Edukira joan

Veldenz

Veldenz
Veldenz
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Renania-Palatinatua
LandkreisBernkastel-Wittlich
Izen ofizialaVeldenz
Jatorrizko izenaVeldenz
Posta kodea54472
Udalerri kodea07231126
Geografia
Koordenatuak49°53′26″N 7°01′33″E / 49.8906°N 7.0258°E / 49.8906; 7.0258
Mapa
Azalera14,39 km²
Altitudea170 m
Demografia
Biztanleria931 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 465 (%49,9) (%50,1) 466 alt_right
Dentsitatea65 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06534
MatrikulaWIL
veldenz-mosel.de

Veldenz Alemaniako udalerria da. Renania-Palatinatua estatuan kokatuta dago, Bernkastel-Wittlich barrutian. Azken zentsuaren arabera 931 biztanle zituen 14,4 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 956 biztanle zituen: 492 gizonezko (% 51,5) eta 464 emakumezko (% 48,5); 100 emakumeko 106,0 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,8 ezkongabeak ziren eta % 47,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea870900930960990102010501970198019902000201020202030VeldenzBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 490 gizon, 470 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.18
 
75+
 
11.28
13.88
 
65-74
 
13.62
26.73
 
50-64
 
26.81
11.22
 
40-49
 
13.40
10.82
 
30-39
 
11.49
5.31
 
25-29
 
4.47
4.49
 
18-24
 
5.74
3.47
 
15-17
 
2.77
10.61
 
6-14
 
6.38
2.45
 
3-5
 
2.34
1.84
 
0-2
 
1.70
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 87,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,0k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,8k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 89,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 9,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

833
115
Migrazio-jatorririk gabe (833)Migrazio-jatorri osoa (115)Migrazio-jatorri partziala (8)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 513 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (316, % 61,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 116,69 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,24 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 68,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

513etxebizitza
116,69 m²batez besteko azalera
5,24 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

316
156
Jabetzan (316)Alokairuan (156)Aisialdikoa (19)Hutsik (26)
% 4,1hutsik dauden tasa
% 68,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (125). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (104); eraikin guztien % 79,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (402 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra3
2 gela30
3 gela64
4 gela91
5 gela112
6 gela90
7 gela edo gehiago125

Eraikuntza garaia

1919 aurretik104
1919-194930
1950-195926
1960-196973
1970-197954
1980-198957
1990-199966
2000-200942
2010-201550
2016 eta geroago16

Berogailu mota

402
53
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (37)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (4)Bloke-berogailua (Blockheizung) (11)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (402)Labe indibiduala (53)Berogailurik gabe (4)

Guztira 397 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (275, % 69,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (307).[3] Guztira 442 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (158, % 35,7).[4]

397bizitegi-eraikin
442etxegune

Eraikin mota

275
35
65
Etxe bakartua (275)Etxe atxikia (bikoitza) (35)Ilarako etxea (65)Bestelako eraikin mota (24)

Etxebizitza kopurua eraikineko

307
64
Etxebizitza bakarra (307)2 etxebizitza (64)3-6 etxebizitza (26)

Etxegunearen tamaina

150
158
75
40
Pertsona bakarra (150)2 pertsona (158)3 pertsona (75)4 pertsona (40)5 pertsona (6)6 pertsona (15)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]