Edukira joan

Seichamps

Seichamps
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Meurthe eta Mosela
BarrutiNancyko barrutia
Kantonamenducanton of Seichamps
Izen ofizialaSeichamps
Posta kodea54280
Geografia
Koordenatuak48°42′57″N 6°15′58″E / 48.7158°N 6.2661°E / 48.7158; 6.2661
Mapa
Azalera4,3 km²
Altitudea212 m, 275 m eta 249 m
MugakideakDommartin-sous-Amance, Essey-lès-Nancy, Laître-sous-Amance, Laneuvelotte eta Pulnoy
Demografia
Biztanleria5.165 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.792 (%54,2) (%45,8) 2.361 alt_right
Dentsitatea1.201 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakParedes
mairie-seichamps.fr

Seichamps Frantziako udalerri bat da, Meurthe eta Mosela departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.165 biztanle zituen 4,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dommartin-sous-Amance, Essey-lès-Nancy, Laître-sous-Amance, Laneuvelotte eta Pulnoy.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
SeichampsSeichamps
Població amb 4607 habitants (2000)Pulnoy (1,7 km)
Població amb 401 habitants (2000)Laneuvelotte (2,5 km)
Població amb 411 habitants (2000)Agincourt (2,8 km)
Població amb 647 habitants (2000)Dommartemont (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,7 °C-koa da, 16,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 796 mm-koa da, urtarrilean 11,8 euri-egun eta uztailean 9,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Tomblaine udalerrian dago, 4,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 746,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,4 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -24,8 °C-koa da, 1956ko otsailaren 21an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,5 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,7 °C) eta hotzena urtarrila (2,3 °C). Urteko prezipitazioa 817 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (84 mm) eta lehorrena apirila (51 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,37 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,3 °C) baino 2,0 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2022 izan zen (11,9 °C) eta hotzena 1963 (8,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Seichamps)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 2.3 2.9 6.2 9.8 14.1 17.7 19.7 19.1 14.7 10.5 6.0 3.2 10.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 70 60 60 51 72 64 66 69 69 75 77 84 817
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+0,8+1,1+1,2+1,3+1,7+1,6+1,7+0,4+0,7+1,2+1,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,3 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.361 gizon, 2.792 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.21
 
95+
 
0.18
0.47
 
90-94
 
0.90
1.69
 
85-89
 
3.40
4.19
 
80-84
 
4.51
5.63
 
75-79
 
5.80
6.27
 
70-74
 
5.48
6.06
 
65-69
 
6.52
7.96
 
60-64
 
7.41
4.62
 
55-59
 
5.48
6.35
 
50-54
 
7.81
6.73
 
45-49
 
5.52
6.57
 
40-44
 
6.05
6.52
 
35-39
 
6.09
2.92
 
30-34
 
4.26
3.35
 
25-29
 
3.19
4.62
 
20-24
 
5.37
6.57
 
15-19
 
5.73
7.62
 
10-14
 
5.37
6.78
 
5-9
 
6.63
4.87
 
0-4
 
4.30
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Seichamps udalerrian 5.087 biztanle zeuden eta 2.215 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,30 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 30,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,9 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

5.087biztanle
2.215elkarbizitza-unitate
2,30lagun elkarbizitza-unitateko
1.547familia
Udalerria
% 28
% 31
% 11
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.547 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (680). Guraso bakarreko 254 familietatik 219etan ama zen guraso bakarra. 769 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 323k seme-alaba bakarra zuten etxean, 325k bi, eta 130k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 614 bikoteetatik 35tan (% 5,7) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

680
614
254
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean769
Seme-alaba bat323
Bi seme-alaba325
Hiru seme-alaba90
Lau edo gehiago40

15 urte edo gehiago zituzten 4.225 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 36,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 76,8). 80 urte edo gehiagoko 418 biztanleetatik 382 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 36 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 0
25-39% 9
40-54% 9
55-64% 21
65-79% 24
80 +% 37
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 72
40-54% 77
55-64% 71
65-79% 70
80 +% 53

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,7 izatezko bikotean eta % 7,5 PACS bidez lotuta). % 23,1 ezkongabeak ziren, % 7,4 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 47,6
Ezkongabea% 23,1
Izatezko bikotean% 7,7
PACS bidez lotuta% 7,5
Alarguna% 7,4
Dibortziatuta% 6,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 37,3), erdi-mailako lanbideak (% 20,2), goi-mailako langileak (% 14,2), enplegatuak (% 13,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 37,3) Meurthe eta Mosela departamenduko batez bestekoaren (% 29,2) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[10]

Udalerria
% 14
% 20
% 13
% 8
% 37
Meurthe eta Mosela
% 11
% 16
% 16
% 15
% 29
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.315 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.218 egoitza nagusi ziren, 13 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 84 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.875), eta apartamentuak gutxi ziren (435). Egoitza nagusietatik 1.675 beren jabearen bizilekuak ziren, 516 alokairuan zeuden, 396 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 27 doan lagata.[11]

2.315etxebizitza
2.218egoitza nagusi
1.875etxe
435apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.218
Egoitza nagusia (2.218)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (13)Hutsik (84)

Etxe mota

1.875
435
Etxea (1.875)Apartamentua (435)

Jabetza egoera

1.675
516
396
Jabeak (1.675)Alokairuan (516)HLM (396)Doan lagata (27)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.302).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik34
1919-194524
1946-1970466
1971-19901.302
1991-2005128
2006-2020229

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.315). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.682 etxebizitzatan). 1.781 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.093 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 937tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela7
2 gela71
3 gela256
4 gela569
5 gela edo gehiago1.315

Berogailu mota

1.682
317
Gas sarea (1.682)Fuel-olioa (27)Elektrizitatea (317)Gas botila (35)Bestelakoak (158)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.781aparkalekua
1.093ibilgailu 1
937ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.893 biztanleetatik 2.228 aktibo ziren (% 77,0), horietako 2.051 lanean (% 70,9) eta 177 langabezian (aktiboen % 7,9).

2.89315-64 urteko biztanle
% 77,0aktibo
% 70,9lanean
% 7,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 37,6
25-54 urte% 94,0
55-64 urte% 62,1
Gizonak% 78,4
Emakumeak% 75,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 12,1
BEPC, brebeta% 10,3
CAP-BEP% 10,8
Batxilergoa% 10,9
Goi-mailako +2% 6,1
Goi-mailako +3/4% 4,9
Goi-mailako +5% 2,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

665 ez-aktibotik 303 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 45,6), 206 erretiraturik zeuden (% 31,0) eta 157 bestelako ez-aktibo ziren (% 23,6).

Ez-aktiboak

% 46
% 31
% 24
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 23
% 35
% 24
% 13
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.005 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.051 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.005enplegu udalerrian
% 85,5soldatapeko
% 14,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.780 eurokoa zen, eta biztanleen % 9 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

27.780 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.910 €
% 9,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 151 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 8 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 23 eraikuntza enpresak ziren, 22 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 4 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 6 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 6 finantziazio enpresak ziren, 12 higiezinen enpresak ziren, 14 zerbitzu enpresak ziren, 28 administrazio publikoko enpresak ziren eta 9 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 38 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 2 banku bulegoak, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia, 1 autoeskola, 5 igeltseroak, 2 margolariak, 2 zurginak, 7 iturginak, 5 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 3 ile apaindegiak, 4 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia eta 1 apaindegia.[13]

2009an zeuden 9 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 5 okindegiak eta 1 liburu denda zen.[14]

2000. urtean Seichamps udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 , osasun-zentro 1 bat eta 2 botika zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1927ko irailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,1 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Nancy-Essey », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]