Edukira joan

Trignac

Trignac
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Loirerria
DepartamenduaLoira Atlantikoa
AlkateaClaude Aufort (en) Itzuli
Izen ofizialaTrignac
Posta kodea44570
Geografia
Koordenatuak47°19′05″N 2°11′21″W / 47.3181°N 2.1892°W / 47.3181; -2.1892
Mapa
Azalera14,38 km²
Altitudea0 m, 10 m eta 2 m
MugakideakMontoir-de-Bretagne, Saint-Joachim eta Saint-Nazaire
Demografia
Biztanleria8.397 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.142 (%50,3) (%49,7) 4.089 alt_right
Dentsitatea584 bizt/km²
mairie-trignac.fr

Trignac (, , frantsesez eta ofizialki: Trignac) bretainiako udalerria da. Administratiboki Frantziako Loira Atlantikoa departamenduan dago, Loirerria eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.397 biztanle zituen 14,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montoir-de-Bretagne, Saint-Joachim eta Saint-Nazaire.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
TrignacTrignac
Població amb 68522 habitants (2000)Saint-Nazaire (5,2 km)
Població amb 3936 habitants (2000)Saint-Joachim (7,4 km)
Població amb 6467 habitants (2000)Donges (8,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko eta hegoaldeko Bretainia, Nantako lurraldea eta Vendéeko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da, 12,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 739 mm-koa da, urtarrilean 12,7 euri-egun eta uztailean 5,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montoir-de-Bretagne udalerrian dago, 2,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 792 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2026ko ekainaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,0 °C) eta hotzena urtarrila (6,7 °C). Urteko prezipitazioa 808 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (99 mm) eta lehorrena uztaila (41 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,30 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,6 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,9 °C) eta hotzena 1963 (10,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Trignac)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.7 6.8 9.0 11.1 14.5 17.4 19.0 18.8 16.1 13.1 9.5 7.1 12.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 90 69 58 59 54 43 41 46 64 89 97 99 808
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,6 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,0+0,8+1,3+1,2+1,4+1,0+0,5+0,8+0,3+0,6+0,9+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,6 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea30004000500060007000800090001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.089 gizon, 4.142 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.87
0.76
 
90-94
 
0.89
1.83
 
85-89
 
3.09
1.69
 
80-84
 
3.21
2.59
 
75-79
 
2.29
4.40
 
70-74
 
5.67
6.48
 
65-69
 
6.88
5.43
 
60-64
 
6.64
6.46
 
55-59
 
5.60
6.87
 
50-54
 
5.94
9.42
 
45-49
 
6.83
5.77
 
40-44
 
5.65
6.31
 
35-39
 
4.76
5.97
 
30-34
 
6.20
5.50
 
25-29
 
7.53
6.48
 
20-24
 
5.65
5.72
 
15-19
 
5.82
6.87
 
10-14
 
6.23
6.36
 
5-9
 
4.97
5.09
 
0-4
 
5.26
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Trignac udalerrian 8.171 biztanle zeuden eta 3.736 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,19 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,1), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

8.171biztanle
3.736elkarbizitza-unitate
2,19lagun elkarbizitza-unitateko
2.372familia
Udalerria
% 26
% 29
% 8
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.372 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.086). Guraso bakarreko 321 familietatik 258etan ama zen guraso bakarra. 1.203 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 504k seme-alaba bakarra zuten etxean, 421k bi, eta 244k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 964 bikoteetatik 126tan (% 13,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

1.086
964
321
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.203
Seme-alaba bat504
Bi seme-alaba421
Hiru seme-alaba190
Lau edo gehiago54

15 urte edo gehiago zituzten 6.897 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 8,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 39,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,2). 80 urte edo gehiagoko 476 biztanleetatik 400 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 76 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 8
25-39% 16
40-54% 16
55-64% 25
65-79% 27
80 +% 39
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 64
40-54% 73
55-64% 66
65-79% 68
80 +% 43

