Moclinejo
| Moclinejo | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Málagako probintzia | ||||||||||
| Alkatea | Antonio Muñoz Anaya | ||||||||||
| Izen ofiziala | Moclinejo | ||||||||||
| Posta kodea | 29738 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 29071 | ||||||||||
| Herriburua | Moclinejo | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 36°46′18″N 4°15′19″W / 36.7716°N 4.2554°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 15 km² | ||||||||||
| Altitudea | 447 m | ||||||||||
| Mugakideak | Málaga, Almáchar, Rincón de la Victoria, Totalán, El Borge eta Macharaviaya | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 1.222 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 81 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | MA | ||||||||||
| moclinejo.es | |||||||||||
Moclinejo Málagako udalerria da, Axarquía - Costa del Sol eskualdean dagoena.
Azken erroldaren arabera 1.222 biztanle zituen 15 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Málaga, Almáchar, Rincón de la Victoria, Totalán, El Borge eta Macharaviaya.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 626 gizon, 603 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 27,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 42,1) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 3,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,8 —probintzian % 24,2—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 108 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 58,3)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Erresuma Batua, Argentina, Alemania dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 643 etxebizitza zeuden: 472 (% 73,4) nagusiak eta 171 (% 26,6) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 55 (% 8,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 154 (% 24,0) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 9 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 47 plazarekin (5,22 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Málagako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Málagako mapa
Guztira 472 etxegune zeuden, eta horietatik 125 (% 26,5) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.081 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,9 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 15,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 45,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 21,8.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 15,3 zen 2021ean eta % 17,9 2024an; beraz, 2,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 25,0 izatetik % 21,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 22,0 ziren, eta gizonen artean % 13,8; 8,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 23,6 eta gizonen % 20,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 56,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 43,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 49,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 50,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 8,9 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 193 | % 17,9 | 75 | % 13,8 | 118 | % 22,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 165 | % 15,3 | 77 | % 14,2 | 88 | % 16,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 487 | % 45,1 | 283 | % 52,0 | 204 | % 38,0 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 236 | % 21,8 | 109 | % 20,0 | 127 | % 23,6 |
| Guztira | 1.081 | % 100,0 | 544 | % 100,0 | 537 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 15,3 | % 14,4 | % 45,3 | % 25,0 | 1.069 |
| 2022 | % 16,9 | % 13,8 | % 45,5 | % 23,7 | 1.074 |
| 2023 | % 17,4 | % 14,2 | % 45,8 | % 22,7 | 1.064 |
| 2024 | % 17,9 | % 15,3 | % 45,1 | % 21,8 | 1.081 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,7 ikasten ari zen (105 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 40,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,5 batxilergoan, % 20,0 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 9,5 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 52,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 20,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 32,5 eta emakumeen % 12,3. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 81,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 37,3 eta 25–29 urtekoen % 10,6; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,1 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 51,4 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 9,4.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 91,2 estatuan jaio zen, eta % 8,8 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 12,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 32,5 eta % 27,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 20,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 38,2 eta % 29,1, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 10,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,2.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 39,6 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 50,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 10.941 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 28.442 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.737 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.050 euro zen. Errenta gordina 12.508 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 52,8[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 19,2), beste diru-sarrerak (% 13,7), langabezia-prestazioak (% 5,1), beste prestazioak (% 9,2).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 26,2 da, probintziakoaren (32,6;
Málagako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,7;
Málagako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Moclinejo udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 550 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 51,5; gainerako % 48,5 inaktibo zeuden (erretiratuak % 45,1, beste inaktiboak % 42,6 eta ikasleak % 12,4).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 17,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 60,0 zen eta emakumezkoena % 43,0; langabezia-tasa, aldiz, % 15,8 eta % 20,6 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 450 zen 2023ean, 2021eko 395etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 40,7 osatzen dute, eta gizonek % 59,3.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 452 | % 42,4 | 271 | % 50,5 | 181 | % 34,2 |
| Langabeak | 98 | % 9,2 | 51 | % 9,5 | 47 | % 8,9 |
| Inaktiboak | 517 | % 48,5 | 215 | % 40,0 | 302 | % 57,0 |
| Guztira | 1.067 | % 100,0 | 537 | % 100,0 | 530 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 68,7), eraikuntza (% 19,1), industria (% 6,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 6,0).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 24,0), ondoren eraikuntza (% 19,1) eta ostalaritza (% 8,4) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 62,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 18,2), eta oinarrizko okupazioak % 15,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 66,7 eta emakumeen % 56,3).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 82 | % 18,2 | 48 | % 18,0 | 34 | % 18,6 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 281 | % 62,4 | 178 | % 66,7 | 103 | % 56,3 |
| Oinarrizko okupazioak | 70 | % 15,6 | 32 | % 12,0 | 38 | % 20,8 |
| Ez dago jasota | 17 | % 3,8 | 9 | % 3,4 | 8 | % 4,4 |
| Guztira | 450 | % 100,0 | 267 | % 100,0 | 183 | % 100,0 |
Okupatuen % 74,9 besteren konturako langileak dira, eta % 25,1 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 113 | % 25,1 | 80 | % 30,0 | 33 | % 18,0 |
| Besteren kontura | 337 | % 74,9 | 187 | % 70,0 | 150 | % 82,0 |
| Guztira | 450 | % 100,0 | 267 | % 100,0 | 183 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 91,7 estatuan jaio zen, eta % 8,3 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 52,8 okupatuak dira, % 21,2 erretiratuak, % 11,9 langabeak, % 8,3 bestelako inaktiboak eta % 5,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,9 bestelako inaktiboak dira, % 37,1 erretiratuak, % 14,3 okupatuak eta % 5,7 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 36,5 okupatuak dira, % 25,4 bestelako inaktiboak, % 21,5 erretiratuak, % 9,0 langabeak eta % 7,7 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 34,6 bestelako inaktiboak dira, % 26,9 erretiratuak, % 23,1 okupatuak eta % 13,5 langabeak.
Okupazioa
Okupatuen % 96,2 estatuan jaio zen, eta % 3,8 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 66,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 80,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 20,0 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 55,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,6 oinarrizko okupazioetakoak eta % 18,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 75,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 16,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,3 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,4 zerbitzuetan ari dira, % 28,6 eraikuntzan, % 7,6 industrian eta % 5,3 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,0 zerbitzuetan ari dira, % 40,0 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 83,0 zerbitzuetan ari dira, % 7,0 nekazaritzan, % 5,3 eraikuntzan eta % 4,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 91,7 zerbitzuetan ari dira, % 8,3 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 84 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 621 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 15 km² denez, NAE lurraldearen % 41,4 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 63 larre iraunkorrak (391 ha, 33 ustiategitan), % 36,6 arbolak (227 ha, 81 ustiategitan), % 0,4 lur goldagarria (2,3 ha, 7 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (0,24 ha, 8 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,2 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 3.638 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 817 gidari zeuden erroldatuta: 466 gizon (% 57) eta 351 emakume (% 43)[22]. Biztanleen % 66,5 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 1.483 ibilgailuk osatzen zuten: 680 turismo, 256 motozikleta, 186 kamioi, 159 furgoneta eta 156 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 553 turismokoa zen, probintziako (524) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14 urtekoa zen; turismoen % 7,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 13,2k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57,4 diesel zen eta % 42 gasolinazko; 3 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,2; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 39,9k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Málaga.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Málaga.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Málaga.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Málaga.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Málaga.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13152.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Málaga.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Málaga.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Udalaren webgunea.
| Artikulu hau Andaluziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

