Edukira joan

Monterenzio

Monterenzio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaMonterenzio
Posta kodea40050
ISTAT kodea037041
HerriburuaMonterenzio
Geografia
Koordenatuak44°17′47″N 11°25′39″E / 44.296276°N 11.427457°E / 44.296276; 11.427457
Mapa
Azalera105,26 km²
Altitudea207 m
MugakideakCasalfiumanese, Castel San Pietro Terme, Firenzuola, Loiano, Ozzano dell'Emilia, Castel del Rio, Monghidoro eta Pianoro
Demografia
Biztanleria6.090 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea58 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia051
Katastro kodeaF597
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaBO
comune.monterenzio.bologna.it

Monterenzio Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 6.090 biztanle ditu, 105,26 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Casalfiumanese, Castel San Pietro Terme, Firenzuola, Loiano, Ozzano dell'Emilia, Castel del Rio, Monghidoro eta Pianoro.

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.116 gizon, 3.053 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.16
0.13
 
95-99
 
0.46
0.83
 
90-94
 
1.31
2.12
 
85-89
 
2.85
2.98
 
80-84
 
3.11
5.17
 
75-79
 
4.91
4.88
 
70-74
 
6.35
7.38
 
65-69
 
8.09
8.06
 
60-64
 
8.29
8.25
 
55-59
 
8.48
8.70
 
50-54
 
8.68
7.61
 
45-49
 
7.73
5.58
 
40-44
 
6.22
5.55
 
35-39
 
5.34
5.07
 
30-34
 
4.09
5.26
 
25-29
 
4.59
5.81
 
20-24
 
4.39
6.07
 
15-19
 
4.55
4.04
 
10-14
 
4.16
3.34
 
5-9
 
3.41
3.18
 
0-4
 
2.82
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.484 etxebizitza zeuden: 2.846 (% 81,7) okupatuta eta 638 (% 18,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82 jabetzan zeuden, % 12,3 alokairuan eta % 5,8 beste titulu batekin.

3.484etxebizitza (2021)
2.846okupatuak
638hutsik (% 18,3)

Erabilera (2021)

2.846
638
Okupatuak (2.846)Hutsik edo ez-okupatuak (638)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82
12,3
Jabetzan (82)Alokairuan (12,3)Beste titulu batekin (5,8)

2024an 2.959 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.238 (% 41,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.959etxegune (2024)
1.238pertsona bakarrekoak (% 41,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.238
2 kide884
3 kide443
4 kide285
5 kide edo gehiago109

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]