Edukira joan

Zanica

Zanica
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaZanica
Posta kodea24050
ISTAT kodea016245
HerriburuaZanica
Geografia
Koordenatuak45°38′22″N 9°41′03″E / 45.6394°N 9.6842°E / 45.6394; 9.6842
Mapa
Azalera14,66 km²
Altitudea210 m
MugakideakAzzano San Paolo, Cavernago, Comun Nuovo, Orio al Serio, Stezzano, Urgnano eta Grassobbio
Demografia
Biztanleria8.686 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea592 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Katastro kodeaM147
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.zanica.bg.it

Zanica Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 8.686 biztanle ditu, 14,66 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Azzano San Paolo, Cavernago, Comun Nuovo, Orio al Serio, Stezzano, Urgnano eta Grassobbio.

BiztanleriaUrtea1000200030004000500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.433 gizon, 4.406 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.05
0.00
 
95-99
 
0.39
0.52
 
90-94
 
0.91
1.42
 
85-89
 
2.13
2.35
 
80-84
 
2.77
4.24
 
75-79
 
4.43
5.28
 
70-74
 
5.54
5.77
 
65-69
 
5.67
7.33
 
60-64
 
7.42
8.08
 
55-59
 
7.54
8.26
 
50-54
 
8.22
7.83
 
45-49
 
7.94
7.02
 
40-44
 
6.63
6.09
 
35-39
 
6.81
5.64
 
30-34
 
5.70
5.64
 
25-29
 
5.81
5.08
 
20-24
 
4.54
5.73
 
15-19
 
5.06
5.10
 
10-14
 
4.97
4.33
 
5-9
 
4.24
4.29
 
0-4
 
3.25
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.098 etxebizitza zeuden: 3.647 (% 89) okupatuta eta 451 (% 11) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 86,8 jabetzan zeuden, % 9,2 alokairuan eta % 4 beste titulu batekin.

4.098etxebizitza (2021)
3.647okupatuak
451hutsik (% 11)

Erabilera (2021)

3.647
451
Okupatuak (3.647)Hutsik edo ez-okupatuak (451)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

86,8
9,2
Jabetzan (86,8)Alokairuan (9,2)Beste titulu batekin (4)

2024an 3.748 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.204 (% 32,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.748etxegune (2024)
1.204pertsona bakarrekoak (% 32,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.204
2 kide1.064
3 kide764
4 kide553
5 kide edo gehiago163

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]