Edukira joan

Trévoux

Trévoux
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
DepartamenduaAin
Izen ofizialaTrévoux
Posta kodea01600
Geografia
Koordenatuak45°56′27″N 4°46′30″E / 45.9408°N 4.775°E / 45.9408; 4.775
Mapa
Azalera5,71 km²
Altitudea167 m, 256 m eta 189 m
MugakideakReyrieux, Saint-Bernard, Saint-Didier-de-Formans, Ambérieux eta Quincieux
Demografia
Biztanleria7.013 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.536 (%51,1) (%48,9) 3.383 alt_right
Dentsitatea1.228 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakTradate
mairie-trevoux.fr

Trévoux Ain departamenduko Frantziako udalerria da, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 7.013 biztanle zituen 5,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Reyrieux, Saint-Bernard, Saint-Didier-de-Formans, Ambérieux eta Quincieux.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinentalaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,9 °C-koa da, 3,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 764 mm-koa da, urtarrilean 9,1 euri-egun eta uztailean 6,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Villefranche-sur-Saône udalerrian dago, 5,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 790,9 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 43,5 °C-koa da, 1947ko uztailaren 30an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21,9 °C-koa da, 1963ko urtarrilaren 25an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,5 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (22,0 °C) eta hotzena urtarrila (3,7 °C). Urteko prezipitazioa 765 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (88 mm) eta lehorrena otsaila (38 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,40 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,1 °C) baino 2,2 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2022 izan zen (14,2 °C) eta hotzena 1963 (9,9 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Trévoux)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.7 4.7 8.5 11.9 16.1 20.0 22.0 21.4 16.8 12.5 7.5 4.5 12.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 49 38 43 59 71 71 70 68 66 88 88 53 765
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,1 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,1+0,4+1,7+1,8+2,0+2,2+1,6+1,9+0,5+0,7+1,1+1,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,1 °C)
+4 °C−4 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea600900120015001800210024001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.383 gizon, 3.536 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.31
0.47
 
90-94
 
0.88
1.21
 
85-89
 
1.92
2.13
 
80-84
 
2.18
1.98
 
75-79
 
2.63
1.98
 
70-74
 
3.54
3.64
 
65-69
 
5.43
5.79
 
60-64
 
6.14
5.91
 
55-59
 
7.44
7.63
 
50-54
 
6.56
6.15
 
45-49
 
7.55
6.68
 
40-44
 
6.14
8.01
 
35-39
 
8.57
7.42
 
30-34
 
6.79
4.26
 
25-29
 
4.16
6.74
 
20-24
 
4.27
6.09
 
15-19
 
6.42
7.86
 
10-14
 
6.50
8.63
 
5-9
 
7.61
7.42
 
0-4
 
4.98
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Trévoux udalerrian 6.990 biztanle zeuden eta 3.122 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,24 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 37,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

6.990biztanle
3.122elkarbizitza-unitate
2,24lagun elkarbizitza-unitateko
1.952familia
Udalerria
% 27
% 23
% 12
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.952 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (841). Guraso bakarreko 376 familietatik 298etan ama zen guraso bakarra. 847 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 459k seme-alaba bakarra zuten etxean, 432k bi, eta 213k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 841 bikoteetatik 133tan (% 15,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

735
841
376
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean847
Seme-alaba bat459
Bi seme-alaba432
Hiru seme-alaba163
Lau edo gehiago50

15 urte edo gehiago zituzten 5.631 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,9).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 16
40-54% 14
55-64% 30
65-79% 32
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 8
25-39% 69
40-54% 71
55-64% 61
65-79% 64
80 +% 44

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,4 izatezko bikotean eta % 9,0 PACS bidez lotuta). % 28,0 ezkongabeak ziren, % 4,8 alargunak eta % 9,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 39,9
Ezkongabea% 28,0
Izatezko bikotean% 9,4
Dibortziatuta% 9,0
PACS bidez lotuta% 9,0
Alarguna% 4,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 28,9), erdi-mailako lanbideak (% 18,0), goi-mailako langileak (% 16,9), enplegatuak (% 14,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 28,9) Ain departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 17
% 18
% 15
% 13
% 29
Ain
% 13
% 18
% 15
% 17
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.517 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.119 egoitza nagusi ziren, 98 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 300 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.019), etxeak baino gehiago (1.489). Egoitza nagusietatik 1.581 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.457 alokairuan zeuden, 680 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 81 doan lagata.[10]

3.517etxebizitza
3.119egoitza nagusi
1.489etxe
2.019apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.119
300
Egoitza nagusia (3.119)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (98)Hutsik (300)

Etxe mota

1.489
2.019
Etxea (1.489)Apartamentua (2.019)

Jabetza egoera

1.581
1.457
680
Jabeak (1.581)Alokairuan (1.457)HLM (680)Doan lagata (81)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (838).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik555
1919-1945168
1946-1970497
1971-1990838
1991-2005410
2006-2020501

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.107). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.842 etxebizitzatan). 1.998 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.541 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.307tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela84
2 gela386
3 gela729
4 gela812
5 gela edo gehiago1.107

Berogailu mota

1.842
850
311
Gas sarea (1.842)Fuel-olioa (72)Elektrizitatea (850)Gas botila (44)Bestelakoak (311)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.998aparkalekua
1.541ibilgailu 1
1.307ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.411 biztanleetatik 3.603 aktibo ziren (% 81,7), horietako 3.296 lanean (% 74,7) eta 307 langabezian (aktiboen % 8,5).

4.41115-64 urteko biztanle
% 81,7aktibo
% 74,7lanean
% 8,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 49,5
25-54 urte% 93,9
55-64 urte% 71,8
Gizonak% 83,2
Emakumeak% 80,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,2
BEPC, brebeta% 14,4
CAP-BEP% 9,6
Batxilergoa% 11,8
Goi-mailako +2% 5,6
Goi-mailako +3/4% 4,8
Goi-mailako +5% 5,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

809 ez-aktibotik 378 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 46,7), 172 erretiraturik zeuden (% 21,3) eta 259 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,0).

Ez-aktiboak

% 47
% 21
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 9
% 24
% 27
% 24
% 17
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 4.393 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.296 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

4.393enplegu udalerrian
% 89,9soldatapeko
% 10,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.200 eurokoa zen, eta biztanleen % 14 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

27.200 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.990 €
% 14,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 12,2
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1934ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Villefranche », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.