oinarrizko okupazioak % 12,4.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 58,3 eta emakumeen % 51,8).

% 27,2
% 55,4
% 12,4
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 27,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 55,4Oinarrizko okupazioak · % 12,4Ez dago jasota · % 5,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Vidreres, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak964% 27,2483% 24,7481% 30,2
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak1.964% 55,41.140% 58,3824% 51,8
Oinarrizko okupazioak441% 12,4232% 11,9209% 13,1
Ez dago jasota178% 5,0101% 5,277% 4,8
Guztira3.547% 100,01.956% 100,01.591% 100,0

Okupatuen % 82,9 besteren konturako langileak dira, eta % 17,1 norberaren konturakoak.[17]

% 14,3
% 73,6
% 9,2
Norberaren kontura, langileak dituena · % 2,9Norberaren kontura, langilerik gabe · % 14,3Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 73,6Besteren kontura, aldi baterakoa · % 9,2
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Vidreres, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura608% 17,1405% 20,7203% 12,8
Besteren kontura2.939% 82,91.551% 79,31.388% 87,2
Guztira3.547% 100,01.956% 100,01.591% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 79,4 estatuan jaio zen, eta % 20,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,9 okupatuak dira, % 25,5 erretiratuak, % 9,0 bestelako inaktiboak, % 5,4 ikasleak eta % 5,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,1 okupatuak dira, % 39,9 bestelako inaktiboak, % 8,3 erretiratuak eta % 5,1 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,5 okupatuak dira, % 21,9 erretiratuak, % 17,3 bestelako inaktiboak, % 7,5 langabeak eta % 5,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,9 bestelako inaktiboak dira, % 39,3 okupatuak, % 6,3 erretiratuak, % 6,3 langabeak eta % 3,3 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 54,9
Okupatuak
% 45,1
% 5,3
Langabeak
% 5,1
% 5,4
Ikasleak
% 1,6
% 25,5
Erretiratuak
% 8,3
% 9,0
Beste inakt.
% 39,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 47,5
Okupatuak
% 39,3
% 7,5
Langabeak
% 6,3
% 5,8
Ikasleak
% 3,3
% 21,9
Erretiratuak
% 6,3
% 17,3
Beste inakt.
% 44,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 82,4 estatuan jaio zen, eta % 17,6 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 27,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,3 oinarrizko okupazioetakoak eta % 13,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 20,9 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 27,2
Goi eta erdi maila
% 13,2
% 58,2
Langile kualifikatuak
% 58,6
% 9,4
Oinarrizko okup.
% 23,3
% 5,2
Ez dago jasota
% 4,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 31,7
Goi eta erdi maila
% 23,1
% 51,5
Langile kualifikatuak
% 53,1
% 11,5
Oinarrizko okup.
% 20,9
% 5,3
Ez dago jasota
% 2,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 62,4 zerbitzuetan ari dira, % 22,1 industrian eta % 14,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,3 zerbitzuetan ari dira, % 23,6 industrian, % 14,9 eraikuntzan eta % 5,2 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 80,7 zerbitzuetan ari dira, % 16,2 industrian eta % 2,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 81,9 zerbitzuetan ari dira, % 15,5 industrian eta % 2,5 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,2
Nekazaritza
% 5,2
% 22,1
Industria
% 23,6
% 14,2
Eraikuntza
% 14,9
% 62,4
Zerbitzuak
% 56,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,8
Nekazaritza
% 0,0
% 16,2
Industria
% 15,5
% 2,3
Eraikuntza
% 2,5
% 80,7
Zerbitzuak
% 81,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 35 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 699 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 48 km² denez, NAE lurraldearen % 14,6 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 94,5 lur goldagarria (660 ha, 34 ustiategitan), % 5 larre iraunkorrak (34,9 ha, 5 ustiategitan), % 0,5 arbolak (3,2 ha, ustiategi batean), norberaren kontsumorako baratzeak (0,3 ha, 11 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,05 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
15%
85%
NAE · 699 ha (% 14,6)Gainerako azalera · 4.101 ha (% 85,4)
NAE, lur-erabileraren arabera
94%
Lur goldagarria · 660 ha (% 94,5)Larre iraunkorrak · 34,9 ha (% 5)Arbolak · 3,2 ha (% 0,5)Baratzeak · 0,3 ha (< % 0,1)Berotegiak · 0,05 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 835 behi, 346 ardi eta ahuntz eta 1.015 txerri zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.227 gidari zeuden erroldatuta: 2.863 gizon (% 54,8) eta 2.364 emakume (% 45,2)[22]. Biztanleen % 59 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 8.349 ibilgailuk osatzen zuten: 5.178 turismo, 1.140 motozikleta, 711 furgoneta, 632 kamioi eta 323 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 585 turismokoa zen, probintziako (523) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,3 urtekoa zen; turismoen % 12,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 14,3k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,2 gasolinazko zen eta % 45,1 diesel; 95 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,2; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 29,6k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
37%
26%
30%
0 etiketa · 156 (% 1,9)ECO · 381 (% 4,6)C etiketa · 3.080 (% 37,5)B etiketa · 2.165 (% 26,4)Etiketarik gabe · 2.433 (% 29,6)
Turismoak, adinaren arabera
12%
16%
23%
34%
14%
< 4 urte · 634 (% 12,2)4–8 urte · 833 (% 16,1)8–15 urte · 1.209 (% 23,3)15–25 urte · 1.760 (% 34)≥ 25 urte · 742 (% 14,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Girona.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Girona.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Girona.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Girona.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Girona.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13715.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Girona.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Girona.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.