Edukira joan

Caravia

Caravia
Caravia
Asturiasko kontzejua
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
AutonomiaAsturiasko Printzerria
ProbintziaAsturiasko probintzia
AlkateaMaría Salomé Samartino Pérez
Izen ofizialaCaravia
Jatorrizko izenaCaravia
Posta kodea33344
INEk ezarritako kodea33013
HerriburuaCaravia l'Alta
Geografia
Koordenatuak43°27′31″N 5°11′22″W / 43.4586°N 5.1894°W / 43.4586; -5.1894
Mapa
Azalera13,25 km²
MugakideakColunga, Parres eta Ribadesella
Demografia
Biztanleria486 (2025)
alt_left 231 (%47,4) (%52,6) 256 alt_right
Dentsitatea37 bizt/km²
MatrikulaO
caravia.org

Caravia Asturiesko ipar-ekialdean dagoen udalerria edo conceyua da, kostaldekoa eta Orienteko eskualdean . Azken erroldaren arabera 486 biztanle zituen 13,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Colunga, Parres eta Ribadesella.

Biztanleriaren tamainaUrtea450480510540570600200020052010201520202025CaraviaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 256 gizon, 231 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.39
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.87
0.39
 
90-94
 
0.43
1.95
 
85-89
 
1.73
2.73
 
80-84
 
6.93
8.20
 
75-79
 
6.06
7.81
 
70-74
 
7.36
11.72
 
65-69
 
6.93
9.77
 
60-64
 
13.42
6.25
 
55-59
 
8.23
7.81
 
50-54
 
4.76
6.64
 
45-49
 
8.66
8.20
 
40-44
 
7.79
6.25
 
35-39
 
5.19
5.47
 
30-34
 
4.33
3.91
 
25-29
 
4.33
2.34
 
20-24
 
0.87
3.52
 
15-19
 
3.03
1.56
 
10-14
 
3.46
2.34
 
5-9
 
3.03
2.73
 
0-4
 
2.60
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 38,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 47,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 10,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,5 —probintzian % 11,5—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Asturiasko mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 38,6Probintzia berean · % 46,6Beste erkidegoa · % 10,3Estatutik kanpo · % 4,5
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 22 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 54,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Brasil, Portugal, Frantzia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 54,5Europa · % 45,5
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 555 etxebizitza zeuden: 223 (% 40,2) nagusiak eta 332 (% 59,8) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 32 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 212 plazarekin (6,63 plaza etxebizitzako).[5]

555etxebizitza
223etxegune
32etxebizitza turistiko (2026) Asturiasko mapa

Etxebizitza multzoa Asturiasko mapa

223
332
Etxebizitza nagusia (223)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (332)

Guztira 223 etxegune zeuden, eta horietatik 75 (% 33,6) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 175
2 pertsona63
3 pertsona47
4 pertsona33
5 edo gehiago5

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 453 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 29,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,1.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 34,1 zen 2021ean eta % 35,3 2024an; beraz, 1,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 16,0 izatetik % 14,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 36,2 ziren, eta gizonen artean % 34,6; 1,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,4 eta gizonen % 12,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

453biztanle 15 urte edo +, 2024
% 35,3goi-mailako ikasketak+1,2 puntu 2021etik mapa
% 14,1lehen hezkuntza edo gutxiago−1,9 puntu 2021etik mapa
% 4,4ikasten ari dira, 2024
% 14,1
% 29,8
% 20,8
% 35,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 14,1Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 29,8Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 20,8Goi-mailako ikasketak · % 35,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Asturiasko mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 69,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 30,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 10 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 61,7 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 38,3. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,2 ziren.[7]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 0,2
DBH eta antzekoak
% 29,8
Erdi-mailako LH
% 7,9
Goi-mailako LH
% 10,8
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 10,6
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 10,4
Masterrak eta espezialitateak
% 1,3
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Caravia, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak160% 35,383% 34,677% 36,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa94% 20,851% 21,343% 20,2
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)135% 29,877% 32,158% 27,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago64% 14,129% 12,135% 16,4
Guztira453% 100,0240% 100,0213% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Caravia, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 34,1% 19,4% 30,5% 16,0463
2022% 35,1% 20,0% 29,7% 15,2461
2023% 34,7% 20,1% 30,1% 15,1458
2024% 35,3% 20,8% 29,8% 14,1453

