Edukira joan

Woippy

Woippy
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Mosela
Barrutiarrondissement of Metz-Campagne
Kantonamenducanton of Woippy
AlkateaCédric Gouth (en) Itzuli
Izen ofizialaWoippy
Posta kodea57140
Geografia
Koordenatuak49°09′04″N 6°09′05″E / 49.1511°N 6.1514°E / 49.1511; 6.1514
Mapa
Azalera14,58 km²
Altitudea160 m, 228 m eta 171 m
MugakideakLe Ban-Saint-Martin, Argancy, Fèves, Hauconcourt, Lorry-lès-Metz, Maizières-lès-Metz, La Maxe, Metz, Norroy-le-Veneur, Plesnois eta Saulny
Demografia
Biztanleria14.967 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 7.447 (%51,7) (%48,3) 6.946 alt_right
Dentsitatea1.027 bizt/km²
mairie-woippy.fr

Woippy Frantziako udalerri bat da, Mosela departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 14.967 biztanle zituen 14,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Le Ban-Saint-Martin, Argancy, Fèves, Hauconcourt, Lorry-lès-Metz, Maizières-lès-Metz, La Maxe, Metz, Norroy-le-Veneur, Plesnois eta Saulny.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
WoippyWoippy
Població amb 2277 habitants (2000)Plappeville (3,2 km)
Població amb 1446 habitants (2000)Saulny (3,4 km)
Població amb 837 habitants (2000)La Maxe (3,5 km)
Població amb 758 habitants (2000)Plesnois (4,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,8 °C-koa da, 16,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 787 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 9,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Augny udalerrian dago, 9,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 713,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,6 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -23,2 °C-koa da, 1956ko otsailaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.946 gizon, 7.447 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.06
 
95+
 
0.21
0.40
 
90-94
 
0.81
1.34
 
85-89
 
1.65
1.19
 
80-84
 
1.99
2.74
 
75-79
 
2.99
3.77
 
70-74
 
4.67
4.58
 
65-69
 
5.29
5.36
 
60-64
 
6.27
5.83
 
55-59
 
6.63
5.57
 
50-54
 
6.39
6.67
 
45-49
 
5.75
6.77
 
40-44
 
6.31
7.70
 
35-39
 
6.82
7.11
 
30-34
 
7.00
5.76
 
25-29
 
6.10
4.81
 
20-24
 
4.62
6.75
 
15-19
 
5.92
8.19
 
10-14
 
6.20
7.80
 
5-9
 
7.83
7.60
 
0-4
 
6.54
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Woippy udalerrian 14.695 biztanle zeuden eta 6.070 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,42 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 33,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

14.695biztanle
6.070elkarbizitza-unitate
2,42lagun elkarbizitza-unitateko
3.994familia
Udalerria
% 29
% 21
% 15
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 3.994 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.773). Guraso bakarreko 946 familietatik 799etan ama zen guraso bakarra. 1.681 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 861k seme-alaba bakarra zuten etxean, 802k bi, eta 650k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.773 bikoteetatik 162tan (% 9,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.275
1.773
946
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.681
Seme-alaba bat861
Bi seme-alaba802
Hiru seme-alaba418
Lau edo gehiago232

15 urte edo gehiago zituzten 11.591 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 36,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 64,9). 80 urte edo gehiagoko 563 biztanleetatik 504 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 59 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 13
40-54% 16
55-64% 23
65-79% 29
80 +% 36
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 62
40-54% 65
55-64% 63
65-79% 63
80 +% 41

