Edukira joan

Stolberg (Rhld.)

Stolberg (Rhld.)
Stolberg
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaKolonia
Special municipality association of GermanyAachen cities region
AlkateaTim Grüttemeier
Jatorrizko izenaStolberg
Posta kodea52222, 52223 eta 52224
Udalerri kodea05334032
Geografia
Koordenatuak50°46′00″N 6°14′00″E / 50.7667°N 6.2333°E / 50.7667; 6.2333
Mapa
Azalera98,48 km²
Altitudea260 m
MugakideakAkisgran, Eschweiler, Langerwehe, Hürtgenwald, Simmerath eta Roetgen
Demografia
Biztanleria57.678 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 29.121 (%50,5) (%49,5) 28.557 alt_right
Dentsitatea586 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02402, 02408, 02409
Hiri senidetuakFaches-Thumesnil, Valognes eta Stolberg
MatrikulaAC
stolberg.de

Stolberg (Rhld.) Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Akisgran eskualde barrutian. Azken zentsuaren arabera 57.678 biztanle zituen 98,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 57.165 biztanle zituen: 28.244 gizonezko (% 49,4) eta 28.921 emakumezko (% 50,6); 100 emakumeko 97,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,3 ezkongabeak ziren eta % 44,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea56.10056.40056.70057.00057.30057.60057.900201620182020202220242026StolbergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 28.243 gizon, 28.923 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.67
 
75+
 
12.86
11.28
 
65-74
 
11.72
23.93
 
50-64
 
23.39
11.80
 
40-49
 
11.13
12.59
 
30-39
 
11.30
5.24
 
25-29
 
5.59
7.59
 
18-24
 
7.35
3.10
 
15-17
 
2.98
8.93
 
6-14
 
7.99
3.01
 
3-5
 
2.89
2.86
 
0-2
 
2.80
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 76,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 21,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

43.482
12.468
Migrazio-jatorririk gabe (43.482)Migrazio-jatorri osoa (12.468)Migrazio-jatorri partziala (1.212)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 28.582 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (15.215, % 53,2) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 95,93 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,9 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 44,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

28.582etxebizitza
95,93 m²batez besteko azalera
5,9 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

11.961
15.215
Jabetzan (11.961)Alokairuan (15.215)Aisialdikoa (52)Hutsik (1.356)
% 4,5hutsik dauden tasa
% 44,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (8.009). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (5.257); eraikin guztien % 91,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (21.245 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra545
2 gela2.653
3 gela6.223
4 gela8.009
5 gela4.940
6 gela3.084
7 gela edo gehiago3.134

Eraikuntza garaia

1919 aurretik3.949
1919-19492.781
1950-19594.005
1960-19695.257
1970-19794.566
1980-19892.669
1990-19992.811
2000-20091.337
2010-2015547
2016 eta geroago664

Berogailu mota

5.692
21.245
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (330)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (5.692)Bloke-berogailua (Blockheizung) (240)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (21.245)Labe indibiduala (833)Berogailurik gabe (247)

Guztira 14.928 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.121, % 41,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (9.737).[3] Guztira 27.068 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (10.844, % 40,1).[4]

14.928bizitegi-eraikin
27.068etxegune

Eraikin mota

6.121
3.367
4.815
Etxe bakartua (6.121)Etxe atxikia (bikoitza) (3.367)Ilarako etxea (4.815)Bestelako eraikin mota (625)

Etxebizitza kopurua eraikineko

9.737
2.289
2.369
Etxebizitza bakarra (9.737)2 etxebizitza (2.289)3-6 etxebizitza (2.369)7-12 etxebizitza (482)13 etxebizitza edo gehiago (46)

Etxegunearen tamaina

10.844
8.835
3.549
2.471
Pertsona bakarra (10.844)2 pertsona (8.835)3 pertsona (3.549)4 pertsona (2.471)5 pertsona (887)6 pertsona (485)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]