Edukira joan

Terralba

Terralba
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sardinia
ProbintziaOristanoko probintzia
Izen ofizialaTerralba
Posta kodea09098
ISTAT kodea095065
HerriburuaTerralba
Geografia
Koordenatuak39°43′11″N 8°38′11″E / 39.7197314°N 8.6362839°E / 39.7197314; 8.6362839
Mapa
Azalera49,8 km²
Altitudea9 m
MugakideakArborea, Arbus, Guspini, Marrubiu, San Nicolo d'Arcidano eta Uras
Demografia
Biztanleria9.719 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea195 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0783
Katastro kodeaL122
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaOR
comune.terralba.or.it

Terralba Oristanoko (Sardinia, Italia) udalerria da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arborea, Arbus, Guspini, Marrubiu, San Nicolo d'Arcidano eta Uras.

BiztanleriaUrtea40005000600070008000900010.00011.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.872 gizon, 4.678 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.04
0.18
 
95-99
 
0.60
1.07
 
90-94
 
1.80
2.75
 
85-89
 
3.25
3.26
 
80-84
 
4.85
6.10
 
75-79
 
6.35
6.10
 
70-74
 
7.01
6.69
 
65-69
 
6.95
8.95
 
60-64
 
8.70
8.27
 
55-59
 
9.15
8.13
 
50-54
 
8.61
7.86
 
45-49
 
7.23
7.00
 
40-44
 
5.71
5.46
 
35-39
 
5.64
4.68
 
30-34
 
4.90
4.70
 
25-29
 
3.08
4.45
 
20-24
 
4.30
4.56
 
15-19
 
4.02
4.21
 
10-14
 
3.48
3.59
 
5-9
 
2.65
1.97
 
0-4
 
1.69
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.646 etxebizitza zeuden: 4.056 (% 71,8) okupatuta eta 1.590 (% 28,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85,3 jabetzan zeuden, % 9,2 alokairuan eta % 5,5 beste titulu batekin.

5.646etxebizitza (2021)
4.056okupatuak
1.590hutsik (% 28,2)

Erabilera (2021)

4.056
1.590
Okupatuak (4.056)Hutsik edo ez-okupatuak (1.590)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85,3
9,2
Jabetzan (85,3)Alokairuan (9,2)Beste titulu batekin (5,5)

2024an 4.157 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.266 (% 30,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.157etxegune (2024)
1.266pertsona bakarrekoak (% 30,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.266
2 kide1.238
3 kide934
4 kide566
5 kide edo gehiago153

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]


Geografia
Italia
Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.