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 20,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,9 izatezko bikotean eta % 8,4 PACS bidez lotuta). % 27,1 ezkongabeak ziren, % 7,1 alargunak eta % 5,8 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 39,7
Ezkongabea% 27,1
Izatezko bikotean% 11,9
PACS bidez lotuta% 8,4
Alarguna% 7,1
Dibortziatuta% 5,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 30,1), eskulangileak (% 22,8), enplegatuak (% 17,8), erdi-mailako lanbideak (% 15,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 30,1) Loira Atlantikoa departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 16
% 18
% 23
% 30
Loira Atlantikoa
% 16
% 17
% 14
% 13
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.068 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.749 egoitza nagusi ziren, 83 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 236 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.947), eta apartamentuak gutxi ziren (1.088). Egoitza nagusietatik 2.483 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.225 alokairuan zeuden, 718 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 41 doan lagata.[11]

4.068etxebizitza
3.749egoitza nagusi
2.947etxe
1.088apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.749
Egoitza nagusia (3.749)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (83)Hutsik (236)

Etxe mota

2.947
1.088
Etxea (2.947)Apartamentua (1.088)

Jabetza egoera

2.483
1.225
718
Jabeak (2.483)Alokairuan (1.225)HLM (718)Doan lagata (41)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (961).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik168
1919-1945177
1946-1970774
1971-1990961
1991-2005466
2006-2020934

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.470). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.841 etxebizitzatan). 2.881 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.774 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.566tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela57
2 gela449
3 gela751
4 gela1.022
5 gela edo gehiago1.470

Berogailu mota

1.841
1.357
460
Gas sarea (1.841)Fuel-olioa (59)Elektrizitatea (1.357)Gas botila (31)Bestelakoak (460)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.881aparkalekua
1.774ibilgailu 1
1.566ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.149 biztanleetatik 4.065 aktibo ziren (% 78,9), horietako 3.667 lanean (% 71,2) eta 398 langabezian (aktiboen % 9,8).

5.14915-64 urteko biztanle
% 78,9aktibo
% 71,2lanean
% 9,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 60,0
25-54 urte% 91,2
55-64 urte% 57,2
Gizonak% 81,1
Emakumeak% 76,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,9
BEPC, brebeta% 25,0
CAP-BEP% 9,7
Batxilergoa% 8,2
Goi-mailako +2% 5,3
Goi-mailako +3/4% 5,9
Goi-mailako +5% 7,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.084 ez-aktibotik 323 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,8), 294 erretiraturik zeuden (% 27,1) eta 467 bestelako ez-aktibo ziren (% 43,1).

Ez-aktiboak

% 30
% 27
% 43
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 8
% 27
% 30
% 30
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.869 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.667 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

3.869enplegu udalerrian
% 91,8soldatapeko
% 8,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.200 eurokoa zen, eta biztanleen % 13 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.200 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.150 €
% 13,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 11,5

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 509 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 2 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 15 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 41 eraikuntza enpresak ziren, 287 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 13 garraio enpresak ziren, 33 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 4 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 15 finantziazio enpresak ziren, 16 higiezinen enpresak ziren, 27 zerbitzu enpresak ziren, 29 administrazio publikoko enpresak ziren eta 24 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 90 zerbitzu publikoetatik, 1 lan bilaketa bulegoa zen, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 1 funeraria, 9 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 1 autoeskola, 5 igeltseroak, 6 margolariak, 10 zurginak, 9 iturginak, 4 argiketariak, 3 eraikuntza enpresak, 9 ile apaindegiak, 1 aldi baterako lan enpresa, 19 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia, 2 tintoreriak eta 3 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 76 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 3 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 2 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 3 liburu dendak, 21 arropa dendak, 2 etxerako tresna dendak, 5 zapata-dendak, 3 elektrotresna dendak, 15 altzari dendak, 6 kirol-dendak, 3 lur eta paretak apaintzeko dendak, 2 drogeria, 1 lurrin-denda zen, 3 bitxi-dendak eta 1 lore-denda zen.[14]

2000. urtean Trignac udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden, 426 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an 3 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Trignac udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 424 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1957ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Nazaire-Montoir », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]