Mont d’an endalc’had

Kevezadeg bed ar Formulenn 1 2005

Eus Wikipedia
Kevezadeg bed ar Formulenn 1 2005
Kampion ar vlenierien: Fernando Alonso
Kampion ar saverien: Renault
A-raok: 2004 War-lerc'h: 2006
Fernando Alonso, kampion 2005 war e Renault R25.

Kevezadeg bed ar Formulenn 1 2005 a oa 56vet abadenn kevezadeg bed ar vlenierien, gant 19 Priz Bras e-barzh. Aet eo ar maout gant Fernando Alonso ha Renault.

Blenierien ha kirri

[kemmañ | kemmañ ar vammenn]
SkipailhSaverKastell-karrKelfuskerBand.-rodN°BlenierienTrede vlenierienBlenierien esaeoù
Marlboro Scuderia Ferrari Ferrari F2004M
F2005
Ferrari 055 V10 B 1 Michael Schumacher Luca Badoer
Marc Gené
Andrea Bertolini
2 Rubens Barrichello
Lucky Strike British American Racing BAR 007 Honda RA 005 V10 M 3 Jenson Button Anthony Davidson
Enrique Bernoldi
Adam Carroll
Tony Kanaan
Alan van der Merwe
4 Takuma Sato
Anthony Davidson
Mild Seven Renault F1 Team Renault R25 Renault RS25 V10 M 5 Fernando Alonso Franck Montagny
Lucas di Grassi
Robert Kubica
Giorgio Mondini
6 Giancarlo Fisichella
BMW Williams F1 Team Williams FW27 BMW P84-5 V10 M 7 Mark Webber Antônio Pizzonia
Nico Rosberg
Andy Priaulx
Sebastian Vettel
Scott Dixon
8 Nick Heidfeld
Antônio Pizzonia
West McLaren International McLaren MP4-20 Mercedes F0110 R V10 M 9 Kimi Räikkönen Pedro de la Rosa
Alexander Wurz
Pedro de la Rosa
Alexander Wurz
Gary Paffett
Darren Turner
10 Juan Pablo Montoya
Pedro de la Rosa
Alexander Wurz
Crédit suisse Sauber Motorsport Sauber C24 Petronas 05A V10 M 11 Jacques Villeneuve Neel Jani
12 Felipe Massa
Red Bull Racing Red Bull RB1 Cosworth CRL-3 V10 M 14 David Coulthard Christian Klien
Vitantonio Liuzzi
Scott Speed
Scott Speed
Neel Jani
15 Christian Klien
Vitantonio Liuzzi
Panasonic Toyota Motorsport Toyota TF105 Toyota RVX-05 V10 M 16 Ralf Schumacher Ricardo Zonta
Olivier Panis
Olivier Panis
Ryan Briscoe
Franck Perera
Borja García
Ricardo Zonta
17 Jarno Trulli
Sobranie Jordan Grand Prix Jordan EJ15
EJ15B
Toyota RVX-05 V10 B 18 Tiago Monteiro Robert Doornbos
Franck Montagny
Nicolas Kiesa
Sakon Yamamoto
Nicky Pastorelli
Mario Domínguez
19 Narain Karthikeyan
OzJet Minardi Team Minardi PS04B
PS05
Cosworth CRL-3 V10 B 20 Patrick Friesacher Enrico Toccacelo
Chanoch Nissany
Chanoch Nissany
Juan Caceres
Roldán Rodríguez
Luca Filippi
Robert Doornbos
21 Christijan Albers

