Edukira joan

Reulle-Vergy

Reulle-Vergy
Reulle-Vergy
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Côte-d’Or
BarrutiDijoneko barrutia
Kantonamenducanton of Gevrey-Chambertin
Izen ofizialaReulle-Vergy
Jatorrizko izenaReulle-Vergy
Posta kodea21220
Geografia
Koordenatuak47°11′11″N 4°53′41″E / 47.1864°N 4.8947°E / 47.1864; 4.8947
Mapa
Azalera6,13 km²
Altitudea320 m, 526 m eta 418 m
MugakideakChambœuf, Nuits-Saint-Georges, Curtil-Vergy, L'Étang-Vergy, Chambolle-Musigny, Curley eta Ternant
Demografia
Biztanleria163 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 76 (%45,8) (%54,2) 90 alt_right
Dentsitatea27 bizt/km²
reullevergy.fr

Reulle-Vergy Frantziako udalerria da, Côte-d'Or departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 163 biztanle zituen 6,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chambœuf, Nuits-Saint-Georges, Curtil-Vergy, L'Étang-Vergy, Chambolle-Musigny, Curley eta Ternant.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Reulle-VergyReulle-Vergy
Població amb 141 habitants (2000)Curley (1,9 km)
Població amb 104 habitants (2000)Curtil-Vergy (1,9 km)
Població amb 52 habitants (2000)Segrois (2,9 km)
Població amb 240 habitants (2000)Messanges (3,2 km)
Població amb 94 habitants (2000)Bévy (3,2 km)
Població amb 96 habitants (2000)Ternant (3,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 5,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 928 mm-koa da, urtarrilean 12,3 euri-egun eta uztailean 7,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Marsannay-la-Côte udalerrian dago, 11,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 803 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2020ko uztailaren 31an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 9an lortua[oh 1][5].

2007an Reulle-Vergy udalerrian erroldatutako biztanleak 91 ziren. Familiak 41 ziren, horien artean 15 pertsona bakarrekoak ziren (11 bakarrik bizi ziren gizonak eta 4 bakarrik bizi ziren emakumeak), 15 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 11 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01002003004005006007008001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 90 gizon, 76 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
6.67
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
7.89
0.00
 
75-79
 
0.00
12.22
 
70-74
 
7.89
12.22
 
65-69
 
0.00
0.00
 
60-64
 
14.47
12.22
 
55-59
 
14.47
0.00
 
50-54
 
7.89
12.22
 
45-49
 
7.89
6.67
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
0.00
12.22
 
30-34
 
7.89
12.22
 
25-29
 
7.89
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
7.89
6.67
 
10-14
 
7.89
0.00
 
5-9
 
7.89
6.67
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Reulle-Vergy udalerrian 163 biztanle zeuden eta 73 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,23 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 17 kide bakarrekoak ziren, 28 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 22 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

163biztanle
73elkarbizitza-unitate
2,23lagun elkarbizitza-unitateko
56familia
22Bikotea seme-alabekin
28Bikotea seme-alabarik gabe etxean
6Guraso bakarrekoak
17Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 56 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (28). 39 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

28
22
6
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 83 etxebizitza zeuden. Horietatik 71 egoitza nagusi ziren, 8 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 3 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (82), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 56 beren jabearen bizilekuak ziren, 13 alokairuan zeuden, 2 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[10]

83etxebizitza
71egoitza nagusi
82etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

71
8
Egoitza nagusia (71)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (8)Hutsik (3)

Etxe mota

82
Etxea (82)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

56
13
Jabeak (56)Alokairuan (13)HLM (2)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik24
1919-194510
1946-19701
1971-199010
1991-20054
2006-202022

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (46). 33 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 54 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 28 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 41tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela1
3 gela7
4 gela17
5 gela edo gehiago46

Berogailu mota

23
12
33
Fuel-olioa (23)Elektrizitatea (12)Gas botila (3)Bestelakoak (33)

Aparkalekua eta ibilgailuak

54aparkalekua
28ibilgailu 1
41ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 101 biztanleetatik 76 aktibo ziren (% 75,2), horietako 73 lanean (% 72,3) eta 3 langabezian (aktiboen % 3,9).

10115-64 urteko biztanle
% 75,2aktibo
% 72,3lanean
% 3,9langabezia-tasa

25 ez-aktibotik 8 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 32,0), 12 erretiraturik zeuden (% 48,0) eta 4 bestelako ez-aktibo ziren (% 16,0).

Ez-aktiboak

% 32
% 48
% 16
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 8 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 73 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

8enplegu udalerrian
% 37,5soldatapeko
% 62,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.230 eurokoa zen.

29.230 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.560 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 59 ziren, horien artean 45 aktiboak ziren eta 14 inaktiboak ziren. 45 pertsona aktiboetatik 43 lanean zeuden (22 gizon eta 21 emakume) eta 2 langabezian zeuden (2 emakume eta 2 emakume). 14 pertsona inaktiboetatik 5 erretiraturik zeuden, 5 ikasten zeuden eta 4 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 4 komertzioetatik, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 2 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2000. urtean Reulle-Vergy udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden, 147 hektarea erabiltzen.[13]

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1938ko ekainaren 1an eta 2021ko maiatzaren 31an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Marsannay la Cote », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]