Edukira joan

Sovere

Sovere
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaSovere
Posta kodea24060
ISTAT kodea016204
HerriburuaSovere
Geografia
Koordenatuak45°49′00″N 10°02′00″E / 45.8167°N 10.0333°E / 45.8167; 10.0333
Mapa
Azalera18,02 km²
Altitudea479 m
MugakideakBossico, Endine Gaiano, Solto Collina, Cerete, Pianico, Lovere eta Gandino
Demografia
Biztanleria5.238 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea291 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Katastro kodeaI873
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.sovere.bg.it

Sovere Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 5.238 biztanle ditu, 18,02 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bossico, Endine Gaiano, Solto Collina, Cerete, Pianico, Lovere eta Gandino.

BiztanleriaUrtea2000250030003500400045005000550060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.621 gizon, 2.689 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.07
0.15
 
95-99
 
0.74
0.84
 
90-94
 
1.56
1.83
 
85-89
 
3.46
3.32
 
80-84
 
3.64
4.27
 
75-79
 
6.25
4.92
 
70-74
 
5.39
6.30
 
65-69
 
6.21
8.32
 
60-64
 
6.84
8.43
 
55-59
 
8.22
8.47
 
50-54
 
8.18
6.91
 
45-49
 
6.58
5.23
 
40-44
 
5.32
4.73
 
35-39
 
4.57
5.42
 
30-34
 
5.50
6.14
 
25-29
 
5.09
6.18
 
20-24
 
5.13
5.91
 
15-19
 
6.10
5.11
 
10-14
 
4.17
4.50
 
5-9
 
3.98
3.01
 
0-4
 
2.98
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.268 etxebizitza zeuden: 2.101 (% 64,3) okupatuta eta 1.167 (% 35,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 71,9 jabetzan zeuden, % 17,4 alokairuan eta % 10,7 beste titulu batekin.

3.268etxebizitza (2021)
2.101okupatuak
1.167hutsik (% 35,7)

Erabilera (2021)

2.101
1.167
Okupatuak (2.101)Hutsik edo ez-okupatuak (1.167)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

71,9
17,4
10,7
Jabetzan (71,9)Alokairuan (17,4)Beste titulu batekin (10,7)

2024an 2.216 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 716 (% 32,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

2.216etxegune (2024)
716pertsona bakarrekoak (% 32,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide716
2 kide620
3 kide415
4 kide341
5 kide edo gehiago124

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]