Edukira joan

Morre

Morre
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Doubs
BarrutiBesançoneko barrutia
Kantonamenducanton of Besançon-Sud
Izen ofizialaMorre
Posta kodea25660
Geografia
Koordenatuak47°13′32″N 6°03′55″E / 47.2256°N 6.0653°E / 47.2256; 6.0653
Mapa
Azalera5,27 km²
Altitudea245 m, 490 m eta 398 m
MugakideakMontfaucon, Besançon, Saône, La Vèze eta Fontain
Demografia
Biztanleria1.303 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 685 (%51,8) (%48,2) 637 alt_right
Dentsitatea247 bizt/km²
morre-village.fr

Morre Frantziako udalerria da, Doubs departamenduan dagoena, Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.303 biztanle zituen 5,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montfaucon, Besançon, Saône, La Vèze eta Fontain.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Morre
Població amb 1466 habitants (2000)Montfaucon (1,5 km)
Població amb 441 habitants (2000)La Vèze (2,0 km)
Població amb 117836 habitants (2000)Besançon (3,3 km)
Població amb 1071 habitants (2000)Chalezeule (3,7 km)
Població amb 3154 habitants (2000)Saône (4,1 km)
Població amb 940 habitants (2000)Fontain (4,2 km)
Població amb 625 habitants (2000)Gennes (4,9 km)
Població amb 382 habitants (2000)Chalèze (5,0 km)
Població amb 1384 habitants (2000)Beure (5,0 km)
Població amb 246 habitants (2000)Arguel (5,5 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Jurako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak urte osoan (1000-1500 mm/urte); negu gogorra; eguzkialdi eskasa)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,1 °C-koa da, 17,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1259 mm-koa da, urtarrilean 13,7 euri-egun eta uztailean 9,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Besançon udalerrian dago, 6,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1157 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,3 °C-koa da, 1921ko uztailaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,7 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 9an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,5 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,6 °C) eta hotzena urtarrila (2,3 °C). Urteko prezipitazioa 1163 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (113 mm) eta lehorrena otsaila (84 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,30 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,5 °C) baino 1,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (12,1 °C) eta hotzena 1963 (8,6 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Morre)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 2.3 2.9 6.5 9.9 14.0 17.6 19.6 19.1 14.7 10.7 5.9 3.1 10.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 91 84 85 86 108 94 90 92 96 113 113 109 1163
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,5 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+0,3+1,1+1,3+1,3+1,6+1,2+1,4−0,1+0,3+0,9+1,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,5 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea2004006008001000120014001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 637 gizon, 685 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
2.34
4.08
 
85-89
 
3.07
2.35
 
80-84
 
3.07
2.35
 
75-79
 
1.46
3.30
 
70-74
 
4.53
3.14
 
65-69
 
1.46
6.44
 
60-64
 
7.45
3.14
 
55-59
 
5.26
10.05
 
50-54
 
8.03
11.46
 
45-49
 
7.74
8.63
 
40-44
 
6.28
4.71
 
35-39
 
3.50
3.92
 
30-34
 
4.96
6.28
 
25-29
 
3.65
2.35
 
20-24
 
7.30
11.46
 
15-19
 
11.82
5.81
 
10-14
 
4.96
5.97
 
5-9
 
4.82
4.55
 
0-4
 
8.32
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Morre udalerrian 1.294 biztanle zeuden eta 572 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,26 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 30,4). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,9 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

1.294biztanle
572elkarbizitza-unitate
2,26lagun elkarbizitza-unitateko
396familia
Udalerria
% 30
% 30
% 9
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 396 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (174). Guraso bakarreko 50 familietatik 40etan ama zen guraso bakarra. 208 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 107k seme-alaba bakarra zuten etxean, 53k bi, eta 28k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 174 bikoteetatik 21tan (% 12,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

173
174
50
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean208
Seme-alaba bat107
Bi seme-alaba53
Hiru seme-alaba22
Lau edo gehiago6

15 urte edo gehiago zituzten 1.082 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 43,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 82,6).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 9
40-54% 14
55-64% 23
65-79% 13
80 +% 44
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 74
40-54% 75
55-64% 68
65-79% 83
80 +% 49

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 41,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,2 izatezko bikotean eta % 11,8 PACS bidez lotuta). % 23,9 ezkongabeak ziren, % 4,5 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 41,7
Ezkongabea% 23,9
PACS bidez lotuta% 11,8
Izatezko bikotean% 11,2
Dibortziatuta% 6,7
Alarguna% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,5), erdi-mailako lanbideak (% 22,7), goi-mailako langileak (% 15,9), enplegatuak (% 13,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,5) Doubs departamenduko batez bestekoaren (% 30,1) azpitik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,9).[10]

Udalerria
% 9
% 16
% 23
% 14
% 10
% 26
Doubs
% 10
% 16
% 14
% 19
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 614 etxebizitza zeuden. Horietatik 569 egoitza nagusi ziren, 5 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 40 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (499), eta apartamentuak gutxi ziren (113). Egoitza nagusietatik 418 beren jabearen bizilekuak ziren, 143 alokairuan zeuden, 21 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 8 doan lagata.[11]

614etxebizitza
569egoitza nagusi
499etxe
113apartamentu

Etxebizitza multzoa

569
Egoitza nagusia (569)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (5)Hutsik (40)

Etxe mota

499
113
Etxea (499)Apartamentua (113)

Jabetza egoera

418
143
Jabeak (418)Alokairuan (143)HLM (21)Doan lagata (8)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (156).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik37
1919-194513
1946-1970156
1971-1990144
1991-2005105
2006-2020102

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (337). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (186 etxebizitzatan). 499 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 236 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 306tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela8
2 gela19
3 gela60
4 gela145
5 gela edo gehiago337

Berogailu mota

180
186
177
Gas sarea (4)Fuel-olioa (180)Elektrizitatea (186)Gas botila (22)Bestelakoak (177)

Aparkalekua eta ibilgailuak

499aparkalekua
236ibilgailu 1
306ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 809 biztanleetatik 671 aktibo ziren (% 82,9), horietako 597 lanean (% 73,8) eta 75 langabezian (aktiboen % 11,2).

80915-64 urteko biztanle
% 82,9aktibo
% 73,8lanean
% 11,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 52,2
25-54 urte% 95,7
55-64 urte% 72,5
Gizonak% 88,2
Emakumeak% 78,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 30,6
BEPC, brebeta% 19,0
CAP-BEP% 12,6
Batxilergoa% 12,7
Goi-mailako +2% 11,3
Goi-mailako +3/4% 4,2
Goi-mailako +5% 5,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

138 ez-aktibotik 61 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,2), 45 erretiraturik zeuden (% 32,6) eta 32 bestelako ez-aktibo ziren (% 23,2).

Ez-aktiboak

% 44
% 33
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 31
% 26
% 18
% 17
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 157 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 597 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

157enplegu udalerrian
% 80,9soldatapeko
% 18,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.790 eurokoa zen.

29.790 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.190 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 31 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 8 eraikuntza enpresak ziren, 6 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 4 garraio enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 3 higiezinen enpresak ziren, 3 zerbitzu enpresak ziren, 2 administrazio publikoko enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 8 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 1 zurgina, 1 iturgina, 2 argiketariak, 1 ile apaindegia, 1 jatetxe eta 1 higiezinen agentzia.[13]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 okindegi zen eta 1 etxerako tresna denda zen.[14]

2000. urtean Morre udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden, 224 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1884ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,0 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Besançon », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]