Edukira joan

Castel San Pietro Terme

Castel San Pietro Terme
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaCastel San Pietro Terme
Posta kodea40024
ISTAT kodea037020
HerriburuaCastel San Pietro Terme
Geografia
Koordenatuak44°23′52″N 11°35′22″E / 44.3978°N 11.5894°E / 44.3978; 11.5894
Mapa
Azalera148,42 km²
Altitudea75 m
MugakideakCasalfiumanese, Castel Guelfo di Bologna, Dozza, Medicina, Monterenzio eta Ozzano dell'Emilia
Demografia
Biztanleria20.737 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea140 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia051
Hiri senidetuakOpatija, Bad Salzschlirf, Lovran, Matulji eta Mošćenička Draga
Katastro kodeaC265
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaBO
comune.castelsanpietroterme.bo.it eta cspietro.it

Castel San Pietro Terme Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 20.737 biztanle ditu, 148,42 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Casalfiumanese, Castel Guelfo di Bologna, Dozza, Medicina, Monterenzio eta Ozzano dell'Emilia.

BiztanleriaUrtea10.00012.00014.00016.00018.00020.00022.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.219 gizon, 10.483 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.09
0.19
 
95-99
 
0.55
0.93
 
90-94
 
1.89
2.72
 
85-89
 
3.57
3.61
 
80-84
 
4.19
5.55
 
75-79
 
6.38
6.12
 
70-74
 
6.63
6.49
 
65-69
 
7.32
7.97
 
60-64
 
7.75
8.00
 
55-59
 
8.08
8.23
 
50-54
 
7.82
6.43
 
45-49
 
6.75
5.63
 
40-44
 
4.91
5.06
 
35-39
 
5.29
5.12
 
30-34
 
4.50
5.76
 
25-29
 
4.76
5.43
 
20-24
 
4.55
5.09
 
15-19
 
4.70
4.45
 
10-14
 
3.72
3.89
 
5-9
 
3.64
3.34
 
0-4
 
2.90
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 10.850 etxebizitza zeuden: 9.287 (% 85,6) okupatuta eta 1.563 (% 14,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,1 jabetzan zeuden, % 18,9 alokairuan eta % 8 beste titulu batekin.

10.850etxebizitza (2021)
9.287okupatuak
1.563hutsik (% 14,4)

Erabilera (2021)

9.287
1.563
Okupatuak (9.287)Hutsik edo ez-okupatuak (1.563)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,1
18,9
8
Jabetzan (73,1)Alokairuan (18,9)Beste titulu batekin (8)

2024an 9.567 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.643 (% 38,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

9.567etxegune (2024)
3.643pertsona bakarrekoak (% 38,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.643
2 kide2.853
3 kide1.634
4 kide1.082
5 kide edo gehiago355

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]