Edukira joan

Portomaggiore

Portomaggiore
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
ProbintziaFerrarako probintzia
Izen ofizialaPortomaggiore
Posta kodea44015
ISTAT kodea038019
HerriburuaPortomaggiore
Geografia
Koordenatuak44°42′N 11°48′E / 44.7°N 11.8°E / 44.7; 11.8
Mapa
Azalera126,64 km²
Altitudea2 m
MugakideakArgenta, Comacchio, Masi Torello, Ostellato, Voghiera eta Ferrara
Demografia
Biztanleria11.780 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea93 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0532
Katastro kodeaG916
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaFE
comune.portomaggiore.fe.it

Portomaggiore Italiako udalerri bat da. Ferrarako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 11.780 biztanle ditu, 126,64 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Argenta, Comacchio, Masi Torello, Ostellato, Voghiera eta Ferrara.

BiztanleriaUrtea800010.00012.00014.00016.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.397 gizon, 6.036 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.07
0.20
 
95-99
 
0.55
1.33
 
90-94
 
2.12
2.47
 
85-89
 
4.47
3.16
 
80-84
 
4.22
5.17
 
75-79
 
6.58
5.02
 
70-74
 
6.97
6.64
 
65-69
 
7.26
6.64
 
60-64
 
7.49
8.05
 
55-59
 
8.28
7.52
 
50-54
 
7.32
7.43
 
45-49
 
6.13
6.69
 
40-44
 
4.94
6.57
 
35-39
 
5.25
5.89
 
30-34
 
4.17
5.96
 
25-29
 
4.08
4.92
 
20-24
 
4.09
4.47
 
15-19
 
4.92
4.33
 
10-14
 
3.84
4.16
 
5-9
 
3.56
3.36
 
0-4
 
3.68
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.364 etxebizitza zeuden: 5.361 (% 84,2) okupatuta eta 1.003 (% 15,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 76,7 jabetzan zeuden, % 12,9 alokairuan eta % 10,5 beste titulu batekin.

6.364etxebizitza (2021)
5.361okupatuak
1.003hutsik (% 15,8)

Erabilera (2021)

5.361
1.003
Okupatuak (5.361)Hutsik edo ez-okupatuak (1.003)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

76,7
12,9
10,5
Jabetzan (76,7)Alokairuan (12,9)Beste titulu batekin (10,5)

2024an 5.785 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.440 (% 42,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

5.785etxegune (2024)
2.440pertsona bakarrekoak (% 42,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.440
2 kide1.755
3 kide830
4 kide438
5 kide edo gehiago322

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]