Edukira joan

Rouillon

Rouillon
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Loirerria
Departamendua Sarthe
BarrutiLe Manseko barrutia
Kantonamenducanton of Allonnes
Izen ofizialaRouillon
Posta kodea72700
Geografia
Koordenatuak48°00′27″N 0°08′10″E / 48.0075°N 0.1361°E / 48.0075; 0.1361
Mapa
Azalera9,15 km²
Altitudea52 m, 127 m eta 91 m
MugakideakTrangé, Allonnes, Le Mans eta Pruillé-le-Chétif
Demografia
Biztanleria2.382 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.179 (%50,1) (%49,9) 1.173 alt_right
Dentsitatea260 bizt/km²
ville-rouillon.fr

Rouillon Frantziako udalerria da, Sarthe departamenduan dagoena, Loirerria eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.382 biztanle zituen 9,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Trangé, Allonnes, Le Mans eta Pruillé-le-Chétif.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
RouillonRouillon
Població amb 1413 habitants (2000)Trangé (2,9 km)
Població amb 11152 habitants (2000)Allonnes (4,5 km)
Població amb 144164 habitants (2000)Le Mans (4,8 km)
Població amb 590 habitants (2000)Fay (4,8 km)
Població amb 1847 habitants (2000)Saint-Pavace (5,4 km)
Població amb 7429 habitants (2000)Coulaines (5,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta klima ozeaniko aldatuaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Loirako erdiko haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1850 ordu/urte), uda lehorra)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da, 14,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 716 mm-koa da, urtarrilean 11,4 euri-egun eta uztailean 6,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Le Mans udalerrian dago, 8,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 693,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,8 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21 °C-koa da, 1964ko abenduaren 29an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea300600900120015001800210024001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.173 gizon, 1.179 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.43
 
95+
 
2.21
1.71
 
90-94
 
0.85
1.28
 
85-89
 
4.24
3.84
 
80-84
 
2.97
5.46
 
75-79
 
5.43
6.73
 
70-74
 
5.94
8.44
 
65-69
 
8.82
4.69
 
60-64
 
5.85
7.16
 
55-59
 
7.12
6.73
 
50-54
 
5.85
7.16
 
45-49
 
5.51
5.12
 
40-44
 
7.97
7.59
 
35-39
 
5.94
3.84
 
30-34
 
4.66
1.28
 
25-29
 
0.85
2.13
 
20-24
 
5.09
6.39
 
15-19
 
3.82
7.67
 
10-14
 
9.67
6.39
 
5-9
 
5.09
5.97
 
0-4
 
2.12
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Rouillon udalerrian 2.296 biztanle zeuden eta 992 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,31 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 39,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 25,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

2.296biztanle
992elkarbizitza-unitate
2,31lagun elkarbizitza-unitateko
735familia
Udalerria
% 28
% 40
% 25
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 735 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (398). Guraso bakarreko 55 familietatik 45etan ama zen guraso bakarra. 408 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 126k seme-alaba bakarra zuten etxean, 151k bi, eta 50k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 282 bikoteetatik 25tan (% 8,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

398
282
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean408
Seme-alaba bat126
Bi seme-alaba151
Hiru seme-alaba45
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 1.990 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 27,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 86,0). 80 urte edo gehiagoko 195 biztanleetatik 132 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 63 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 8
40-54% 6
55-64% 13
65-79% 17
80 +% 28
Bikotean bizi da
15-24% 3
25-39% 74
40-54% 86
55-64% 83
65-79% 83
80 +% 49

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 59,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 12,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 4,6 izatezko bikotean eta % 7,4 PACS bidez lotuta). % 17,8 ezkongabeak ziren, % 6,5 alargunak eta % 4,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 59,6
Ezkongabea% 17,8
PACS bidez lotuta% 7,4
Alarguna% 6,5
Izatezko bikotean% 4,6
Dibortziatuta% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 38,6), goi-mailako langileak (% 22,4), erdi-mailako lanbideak (% 18,2), enplegatuak (% 9,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 38,6) Sarthe departamenduko batez bestekoaren (% 34,8) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,0).[9]

Udalerria
% 22
% 18
% 10
% 39
Sarthe
% 8
% 14
% 15
% 18
% 35
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.029 etxebizitza zeuden. Horietatik 984 egoitza nagusi ziren, 16 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 29 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (980), eta apartamentuak gutxi ziren (35). Egoitza nagusietatik 794 beren jabearen bizilekuak ziren, 183 alokairuan zeuden, 65 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 7 doan lagata.[10]

1.029etxebizitza
984egoitza nagusi
980etxe
35apartamentu

Etxebizitza multzoa

984
Egoitza nagusia (984)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (16)Hutsik (29)

Etxe mota

980
Etxea (980)Apartamentua (35)

Jabetza egoera

794
183
Jabeak (794)Alokairuan (183)HLM (65)Doan lagata (7)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (325).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik68
1919-194529
1946-197064
1971-1990325
1991-2005241
2006-2020240

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (722). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (519 etxebizitzatan). 895 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 360 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 569tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela19
2 gela20
3 gela60
4 gela163
5 gela edo gehiago722

Berogailu mota

519
286
124
Gas sarea (519)Fuel-olioa (39)Elektrizitatea (286)Gas botila (16)Bestelakoak (124)

Aparkalekua eta ibilgailuak

895aparkalekua
360ibilgailu 1
569ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.296 biztanleetatik 998 aktibo ziren (% 77,0), horietako 954 lanean (% 73,6) eta 44 langabezian (aktiboen % 4,4).

1.29615-64 urteko biztanle
% 77,0aktibo
% 73,6lanean
% 4,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 35,5
25-54 urte% 97,6
55-64 urte% 64,0
Gizonak% 78,6
Emakumeak% 75,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 9,1
BEPC, brebeta% 17,9
CAP-BEP% 5,1
Batxilergoa% 7,1
Goi-mailako +2% 4,5
Goi-mailako +3/4% 2,3
Goi-mailako +5% 1,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 4,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

298 ez-aktibotik 148 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 49,7), 119 erretiraturik zeuden (% 39,9) eta 31 bestelako ez-aktibo ziren (% 10,4).

Ez-aktiboak

% 50
% 40
% 10
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 32
% 34
% 17
% 13
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 748 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 954 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

748enplegu udalerrian
% 91,0soldatapeko
% 9,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 32.460 eurokoa zen, eta biztanleen % 5 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

32.460 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.990 €
% 5,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 14,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 85 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 21 eraikuntza enpresak ziren, 9 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 4 higiezinen enpresak ziren, 17 zerbitzu enpresak ziren, 9 administrazio publikoko enpresak ziren eta 4 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 27 zerbitzu publikoetatik, 1 banku bulegoa zen, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 2 igeltseroak, 2 margolariak, 4 zurginak, 4 iturginak, 3 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 2 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 1 jatetxe eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen eta 1 okindegia zen.[13]

2000. urtean Rouillon udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, 798 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1944ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Le Mans », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]