Edukira joan

Sorisole

Sorisole
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaSorisole
Posta kodea24010
ISTAT kodea016202
HerriburuaSorisole
Geografia
Koordenatuak45°44′15″N 9°39′23″E / 45.7375°N 9.6564°E / 45.7375; 9.6564
Mapa
Azalera12,25 km²
Altitudea415 m
MugakideakPaladina, Sedrina, Almè, Villa d'Almè, Bergamo, Ponteranica eta Zogno
Demografia
Biztanleria8.862 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea723 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Katastro kodeaI858
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.sorisole.bg.it

Sorisole Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 8.862 biztanle ditu, 12,25 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Paladina, Sedrina, Almè, Villa d'Almè, Bergamo, Ponteranica eta Zogno.

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.343 gizon, 4.414 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.02
0.05
 
95-99
 
0.32
0.71
 
90-94
 
1.22
2.00
 
85-89
 
3.24
3.57
 
80-84
 
4.01
5.04
 
75-79
 
6.18
5.55
 
70-74
 
5.96
6.33
 
65-69
 
5.96
8.24
 
60-64
 
8.77
8.24
 
55-59
 
8.22
7.94
 
50-54
 
7.50
6.88
 
45-49
 
6.32
6.10
 
40-44
 
5.48
4.95
 
35-39
 
5.51
5.32
 
30-34
 
4.62
5.89
 
25-29
 
5.51
5.78
 
20-24
 
5.94
5.50
 
15-19
 
4.92
4.93
 
10-14
 
4.35
3.64
 
5-9
 
3.58
3.32
 
0-4
 
2.38
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.548 etxebizitza zeuden: 3.692 (% 81,2) okupatuta eta 856 (% 18,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,8 jabetzan zeuden, % 10,1 alokairuan eta % 9,1 beste titulu batekin.

4.548etxebizitza (2021)
3.692okupatuak
856hutsik (% 18,8)

Erabilera (2021)

3.692
856
Okupatuak (3.692)Hutsik edo ez-okupatuak (856)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,8
10,1
9,1
Jabetzan (80,8)Alokairuan (10,1)Beste titulu batekin (9,1)

2024an 3.802 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.246 (% 32,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.802etxegune (2024)
1.246pertsona bakarrekoak (% 32,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.246
2 kide1.067
3 kide766
4 kide566
5 kide edo gehiago157

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]