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,4 ikasten ari zen (20 pertsona).[8] Ikasten ari zirenetatik, % 45,0 batxilergoan zebilen, % 45,0 goi-mailako ikasketetan eta % 10,0 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 30,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 60,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 0,0 eta emakumeen % 20,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 91,7 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 28,6 eta 25–29 urtekoen % 16,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,7 baino ez.[9] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 0,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 33,3.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 91,7
20–24 urte
% 28,6
25–29 urte
% 16,0
30–34 urte
% 4,0
35–39 urte
% 0,0
40–44 urte
% 0,0
45–49 urte
% 5,3
50–54 urte
% 0,0
55 urte edo +
% 0,0
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 45,0
Erdi-mailako LH
% 10,0
Batxilergoa
% 45,0
DBH eta antzekoak
% 0,0
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 96,0 estatuan jaio zen, eta % 4,0 atzerrian.[7] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 34,2 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 12,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 eta % 16,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 36,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 25,0 eta % 25,0, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 34,2
Goi-mailakoak
% 50,0
% 21,8
Batx. / erdi LH
% 0,0
% 32,1
DBH
% 33,3
% 12,0
Lehen H. edo gutx.
% 16,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 36,8
Goi-mailakoak
% 25,0
% 18,9
Batx. / erdi LH
% 41,7
% 28,4
DBH
% 8,3
% 15,9
Lehen H. edo gutx.
% 25,0
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 4,6 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 0,0.[8] Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.658 euro-koa zen[10], eta etxegune bakoitzeko 38.526 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.646 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 22.127 euro-koa izan zen pertsonako, probintziako 3. altuena.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 45,9[11]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 29), beste diru-sarrerak (% 19,4), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 4).

46%
29%
19%
Soldata · % 45,9Pentsioak · % 29Langabezia · % 1,7Beste prestazioak · % 4Beste sarrerak · % 19,4
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[12][oh 1]. Udalerrian indizea 36,1 da, probintziakoaren (29,1; Asturiasko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,9 da, probintziakoaren (2,5; Asturiasko mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Caravia udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 207 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 46,0; gainerako % 54,0 inaktibo zeuden (erretiratuak % 55,6, beste inaktiboak % 40,3 eta ikasleak % 4,1).[13] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 50,2 zen eta emakumezkoena % 41,2; langabezia-tasa, aldiz, % 5,8 eta % 9,2 zen, hurrenez hurren.[13]

Okupatuen kopurua 197 zen 2023ean, 2021eko 194etik gora.[14] Emakumeek okupatuen % 44,7 osatzen dute, eta gizonek % 55,3.

197okupatu, 2023+% 1,5 2021etik
% 44,7emakumeak okupatuen artean
% 46,0jarduera-tasa, 2024
% 7,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 42,7
% 30,0
% 21,8
Okupatuak · % 42,7Langabeak · % 3,3Ikasleak · % 2,2Erretiratuak · % 30,0Beste inaktiboak · % 21,8
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Caravia, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak192% 42,7113% 47,379% 37,4
Langabeak15% 3,37% 2,98% 3,8
Inaktiboak243% 54,0119% 49,8124% 58,8
Guztira450% 100,0239% 100,0211% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 75,6), eraikuntza (% 10,2), industria (% 7,1) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 7,1).[14] Xeheago, jarduera-adarrik handiena ostalaritza da (% 19,8), ondoren merkataritza (% 15,2) eta administrazio publikoa (% 11,2) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Asturiasko mapa
% 10,2
% 75,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 7,1Industria · % 7,1Eraikuntza · % 10,2Zerbitzuak · % 75,6
Jarduera-adar zehatzak
Ostalaritza
% 19,8
Merkataritza
% 15,2
Administrazio publikoa
% 11,2
Eraikuntza
% 10,2
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 7,1
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,6
Manufaktura-industria
% 5,6
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 5,1
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Hezkuntza
% 4,6
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,6
Jarduera profesionalak
% 2,5
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 2,0
Etxeetako jarduerak
% 2,0
Informazioa eta komunikazioak
% 1,5
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,0
Higiezinen jarduerak
% 1,0
Erauzketa-industriak
% 1,0
Beste zerbitzu batzuk
% 0,5
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,5
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 55,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 32,0), eta oinarrizko okupazioak % 9,6.[15] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 62,4 eta emakumeen % 47,7).

