Edukira joan

Saint-Floret

Saint-Floret
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Puy-de-Dôme
BarrutiIssoireko barrutia
Kantonamenducanton of Champeix
Izen ofizialaSaint-Floret
Roche-la-Couze
Posta kodea63320
Geografia
Koordenatuak45°33′04″N 3°06′25″E / 45.5511°N 3.1069°E / 45.5511; 3.1069
Mapa
Azalera12,16 km²
Altitudea476 m, 929 m eta 684 m
MugakideakClémensat, Chassagne, Courgoul, Montaigut-le-Blanc, Saint-Vincent, Saurier, Tourzel-Ronzières eta Saint-Diéry
Demografia
Biztanleria243 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 128 (%53,3) (%46,7) 112 alt_right
Dentsitatea20 bizt/km²
saint-floret.fr

Saint-Floret (frantsesez eta ofizialki: Saint-Floret) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Puy-de-Dôme departamenduan dago, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 243 biztanle zituen 12,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Clémensat, Chassagne, Courgoul, Montaigut-le-Blanc, Saint-Vincent, Saurier, Tourzel-Ronzières eta Saint-Diéry.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-FloretSaint-Floret
Població amb 101 habitants (2000)Clémensat (1,4 km)
Població amb 404 habitants (2000)Saint-Vincent (2,1 km)
Població amb 473 habitants (2000)Chidrac (3,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Massif Centraleko ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 800-1200 mm artekoa, urte osoan ondo banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,1 °C-koa da, 15,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 749 mm-koa da, urtarrilean 9,5 euri-egun eta uztailean 6,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Plauzat udalerrian dago, 9,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 606,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,5 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 9an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 9,2 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (17,6 °C) eta hotzena urtarrila (2,1 °C). Urteko prezipitazioa 774 mm-koa da; hilabeterik euritsuena ekaina da (82 mm) eta lehorrena otsaila (39 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,33 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (8,2 °C) baino 2,0 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (11,1 °C) eta hotzena 1963 (7,3 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Saint-Floret)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 2.1 2.2 5.1 7.8 11.8 15.5 17.6 17.4 13.1 9.9 5.4 3.1 9.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 45 39 42 71 82 82 80 74 72 66 68 53 774
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,2 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+0,4+1,5+1,4+1,5+1,7+1,1+1,6−0,3+0,3+1,0+1,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,2 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea2003004005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 112 gizon, 128 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
4.46
 
85-89
 
0.00
4.46
 
80-84
 
8.59
0.00
 
75-79
 
3.91
9.82
 
70-74
 
3.91
9.82
 
65-69
 
12.50
0.00
 
60-64
 
0.00
14.29
 
55-59
 
3.91
9.82
 
50-54
 
3.91
4.46
 
45-49
 
8.59
14.29
 
40-44
 
3.91
9.82
 
35-39
 
8.59
9.82
 
30-34
 
12.50
0.00
 
25-29
 
0.00
4.46
 
20-24
 
8.59
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
8.59
4.46
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
12.50
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Floret udalerrian 243 biztanle zeuden eta 126 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,93 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 50 kide bakarrekoak ziren, 33 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 26 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

243biztanle
126elkarbizitza-unitate
1,93lagun elkarbizitza-unitateko
70familia
26Bikotea seme-alabekin
33Bikotea seme-alabarik gabe etxean
11Guraso bakarrekoak
50Kide bakarrekoa
5Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 70 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (33). Guraso bakarreko 11 familietatik 11etan ama zen guraso bakarra. 44 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

33
26
11
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 179 etxebizitza zeuden. Horietatik 121 egoitza nagusi ziren, 40 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 18 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (161), eta apartamentuak gutxi ziren (12). Egoitza nagusietatik 98 beren jabearen bizilekuak ziren, 18 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 5 doan lagata.[11]

179etxebizitza
121egoitza nagusi
161etxe
12apartamentu

Etxebizitza multzoa

121
40
18
Egoitza nagusia (121)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (40)Hutsik (18)

Etxe mota

161
Etxea (161)Apartamentua (12)

Jabetza egoera

98
18
Jabeak (98)Alokairuan (18)HLM (1)Doan lagata (5)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik32
1919-194517
1946-197017
1971-199018
1991-200520
2006-202014

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (65). 56 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 83 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 53 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 63tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela10
3 gela18
4 gela28
5 gela edo gehiago65

Berogailu mota

22
38
56
Gas sarea (1)Fuel-olioa (22)Elektrizitatea (38)Gas botila (4)Bestelakoak (56)

Aparkalekua eta ibilgailuak

83aparkalekua
53ibilgailu 1
63ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 150 biztanleetatik 123 aktibo ziren (% 82,0), horietako 113 lanean (% 75,3) eta 10 langabezian (aktiboen % 8,1).

15015-64 urteko biztanle
% 82,0aktibo
% 75,3lanean
% 8,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,0
25-54 urte% 94,7
55-64 urte% 67,6
Gizonak% 83,8
Emakumeak% 80,0

27 ez-aktibotik 10 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,0), 8 erretiraturik zeuden (% 29,6) eta 9 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,3).

Ez-aktiboak

% 37
% 30
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 29 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 113 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

29enplegu udalerrian
% 58,6soldatapeko
% 41,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.680 eurokoa zen.

24.680 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.040 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 4 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 2 eraikuntza enpresak ziren eta 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoak igeltseroa ziren.[13]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.[14]

2000. urtean Saint-Floret udalerrian 16 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.220 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1995ko maiatzaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,1 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Plauzat_sapc », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]