Edukira joan

Removille

Removille
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Vosgeak
Barrutiarrondissement of Neufchâteau
Kantonamenducanton of Châtenois
Izen ofizialaRemoville
Posta kodea88170
Geografia
Koordenatuak48°21′42″N 5°50′21″E / 48.3617°N 5.8392°E / 48.3617; 5.8392
Mapa
Azalera7,55 km²
Altitudea297 m, 458 m eta 358 m
MugakideakAouze, Attignéville, Balléville, Rainville eta Vouxey
Demografia
Biztanleria189 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 92 (%48,9) (%51,1) 96 alt_right
Dentsitatea25 bizt/km²
removille.fr

Removille Frantziako udalerria da, Vosgeak departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 189 biztanle zituen 7,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aouze, Attignéville, Balléville, Rainville eta Vouxey.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
RemovilleRemoville
Població amb 167 habitants (2000)Vouxey (1,7 km)
Població amb 39 habitants (2000)Houéville (2,3 km)
Població amb 194 habitants (2000)Aouze (2,9 km)
Població amb 227 habitants (2000)Attignéville (3,1 km)
Població amb 85 habitants (2000)Dolaincourt (3,3 km)
Població amb 271 habitants (2000)Rainville (3,6 km)
Població amb 110 habitants (2000)Balléville (3,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,5 °C-koa da, 17 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1080 mm-koa da, urtarrilean 13,6 euri-egun eta uztailean 9,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Rollainville udalerrian dago, 9,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 860,3 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,2 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][3].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 9,6 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,7 °C) eta hotzena urtarrila (1,5 °C). Urteko prezipitazioa 949 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (102 mm) eta lehorrena apirila (61 mm).[4]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,27 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (8,9 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2023 izan zen (11,2 °C) eta hotzena 1963 (7,8 °C).[4]

    Datu klimatikoak (Removille)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 1.5 2.2 5.4 8.9 13.1 16.7 18.7 18.1 13.7 9.8 5.2 2.4 9.6
Pilatutako prezipitazioa (mm) 88 74 72 61 81 68 70 74 74 93 94 102 949
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,9 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,7+0,3+0,8+1,0+1,1+1,5+1,2+1,3−0,30,0+0,8+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,9 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[5]

BiztanleriaUrtea1002003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 96 gizon, 92 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
5.21
 
90-94
 
0.00
5.21
 
85-89
 
5.43
0.00
 
80-84
 
5.43
10.42
 
75-79
 
5.43
5.21
 
70-74
 
10.87
5.21
 
65-69
 
5.43
10.42
 
60-64
 
5.43
0.00
 
55-59
 
0.00
10.42
 
50-54
 
17.39
0.00
 
45-49
 
0.00
5.21
 
40-44
 
0.00
10.42
 
35-39
 
17.39
5.21
 
30-34
 
0.00
5.21
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
10.87
5.21
 
15-19
 
5.43
0.00
 
10-14
 
0.00
16.67
 
5-9
 
5.43
0.00
 
0-4
 
5.43
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Removille udalerrian 189 biztanle zeuden eta 92 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,05 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 31 kide bakarrekoak ziren, 36 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 20 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[8]

189biztanle
92elkarbizitza-unitate
2,05lagun elkarbizitza-unitateko
61familia
20Bikotea seme-alabekin
36Bikotea seme-alabarik gabe etxean
5Guraso bakarrekoak
31Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 61 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (36). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 36 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

36
20
5
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 117 etxebizitza zeuden. Horietatik 89 egoitza nagusi ziren, 10 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 19 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (110), eta apartamentuak gutxi ziren (8). Egoitza nagusietatik 73 beren jabearen bizilekuak ziren, 14 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[9]

117etxebizitza
89egoitza nagusi
110etxe
8apartamentu

Etxebizitza multzoa

89
10
19
Egoitza nagusia (89)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (10)Hutsik (19)

Etxe mota

110
Etxea (110)Apartamentua (8)

Jabetza egoera

73
14
Jabeak (73)Alokairuan (14)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik32
1919-194513
1946-19707
1971-199021
1991-20058
2006-20208

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (60). 51 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 74 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 38 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 46tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela4
3 gela7
4 gela18
5 gela edo gehiago60

Berogailu mota

23
9
51
Fuel-olioa (23)Elektrizitatea (9)Gas botila (6)Bestelakoak (51)

Aparkalekua eta ibilgailuak

74aparkalekua
38ibilgailu 1
46ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 99 biztanleetatik 79 aktibo ziren (% 79,8), horietako 69 lanean (% 69,7) eta 10 langabezian (aktiboen % 12,7).

9915-64 urteko biztanle
% 79,8aktibo
% 69,7lanean
% 12,7langabezia-tasa

20 ez-aktibotik 5 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,0), 8 erretiraturik zeuden (% 40,0) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 40,0).

Ez-aktiboak

% 25
% 40
% 40
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 56 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 69 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

56enplegu udalerrian
% 83,9soldatapeko
% 17,9ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.730 eurokoa zen.

24.730 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.320 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 10 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 2 janari enpresak ziren, 6 eraikuntza enpresak ziren eta 1 higiezinen enpresa zen.[10]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 3 zurginak ziren eta 2 iturginak.[11]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.[12]

2000. urtean Removille udalerrian 10 nekazaritza-ustiategi zeuden, 468 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2006ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Rollainville », fiche climatologique. .
  4. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  5. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  11. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  12. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  13. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]