% 32,0
% 55,8
% 9,6
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 32,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 55,8Oinarrizko okupazioak · % 9,6Ez dago jasota · % 2,5
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Caravia, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak63% 32,033% 30,330% 34,1
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak110% 55,868% 62,442% 47,7
Oinarrizko okupazioak19% 9,65% 4,614% 15,9
Ez dago jasota5% 2,53% 2,82% 2,3
Guztira197% 100,0109% 100,088% 100,0

Okupatuen % 65,5 besteren konturako langileak dira, eta % 34,5 norberaren konturakoak.[16]

% 28,9
% 56,3
% 9,1
Norberaren kontura, langileak dituena · % 5,6Norberaren kontura, langilerik gabe · % 28,9Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 56,3Besteren kontura, aldi baterakoa · % 9,1
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Caravia, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura68% 34,545% 41,323% 26,1
Besteren kontura129% 65,564% 58,765% 73,9
Guztira197% 100,0109% 100,088% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 95,6 estatuan jaio zen, eta % 4,4 atzerrian.[13] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 45,7 okupatuak dira, % 38,5 erretiratuak, % 9,4 bestelako inaktiboak eta % 5,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,0 bestelako inaktiboak dira, % 40,0 okupatuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 41,5 okupatuak dira, % 35,5 bestelako inaktiboak, % 18,0 erretiratuak eta % 3,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,3 bestelako inaktiboak dira, % 33,3 okupatuak, % 6,7 erretiratuak eta % 6,7 langabeak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 45,7
Okupatuak
% 40,0
% 5,6
Langabeak
% 0,0
% 0,9
Ikasleak
% 0,0
% 38,5
Erretiratuak
% 0,0
% 9,4
Beste inakt.
% 60,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 41,5
Okupatuak
% 33,3
% 3,5
Langabeak
% 6,7
% 1,5
Ikasleak
% 0,0
% 18,0
Erretiratuak
% 6,7
% 35,5
Beste inakt.
% 53,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 96,4 estatuan jaio zen, eta % 3,6 atzerrian.[15] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 4,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,0 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 20,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 30,8
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 61,7
Langile kualifikatuak
% 100,0
% 4,7
Oinarrizko okup.
% 0,0
% 2,8
Ez dago jasota
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 36,1
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 49,4
Langile kualifikatuak
% 20,0
% 13,3
Oinarrizko okup.
% 60,0
% 1,2
Ez dago jasota
% 20,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[17] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 64,5 zerbitzuetan ari dira, % 18,7 eraikuntzan, % 10,3 nekazaritzan eta % 6,5 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 industrian ari dira, % 50,0 zerbitzuetan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 89,2 zerbitzuetan ari dira, % 7,2 industrian eta % 3,6 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak zerbitzuetan ari dira.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 10,3
Nekazaritza
% 0,0
% 6,5
Industria
% 50,0
% 18,7
Eraikuntza
% 0,0
% 64,5
Zerbitzuak
% 50,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 3,6
Nekazaritza
% 0,0
% 7,2
Industria
% 0,0
% 0,0
Eraikuntza
% 0,0
% 89,2
Zerbitzuak
% 100,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 20 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 668 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[18][oh 2]. Udalerriaren azalera 13,3 km² denez, NAE lurraldearen % 50,4 da[19]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 96,8 larre iraunkorrak (647 ha, 18 ustiategitan), % 2 arbolak (13,1 ha, 8 ustiategitan), % 1,2 lur goldagarria (7,8 ha, 5 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,13 ha, 5 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
50%
50%
NAE · 668 ha (% 50,4)Gainerako azalera · 657 ha (% 49,6)
NAE, lur-erabileraren arabera
97%
Lur goldagarria · 7,8 ha (% 1,2)Larre iraunkorrak · 647 ha (% 96,8)Arbolak · 13,1 ha (% 2)Baratzeak · 0,13 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 496 behi zeuden[20][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 286 gidari zeuden erroldatuta: 175 gizon (% 61,2) eta 111 emakume (% 38,8)[21]. Biztanleen % 58,7 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 565 ibilgailuk osatzen zuten: 333 turismo, 62 motozikleta, 57 furgoneta, 50 kamioi eta 37 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 684 turismokoa zen, probintziako (525) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,3 urtekoa zen; turismoen % 7,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 18,3k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 56,9 diesel zen eta % 41,8 gasolinazko; 3 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,5; probintzian % 0,7). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 36,8k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
29%
30%
37%
0 etiketa · 4 (% 0,7)ECO · 21 (% 3,8)C etiketa · 161 (% 28,9)B etiketa · 166 (% 29,8)Etiketarik gabe · 205 (% 36,8)
Turismoak, adinaren arabera
16%
19%
40%
18%
< 4 urte · 25 (% 7,5)4–8 urte · 53 (% 15,9)8–15 urte · 62 (% 18,6)15–25 urte · 132 (% 39,6)≥ 25 urte · 61 (% 18,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Asturias.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Asturias.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Asturias.tab.
  11. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Asturias.tab.
  12. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  13. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Asturias.tab (Wikimedia Commons).
  19. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q847313.
  20. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Asturias.tab (Wikimedia Commons).
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Asturias.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]