Edukira joan

Valenza (Alessandria)

Valenza
Valenza
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
ProbintziaAlessandriako probintzia
Izen ofizialaValenza
Jatorrizko izenaValenza
Posta kodea15048
ISTAT kodea006177
HerriburuaValenza
Geografia
Koordenatuak45°00′50″N 8°38′45″E / 45.0140247°N 8.6458214°E / 45.0140247; 8.6458214
Mapa
Azalera48,49 km²
Altitudea125 m
MugakideakAlessandria, Bassignana, Bozzole, Frascarolo, Giarole, Mirabello Monferrato, Pecetto di Valenza, Pomaro Monferrato, San Salvatore Monferrato, Suardi eta Torre Beretti e Castellaro
Demografia
Biztanleria18.025 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea372 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0131
Hiri senidetuakRocca Imperiale
Katastro kodeaL570
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaAL
comune.valenza.al.it

Valenza Italiako udalerri bat da. Alessandriako probintzian kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 18.025 biztanle ditu, 48,49 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alessandria, Bassignana, Bozzole, Frascarolo, Giarole, Mirabello Monferrato, Pecetto di Valenza, Pomaro Monferrato, San Salvatore Monferrato, Suardi eta Torre Beretti e Castellaro.

BiztanleriaUrtea10.00012.00014.00016.00018.00020.00022.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.786 gizon, 9.527 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.23
 
95-99
 
0.57
1.12
 
90-94
 
2.14
3.27
 
85-89
 
4.49
3.78
 
80-84
 
5.27
5.35
 
75-79
 
6.76
5.75
 
70-74
 
6.11
6.36
 
65-69
 
6.36
8.63
 
60-64
 
8.70
9.08
 
55-59
 
8.51
7.86
 
50-54
 
7.52
6.82
 
45-49
 
7.01
5.14
 
40-44
 
5.21
4.91
 
35-39
 
4.40
5.59
 
30-34
 
4.57
6.03
 
25-29
 
5.29
5.90
 
20-24
 
4.61
4.19
 
15-19
 
4.00
4.06
 
10-14
 
3.35
3.23
 
5-9
 
2.99
2.71
 
0-4
 
2.11
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 12.199 etxebizitza zeuden: 8.844 (% 72,5) okupatuta eta 3.355 (% 27,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 71,2 jabetzan zeuden, % 24,1 alokairuan eta % 4,7 beste titulu batekin.

12.199etxebizitza (2021)
8.844okupatuak
3.355hutsik (% 27,5)

Erabilera (2021)

8.844
3.355
Okupatuak (8.844)Hutsik edo ez-okupatuak (3.355)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

71,2
24,1
Jabetzan (71,2)Alokairuan (24,1)Beste titulu batekin (4,7)

2024an 9.275 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.200 (% 45,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

9.275etxegune (2024)
4.200pertsona bakarrekoak (% 45,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.200
2 kide2.647
3 kide1.452
4 kide754
5 kide edo gehiago222

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]