Prizioù Bras 2005

[kemmañ | kemmañ ar vammenn]
Deiziadur Prizioù Bras e 2005
n° Deiziad Priz Bras Lec'h Trec'hour Skipailh Pol Rekord an dro Diverradenn
7326 a viz Meurzh Priz Bras AostraliaMelbourne Giancarlo Fisichella Renault Giancarlo Fisichella Fernando AlonsoDiverradenn
73320 a viz Meurzh Priz Bras MalaysiaSepang Fernando Alonso Renault Fernando Alonso Kimi RäikkönenDiverradenn
7343 a viz Ebrel Priz Bras BahreinSakhir Fernando Alonso Renault Fernando Alonso Pedro de la RosaDiverradenn
73524 a viz Ebrel Priz Bras San MarinoImola Fernando Alonso Renault Kimi Räikkönen Michael SchumacherDiverradenn
7368 a viz Mae Priz Bras SpagnBarcelone Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Kimi Räikkönen Giancarlo FisichellaDiverradenn
73722 a viz Mae Priz Bras MonacoMonaco Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Kimi Räikkönen Michael SchumacherDiverradenn
73829 a viz Mae Priz Bras EuropaNürburgring Fernando Alonso Renault Nick Heidfeld Fernando AlonsoDiverradenn
73912 a viz Even Priz Bras KanadaMontréal Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Jenson Button Kimi RäikkönenDiverradenn
74019 a viz Even Priz Bras Stadoù-UnanetIndianapolis Michael Schumacher Ferrari Jarno Trulli Michael SchumacherDiverradenn
7413 a viz Gouere Priz Bras Bro-C'hallMagny-Cours Fernando Alonso Renault Fernando Alonso Michael SchumacherDiverradenn
74210 a viz Gouere Priz Bras Breizh-VeurSilverstone Juan Pablo Montoya McLaren-Mercedes Fernando Alonso Kimi RäikkönenDiverradenn
74324 a viz Gouere Priz Bras AlamagnHockenheim Fernando Alonso Renault Kimi Räikkönen Kimi RäikkönenDiverradenn
74431 a viz Gouere Priz Bras HungariaBudapest Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Michael Schumacher Kimi RäikkönenDiverradenn
74521 a viz Eost Priz Bras TurkiaIstanbul Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Kimi Räikkönen Juan Pablo MontoyaDiverradenn
7464 a viz Gwengolo Priz Bras ItaliaMonza Juan Pablo Montoya McLaren-Mercedes Kimi Räikkönen Kimi RäikkönenDiverradenn
74711 a viz Gwengolo Priz Bras BelgiaSpa-Francorchamps Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Juan Pablo Montoya Ralf SchumacherDiverradenn
74825 a viz Gwengolo Priz Bras BrazilInterlagos Juan Pablo Montoya McLaren-Mercedes Fernando Alonso Kimi RäikkönenDiverradenn
7499 a viz Here Priz Bras JapanSuzuka Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Ralf Schumacher Kimi RäikkönenDiverradenn
75016 a viz Here Priz Bras SinaShanghai Fernando Alonso Renault Fernando Alonso Kimi RäikkönenDiverradenn

Cheñchamentoù

[kemmañ | kemmañ ar vammenn]

Dispartioù

Treuzkasoù

Deraouidi

Treuzkasoù e-pad ar bloavezh

Distroioù e-pad ar bloavezh

Reolennoù sportel

[kemmañ | kemmañ ar vammenn]
  • Esaeoù dieub evit pep skipailh d'ar Sadorn adalek 9 eur betek 9h45 hag adalek 10h15 ha 11h00.
  • D'ar Sadorn da 13h00 : abadenn esaeoù raktitriñ a servij da ziazezañ urzh mont tre ar vlenierien e-pad abadenn titriñ disul. Kemer a ra ar vlenierien an hent dre urzh donedigezh ar redadeg a-raok oc'h ober tri zro (un dro lañset adalek ar standoù, un dro amzeriet, hag un dro evit dont en-dro er standoù).
  • D'ar Sul, adalek 10h00 betek 11h00 : an abadenn titriñ. Kemer a ra ar vlenierien unan hag unan an hent, dre urzh eneb an abadenn raktitriñ graet d'ar Sadorn (an hini buanañ disadorn a gemer an hent diwezhañ) oc'h ober tri zro (un dro lañset adalek ar standoù, un dro amzeriet, hag un dro evit dont en-dro er standoù).
  • Rankout a raio ar c'heflusker savet war ar c'harr ober 2 Briz Bras penn-da-benn (esaeoù, titriñ ha redadeg). Ma vije bet cheñchet ar c'heflusker e vije bet roet ur c'hastiz 10 plas war ar gael.
  • Nemet pevar skipailh gwellañ ar gevezadeg a-raok e c'hell ar skipailhoù lakaat un trede garr da dreiñ e-pad esaeoù dieub digwener. Ne c'hell ket ar blenier kaout redet muioc'h a 6 PB e-pad an daou vloavezh a-raok.
  • Rankout a ra ar blenier kregiñ ar Priz Bras gant ar bandennoù-rod implijet e-pad an titriñ.
  • Arabat eo cheñch e vandennoù-rod e-pad ar redadeg, nemet ne vije abegoù savete hag a c'hall bezañ peursellet gant ar gomiserien.
  • Arabat eo bouetaet ar kirri gant esañs etre an titriñ hag ar redadeg.

Reolennoù teknikel

[kemmañ | kemmañ ar vammenn]
  • Keflusker nematañ evit div zibenn-sizhun.
  • Angell a-dreñv lakaet 150 mm a-raok ahel ar rodoù.
  • Uhelder an angell dirak (nemet parzh e-kreiz 50 km led) uhelaet 15 km war-c'horre e-lec'h 10 km.
  • Uhelder skigner kostez harzet e 125 mm.
  • Plañchod ar c'harr a rank bezañ harzet 400 mn a-raok ahel ar rodoù a-dreñv (ha n'eo ket e harz ar rodoù).
  • Kresk brasentez ar goulc'her keflusker.

