Edukira joan

Parabiago

Parabiago
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Milano
Izen ofizialaParabiago
Posta kodea20015
ISTAT kodea015168
HerriburuaParabiago
Geografia
Koordenatuak45°33′30″N 8°56′52″E / 45.558319°N 8.947689°E / 45.558319; 8.947689
Mapa
Azalera14,29 km²
Altitudea184 m
MugakideakBusto Garolfo, Casorezzo, Cerro Maggiore, Nerviano, Arluno, Canegrate eta San Vittore Olona
Demografia
Biztanleria27.976 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.958 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0331
Hiri senidetuakSamobor eta Chenôve
Katastro kodeaG324
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaMI
comune.parabiago.mi.it

Parabiago Italiako udalerri bat da. Milango probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 27.976 biztanle ditu, 14,29 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Busto Garolfo, Casorezzo, Cerro Maggiore, Nerviano, Arluno, Canegrate eta San Vittore Olona.

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 13.993 gizon, 14.405 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.05
0.12
 
95-99
 
0.42
0.69
 
90-94
 
1.45
2.03
 
85-89
 
3.13
2.78
 
80-84
 
3.78
4.88
 
75-79
 
5.22
4.98
 
70-74
 
5.54
6.10
 
65-69
 
6.56
7.93
 
60-64
 
7.41
8.00
 
55-59
 
7.77
8.63
 
50-54
 
8.09
7.75
 
45-49
 
7.25
6.81
 
40-44
 
6.46
5.39
 
35-39
 
5.69
5.43
 
30-34
 
5.25
5.11
 
25-29
 
4.73
5.18
 
20-24
 
4.60
5.10
 
15-19
 
4.76
5.11
 
10-14
 
4.77
4.36
 
5-9
 
3.91
3.59
 
0-4
 
3.17
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 14.088 etxebizitza zeuden: 12.019 (% 85,3) okupatuta eta 2.069 (% 14,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,4 jabetzan zeuden, % 15,7 alokairuan eta % 5,9 beste titulu batekin.

14.088etxebizitza (2021)
12.019okupatuak
2.069hutsik (% 14,7)

Erabilera (2021)

12.019
2.069
Okupatuak (12.019)Hutsik edo ez-okupatuak (2.069)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,4
15,7
Jabetzan (78,4)Alokairuan (15,7)Beste titulu batekin (5,9)

2024an 12.539 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.260 (% 34) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

12.539etxegune (2024)
4.260pertsona bakarrekoak (% 34)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.260
2 kide3.732
3 kide2.379
4 kide1.717
5 kide edo gehiago451

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]