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,0 izatezko bikotean eta % 4,2 PACS bidez lotuta). % 31,1 ezkongabeak ziren, % 6,0 alargunak eta % 7,3 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 42,4
Ezkongabea% 31,1
Izatezko bikotean% 9,0
Dibortziatuta% 7,3
Alarguna% 6,0
PACS bidez lotuta% 4,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,2), eskulangileak (% 23,5), enplegatuak (% 17,7), erdi-mailako lanbideak (% 14,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,2) Mosela departamenduko batez bestekoaren (% 30,3) azpitik dago. 12 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 15
% 18
% 23
% 25
% 8
Mosela
% 10
% 16
% 17
% 17
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 6.573 etxebizitza zeuden. Horietatik 6.095 egoitza nagusi ziren, 27 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 452 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (4.321), etxeak baino gehiago (2.176). Egoitza nagusietatik 2.305 beren jabearen bizilekuak ziren, 3.717 alokairuan zeuden, 2.716 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 72 doan lagata.[10]

6.573etxebizitza
6.095egoitza nagusi
2.176etxe
4.321apartamentu

Etxebizitza multzoa

6.095
Egoitza nagusia (6.095)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (27)Hutsik (452)

Etxe mota

2.176
4.321
Etxea (2.176)Apartamentua (4.321)

Jabetza egoera

2.305
3.717
2.716
Jabeak (2.305)Alokairuan (3.717)HLM (2.716)Doan lagata (72)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.992).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik114
1919-1945282
1946-19701.992
1971-19901.487
1991-2005643
2006-20201.475

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.821). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (5.252 etxebizitzatan). 3.366 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 3.041 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.683tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela210
2 gela705
3 gela1.676
4 gela1.682
5 gela edo gehiago1.821

Berogailu mota

5.252
543
Gas sarea (5.252)Fuel-olioa (134)Elektrizitatea (543)Gas botila (33)Bestelakoak (133)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.366aparkalekua
3.041ibilgailu 1
1.683ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 9.225 biztanleetatik 6.391 aktibo ziren (% 69,3), horietako 5.122 lanean (% 55,5) eta 1.269 langabezian (aktiboen % 19,9).

9.22515-64 urteko biztanle
% 69,3aktibo
% 55,5lanean
% 19,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 42,1
25-54 urte% 80,9
55-64 urte% 57,3
Gizonak% 77,0
Emakumeak% 62,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 34,6
BEPC, brebeta% 31,8
CAP-BEP% 19,4
Batxilergoa% 17,9
Goi-mailako +2% 10,4
Goi-mailako +3/4% 9,8
Goi-mailako +5% 12,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 19,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

2.834 ez-aktibotik 835 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,5), 452 erretiraturik zeuden (% 15,9) eta 1.547 bestelako ez-aktibo ziren (% 54,6).

Ez-aktiboak

% 29
% 16
% 55
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 24
% 28
% 30
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 6.707 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 5.122 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

6.707enplegu udalerrian
% 92,1soldatapeko
% 7,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 19.490 eurokoa zen, eta biztanleen % 34 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

19.490 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.030 €
% 34,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 16,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 623 komertzioetatik, 7 erauzte enpresak ziren, 9 janari enpresak ziren, 5 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 35 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 96 eraikuntza enpresak ziren, 177 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 28 garraio enpresak ziren, 28 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 12 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 20 finantziazio enpresak ziren, 33 higiezinen enpresak ziren, 87 zerbitzu enpresak ziren, 59 administrazio publikoko enpresak ziren eta 27 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 162 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 2 posta bulegoak, 5 banku bulegoak, 1 funeraria, 22 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 4 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 12 ibilgailuen alokairu bulegoak, 3 autoeskolak, 19 igeltseroak, 16 margolariak, 10 zurginak, 15 iturginak, 11 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 6 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 21 jatetxeak, 5 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 4 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 41 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 2 supermerkatuak, 2 brikolaje denda handika, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 4 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 5 okindegiak, 7 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 1 arraindegi zen, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 2 elektrotresna dendak, 1 altzari denda zen, 1 kirol-denda zen, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 1 drogeria zen, 1 lurrin-denda zen, 1 bitxi-denda zen eta 4 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Woippy udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 4 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 6 haur-eskola eta 5 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Woippy udalerrian 2 Bigarren Hezkuntza ikastetxe zeuden 783 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1940ko azaroaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Metz-Frescaty », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]