Edukira joan

Osthouse

Osthouse
Ooscht
Frantziako udalerria
Administrazioa
Antzinako herrialdea Alemaniar Inperioa
Lurralde Alsazia-Lorrena
District of Alsace-LorraineUnterelsaß
Izen ofizialaOsthouse
Jatorrizko izenaOoscht
Posta kodea67150
Geografia
Koordenatuak48°24′09″N 7°38′35″E / 48.4025°N 7.6431°E / 48.4025; 7.6431
Mapa
Azalera9,72 km²
Altitudea151 m, 157 m eta 154 m
MugakideakBolsenheim, Erstein, Gerstheim, Matzenheim eta Uttenheim
Demografia
Biztanleria975 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 458 (%47,8) (%52,2) 500 alt_right
Dentsitatea100 bizt/km²
osthouse.fr

Osthouse Frantziako udalerria da, Rhin Beherea departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 975 biztanle zituen 9,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bolsenheim, Erstein, Gerstheim, Matzenheim eta Uttenheim.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
OsthouseOsthouse
Població amb 1448 habitants (2000)Matzenheim (1,7 km)
Població amb 9971 habitants (2000)Erstein (2,6 km)
Població amb 1147 habitants (2000)Sand (3,1 km)
Població amb 435 habitants (2000)Bolsenheim (3,2 km)
Població amb 578 habitants (2000)Uttenheim (3,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Alsaziako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udazkenean eta neguan; uda beroa eta eguzkitsua; haize ahulak; laino maiz udazkenean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 17,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 643 mm-koa da, urtarrilean 8,3 euri-egun eta uztailean 9,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Entzheim udalerrian dago, 16,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 635,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,4 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -23,6 °C-koa da, 1942ko urtarrilaren 23an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea50060070080090010001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 500 gizon, 458 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.09
0.00
 
90-94
 
1.09
2.00
 
85-89
 
0.00
4.00
 
80-84
 
1.09
2.80
 
75-79
 
8.52
3.00
 
70-74
 
5.46
7.00
 
65-69
 
7.64
6.80
 
60-64
 
3.28
8.80
 
55-59
 
10.48
10.60
 
50-54
 
7.42
4.80
 
45-49
 
4.15
1.00
 
40-44
 
4.15
9.60
 
35-39
 
8.30
7.60
 
30-34
 
6.33
5.80
 
25-29
 
5.24
2.80
 
20-24
 
5.24
6.60
 
15-19
 
6.11
2.80
 
10-14
 
6.11
6.40
 
5-9
 
4.15
7.60
 
0-4
 
4.15
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Osthouse udalerrian 975 biztanle zeuden eta 409 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,38 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 34,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 24,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

975biztanle
409elkarbizitza-unitate
2,38lagun elkarbizitza-unitateko
309familia
Udalerria
% 33
% 34
% 24
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 309 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (139). Guraso bakarreko 34 familietatik 20etan ama zen guraso bakarra. 168 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 59k seme-alaba bakarra zuten etxean, 63k bi, eta 19k hiru edo gehiago.[9]

139
136
34
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean168
Seme-alaba bat59
Bi seme-alaba63
Hiru seme-alaba19
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 811 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 40,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 83,6).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 8
40-54% 8
55-64% 17
65-79% 12
80 +% 40
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 78
40-54% 77
55-64% 77
65-79% 84
80 +% 51

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 51,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,8 izatezko bikotean eta % 9,9 PACS bidez lotuta). % 19,6 ezkongabeak ziren, % 6,2 alargunak eta % 4,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 51,4
Ezkongabea% 19,6
PACS bidez lotuta% 9,9
Izatezko bikotean% 8,8
Alarguna% 6,2
Dibortziatuta% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,1), erdi-mailako lanbideak (% 20,5), goi-mailako langileak (% 14,4), eskulangileak (% 13,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,1) Rhin Beherea departamenduko batez bestekoaren (% 27,5) gainetik dago. 25 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 6,1).[9]

Udalerria
% 14
% 20
% 11
% 13
% 29
Rhin Beherea
% 14
% 17
% 15
% 16
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 435 etxebizitza zeuden. Horietatik 407 egoitza nagusi ziren, 5 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 23 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (378), eta apartamentuak gutxi ziren (57). Egoitza nagusietatik 338 beren jabearen bizilekuak ziren, 60 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 9 doan lagata.[10]

435etxebizitza
407egoitza nagusi
378etxe
57apartamentu

Etxebizitza multzoa

407
Egoitza nagusia (407)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (5)Hutsik (23)

Etxe mota

378
57
Etxea (378)Apartamentua (57)

Jabetza egoera

338
60
Jabeak (338)Alokairuan (60)Doan lagata (9)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (122).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik69
1919-194523
1946-197051
1971-1990122
1991-200555
2006-202061

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (260). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (141 etxebizitzatan). 365 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 139 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 245tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela12
3 gela48
4 gela86
5 gela edo gehiago260

Berogailu mota

141
42
102
122
Gas sarea (141)Fuel-olioa (42)Elektrizitatea (102)Bestelakoak (122)

Aparkalekua eta ibilgailuak

365aparkalekua
139ibilgailu 1
245ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 591 biztanleetatik 486 aktibo ziren (% 82,2), horietako 471 lanean (% 79,7) eta 16 langabezian (aktiboen % 3,3).

59115-64 urteko biztanle
% 82,2aktibo
% 79,7lanean
% 3,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,0
25-54 urte% 97,3
55-64 urte% 61,9
Gizonak% 82,8
Emakumeak% 81,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 8,8
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 3,0
Batxilergoa% 4,3
Goi-mailako +2% 1,8
Goi-mailako +3/4% 1,8
Goi-mailako +5% 4,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 3,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

105 ez-aktibotik 41 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 39,0), 48 erretiraturik zeuden (% 45,7) eta 15 bestelako ez-aktibo ziren (% 14,3).

Ez-aktiboak

% 39
% 46
% 14
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 26
% 23
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 97 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 471 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

97enplegu udalerrian
% 66,0soldatapeko
% 33,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.880 eurokoa zen.

29.880 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.890 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 20 komertzioetatik, 6 eraikuntza enpresak ziren, 6 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 finantziazio enpresak ziren, 2 higiezinen enpresak ziren eta 1 zerbitzu enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 1 banku bulegoa zen, 3 zurginak, 1 argiketaria eta 1 jatetxe.[12]

2000. urtean Osthouse udalerrian 24 nekazaritza-ustiategi zeuden, 800 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1923ko maiatzaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Strasbourg-Entzheim », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]