Darvoudoù ar bloavezh

[kemmañ | kemmañ ar vammenn]
Michael Schumacher e-pad Priz Bras Stadoù-Unanet.

Renkadur 2005

[kemmañ | kemmañ ar vammenn]
Renkadur ar vlenierien
Renk.BlenierBroSkipailhPoentoù AOS
MAL
BAH
SMR
BSP
MON
EUR
KAN
SUA
BC'H
BZV
ALA
HUN
TUR
ITA
BEL
BRA
JAP
SIN
1añ Fernando AlonsoBanniel Spagn SpagnRenault 13361010108510DILDE10810-8886610
2lKimi RäikkönenBanniel Finland FinlandMcLaren-Mercedes 1121-6DIL1010-10NP86DIL10105108108
3Michael SchumacherAlamagn Alamagn Ferrari 62DIL2DIL8DIL248106348DIL-DIL52DIL
4Juan Pablo MontoyaKolombia KolombiaMcLaren-Mercedes 6035242DIBDEDIL108DIL610-10DILDIL
5vetGiancarlo Fisichella ItaliaRenault 5810DILDILDIL4-3DILDE355-56DIL485
6vetRalf SchumacherAlamagn AlamagnToyota 45-45-53DIL32136-32116
7vetJarno Trulli ItaliaToyota 43-8846-1DILDE4--534DIL-DIL-
8vetRubens Barrichello BrazilFerrari 388DIL-DIL-1668-2----43--
9vetJenson ButtonBanniel ar Rouantelezh Unanet Rouantelezh-UnanetBAR-Honda 37-DILDILDIB-DILDE5464416241
10vetMark WebberBanniel Aostralia AostraliaWilliams-BMW 364DIL3236DIL4DE---2DIL-5-52
11vetNick HeidfeldAlamagn AlamagnWilliams-BMW 28DIL6DIL3-88DILDE---3DIL
12vetDavid CoulthardBanniel Bro-Skos Bro-SkosRed Bull-Cosworth 24531-1DIL52DE--2DIL2-DILDIL3-
13vetFelipe Massa BrazilSauber-Petronas 11--2----5DEDIL-1-DIL----3
14vetJacques Villeneuve KanadaSauber-Petronas 9-DIL-5DIL---NP1--DIL--3---
15vetChristian Klien AostriaRed Bull-Cosworth 921DIL1DEDIL--DIL1----4
16vetTiago MonteiroPortugal PortugalJordan-Toyota 7--------6------1DIL--
17vetAlexander Wurz AostriaMcLaren-Mercedes 66
18vetNarain KarthikeyanIndia IndiaJordan-Toyota 5--DIL--DIL-DIL5-DIL-------DIL
19vetChristijan AlbersIzelvroioù IzelvroioùMinardi-Cosworth 4DIL--DILDIL---4DIL--DIL------
20vetPedro de la RosaBanniel Spagn SpagnMcLaren-Mercedes 44
21añPatrick Friesacher AostriaMinardi-Cosworth 3-DIL-DILDILDIL-DIL3DIL-
22lAntônio Pizzonia BrazilWilliams-BMW 22-DILDIL-
23Takuma SatōBanniel Japan JapanBAR-Honda 1DILDILDIBDIBDIB-DILNP---1--DIL-DIBDIL
24Vitantonio Liuzzi ItaliaRed Bull-Cosworth 11DILDIL-
25vetRobert DoornbosIzelvroioù IzelvroioùMinardi-Cosworth 0-DIL---DIL--

Alc'hwez: DIL = Dilezel, DIB = Dibezrhet, DE = n'eo ket dispartiet, - = redadeg hep poent, case blanche = Ne oa ket er redadeg

Renkadur ar saverien
Renk.SkipailhEn holl AOS
MAL
BAH
SMR
BSP
MON
EUR
KAN
SUA
BC'H
BZV
ALA
HUN
TUR
ITA
BEL
BRA
JAP
SIN
1 Renault1911610101012513--131315-13148101415
2 McLaren-Mercedes182451061214210-81681016151018108
3 Ferrari10082-8-31014186548--482-
4 Toyota88-1213411313-61311372116
5 Williams-BMW66463531484----5-25-52
6 BAR-Honda38---------5465416241
7 Red Bull-Cosworth3474111-53---2-3---34
8 Sauber-Petronas202-25---5-1-1---3--3
9 Jordan-Toyota12--------11------1---
10 Minardi-Cosworth7--------7----------
 Porched ar Formulenn 1 – Gwelit ar pennadoù hag ar rummadoù diwar-benn ar Formulenn 1