Edukira joan

Seysses

Seysses
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Garona Garaia
Izen ofizialaSeysses
Posta kodea31600
Geografia
Koordenatuak43°29′53″N 1°18′45″E / 43.4981°N 1.3125°E / 43.4981; 1.3125
Mapa
Azalera25,26 km²
Altitudea178 m, 160 m, 182 m eta 175 m
MugakideakFrouzins, Muret, Fonsorbes, Lamasquère, Roques eta Saint-Lys
Demografia
Biztanleria10.539 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.566 (%44,9) (%55,1) 5.606 alt_right
Dentsitatea417 bizt/km²
mairie-seysses.fr

Seysses (frantsesez eta ofizialki: Seysses) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Garona Garaia departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 10.539 biztanle zituen 25,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Frouzins, Muret, Fonsorbes, Lamasquère, Roques eta Saint-Lys.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
SeyssesSeysses
Població amb 6944 habitants (2000)Frouzins (2,1 km)
Població amb 1723 habitants (2000)Saubens (3,7 km)
Població amb 23572 habitants (2000)Muret (4,6 km)
Població amb 3460 habitants (2000)Roquettes (4,6 km)
Població amb 16047 habitants (2000)Cugnaux (5,0 km)
Població amb 3729 habitants (2000)Roques (5,4 km)
Població amb 1213 habitants (2000)Lamasquère (5,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,4 °C-koa da, 16,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 649 mm-koa da, urtarrilean 8,7 euri-egun eta uztailean 5,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Cugnaux udalerrian dago, 6,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 635,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 44 °C-koa da, 1923ko abuztuaren 8an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.606 gizon, 4.566 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.11
0.16
 
90-94
 
0.88
1.11
 
85-89
 
1.55
2.07
 
80-84
 
2.04
3.14
 
75-79
 
3.55
3.28
 
70-74
 
4.62
3.37
 
65-69
 
5.69
4.12
 
60-64
 
4.71
5.08
 
55-59
 
5.21
6.39
 
50-54
 
8.10
6.94
 
45-49
 
7.10
7.97
 
40-44
 
6.72
8.58
 
35-39
 
8.98
8.87
 
30-34
 
5.15
7.88
 
25-29
 
7.12
7.42
 
20-24
 
5.23
5.46
 
15-19
 
5.76
6.60
 
10-14
 
4.99
6.26
 
5-9
 
6.55
5.30
 
0-4
 
5.94
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Seysses udalerrian 9.257 biztanle zeuden eta 4.029 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,30 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 31,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

9.257biztanle
4.029elkarbizitza-unitate
2,30lagun elkarbizitza-unitateko
2.720familia
Udalerria
% 30
% 26
% 11
% 32
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.720 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.195). Guraso bakarreko 463 familietatik 358etan ama zen guraso bakarra. 1.231 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 679k seme-alaba bakarra zuten etxean, 588k bi, eta 222k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.195 bikoteetatik 137tan (% 11,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.062
1.195
463
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.231
Seme-alaba bat679
Bi seme-alaba588
Hiru seme-alaba162
Lau edo gehiago60

15 urte edo gehiago zituzten 8.682 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 37,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,6).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 14
40-54% 12
55-64% 19
65-79% 21
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 50
40-54% 64
55-64% 68
65-79% 70
80 +% 52

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 37,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 21,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,3 izatezko bikotean eta % 8,1 PACS bidez lotuta). % 30,9 ezkongabeak ziren, % 4,1 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 37,0
Ezkongabea% 30,9
Izatezko bikotean% 13,3
PACS bidez lotuta% 8,1
Dibortziatuta% 6,4
Alarguna% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,2), erdi-mailako lanbideak (% 19,9), enplegatuak (% 19,9), goi-mailako langileak (% 14,0). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,2) Garona Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 22,7) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 14
% 20
% 20
% 13
% 25
Garona Garaia
% 20
% 18
% 15
% 10
% 23
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.340 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.036 egoitza nagusi ziren, 57 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 247 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.052), eta apartamentuak gutxi ziren (1.258). Egoitza nagusietatik 2.422 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.553 alokairuan zeuden, 530 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 61 doan lagata.[10]

4.340etxebizitza
4.036egoitza nagusi
3.052etxe
1.258apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.036
Egoitza nagusia (4.036)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (57)Hutsik (247)

Etxe mota

3.052
1.258
Etxea (3.052)Apartamentua (1.258)

Jabetza egoera

2.422
1.553
530
Jabeak (2.422)Alokairuan (1.553)HLM (530)Doan lagata (61)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.259).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik157
1919-194573
1946-1970363
1971-1990988
1991-2005761
2006-20201.259

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.561). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.874 etxebizitzatan). 3.516 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.832 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.944tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela30
2 gela522
3 gela790
4 gela1.132
5 gela edo gehiago1.561

Berogailu mota

1.678
1.874
342
Gas sarea (1.678)Fuel-olioa (88)Elektrizitatea (1.874)Gas botila (53)Bestelakoak (342)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.516aparkalekua
1.832ibilgailu 1
1.944ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 7.105 biztanleetatik 4.808 aktibo ziren (% 67,7), horietako 4.343 lanean (% 61,1) eta 466 langabezian (aktiboen % 9,7).

7.10515-64 urteko biztanle
% 67,7aktibo
% 61,1lanean
% 9,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 38,5
25-54 urte% 76,9
55-64 urte% 63,5
Gizonak% 60,7
Emakumeak% 76,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,0
BEPC, brebeta% 21,1
CAP-BEP% 12,5
Batxilergoa% 11,4
Goi-mailako +2% 4,6
Goi-mailako +3/4% 6,3
Goi-mailako +5% 5,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

2.296 ez-aktibotik 458 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 19,9), 272 erretiraturik zeuden (% 11,8) eta 1.566 bestelako ez-aktibo ziren (% 68,2).

Ez-aktiboak

% 20
% 12
% 68
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 20
% 31
% 28
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.263 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.343 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.263enplegu udalerrian
% 80,5soldatapeko
% 19,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.540 eurokoa zen, eta biztanleen % 14 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.540 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.040 €
% 14,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 15,9

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 338 komertzioetatik, 5 erauzte enpresak ziren, 5 janari enpresak ziren, 4 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 23 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 72 eraikuntza enpresak ziren, 64 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 22 garraio enpresak ziren, 13 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 4 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 10 finantziazio enpresak ziren, 9 higiezinen enpresak ziren, 41 zerbitzu enpresak ziren, 41 administrazio publikoko enpresak ziren eta 25 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 109 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 12 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 19 igeltseroak, 14 margolariak, 9 zurginak, 9 iturginak, 7 argiketariak, 3 eraikuntza enpresak, 10 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 9 jatetxeak, 4 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 15 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 4 okindegiak, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 1 kirol-denda zen, 1 drogeria zen eta 4 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Seysses udalerrian 31 nekazaritza-ustiategi zeuden, 988 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an psikiatriko 1 eta 2 botika zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1922ko ekainaren 19an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Toulouse-Francazal », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]