Edukira joan

Mozzo

Mozzo
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaMozzo
Posta kodea24030
ISTAT kodea016143
HerriburuaMozzo
Geografia
Koordenatuak45°41′55″N 9°36′31″E / 45.69868°N 9.608652°E / 45.69868; 9.608652
Mapa
Azalera3,64 km²
Altitudea252 m
MugakideakBergamo, Curno, Ponte San Pietro eta Valbrembo
Demografia
Biztanleria7.283 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.001 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Katastro kodeaF791
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.mozzo.bg.it

Mozzo Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 7.283 biztanle ditu, 3,64 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bergamo, Curno, Ponte San Pietro eta Valbrembo.

BiztanleriaUrtea0100020003000400050006000700080001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.560 gizon, 3.673 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.05
0.20
 
95-99
 
0.35
0.87
 
90-94
 
1.50
1.85
 
85-89
 
3.57
3.85
 
80-84
 
3.62
5.25
 
75-79
 
6.78
5.70
 
70-74
 
6.67
6.99
 
65-69
 
6.64
7.92
 
60-64
 
7.84
8.93
 
55-59
 
8.88
7.70
 
50-54
 
8.19
5.81
 
45-49
 
6.43
5.11
 
40-44
 
5.06
5.25
 
35-39
 
4.52
5.65
 
30-34
 
5.04
5.79
 
25-29
 
4.98
5.65
 
20-24
 
5.01
6.01
 
15-19
 
4.85
5.42
 
10-14
 
4.06
3.09
 
5-9
 
3.38
2.92
 
0-4
 
2.59
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.546 etxebizitza zeuden: 3.134 (% 88,4) okupatuta eta 412 (% 11,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,6 jabetzan zeuden, % 12,6 alokairuan eta % 4,7 beste titulu batekin.

3.546etxebizitza (2021)
3.134okupatuak
412hutsik (% 11,6)

Erabilera (2021)

3.134
412
Okupatuak (3.134)Hutsik edo ez-okupatuak (412)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,6
12,6
Jabetzan (82,6)Alokairuan (12,6)Beste titulu batekin (4,7)

2024an 3.209 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.087 (% 33,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

3.209etxegune (2024)
1.087pertsona bakarrekoak (% 33,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.087
2 kide963
3 kide577
4 kide464
5 kide edo gehiago118

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]