Edukira joan

Canegrate

Canegrate
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Milano
AlkateaMatteo Modica (en) Itzuli
Izen ofizialaCanegrate
Posta kodea20039 eta 20010
ISTAT kodea015046
HerriburuaCanegrate
Geografia
Koordenatuak45°34′00″N 8°56′00″E / 45.5667°N 8.9333°E / 45.5667; 8.9333
Mapa
Azalera5,25 km²
Altitudea196 m
MugakideakLegnano, San Giorgio su Legnano, Parabiago, San Vittore Olona eta Busto Garolfo
Demografia
Biztanleria12.491 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.379 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0331
Hiri senidetuakbaliorik ez
Katastro kodeaB593
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaMI
comune.canegrate.mi.it

Canegrate Italiako udalerri bat da. Milango probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 12.491 biztanle ditu, 5,25 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Legnano, San Giorgio su Legnano, Parabiago, San Vittore Olona eta Busto Garolfo.

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.298 gizon, 6.591 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.10
 
95-99
 
0.49
0.70
 
90-94
 
1.41
2.54
 
85-89
 
3.57
2.86
 
80-84
 
4.31
4.70
 
75-79
 
5.46
4.64
 
70-74
 
5.16
6.32
 
65-69
 
6.14
7.76
 
60-64
 
7.16
9.19
 
55-59
 
9.57
8.75
 
50-54
 
8.03
6.95
 
45-49
 
7.22
6.37
 
40-44
 
5.86
5.41
 
35-39
 
5.25
5.75
 
30-34
 
4.72
6.03
 
25-29
 
4.69
5.38
 
20-24
 
4.55
5.21
 
15-19
 
5.23
4.35
 
10-14
 
4.04
3.94
 
5-9
 
3.90
3.05
 
0-4
 
3.20
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.057 etxebizitza zeuden: 5.254 (% 86,7) okupatuta eta 803 (% 13,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 83,3 jabetzan zeuden, % 11,9 alokairuan eta % 4,9 beste titulu batekin.

6.057etxebizitza (2021)
5.254okupatuak
803hutsik (% 13,3)

Erabilera (2021)

5.254
803
Okupatuak (5.254)Hutsik edo ez-okupatuak (803)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

83,3
11,9
Jabetzan (83,3)Alokairuan (11,9)Beste titulu batekin (4,9)

2024an 5.560 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.798 (% 32,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

5.560etxegune (2024)
1.798pertsona bakarrekoak (% 32,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.798
2 kide1.737
3 kide1.045
4 kide734
5 kide edo gehiago246

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]