Edukira joan

Morienne

Morienne
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Itsas Sena
BarrutiDieppeko barrutia
Kantonamenducanton of Aumale
Izen ofizialaMorienne
Sainte-Marguerite-lès-Aumale
Posta kodea76390
Geografia
Koordenatuak49°46′55″N 1°42′35″E / 49.7819°N 1.7097°E / 49.7819; 1.7097
Mapa
Azalera8,91 km²
Altitudea105 m, 214 m eta 199 m
MugakideakAumale, Ellecourt, Haudricourt eta Marques
Demografia
Biztanleria187 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 95 (%50) (%50) 95 alt_right
Dentsitatea21 bizt/km²

Morienne Frantziako udalerria da, Itsas Sena departamenduan dagoena, Normandia eskualdean. Azken erroldaren arabera 187 biztanle zituen 8,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aumale, Ellecourt, Haudricourt eta Marques.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MorienneMorienne
Població amb 224 habitants (2000)Marques (1,5 km)
Població amb 137 habitants (2000)Ellecourt (1,8 km)
Població amb 2428 habitants (2000)Aumale (3,1 km)
Població amb 180 habitants (2000)Aubéguimont (4,0 km)
Població amb 111 habitants (2000)Nullemont (5,2 km)
Població amb 455 habitants (2000)Haudricourt (5,3 km)
Població amb 471 habitants (2000)Richemont (5,6 km)
Població amb 307 habitants (2000)Illois (5,8 km)
Població amb 402 habitants (2000)Gauville (6,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 13,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 870 mm-koa da, urtarrilean 13,3 euri-egun eta uztailean 8,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bouelles udalerrian dago, 15,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 838,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,3 °C-koa da, 2012ko otsailaren 12an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,2 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena abuztua da (17,1 °C) eta hotzena urtarrila (3,9 °C). Urteko prezipitazioa 996 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (126 mm) eta lehorrena apirila (63 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,29 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,2 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2018, 2020, 2022 eta 2023. Urterik beroena 2020 izan zen (11,3 °C) eta hotzena 1963 (7,9 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Morienne)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.9 4.3 6.5 9.0 12.2 15.1 17.0 17.1 14.4 11.0 7.2 4.5 10.2
Pilatutako prezipitazioa (mm) 95 77 68 63 73 67 68 78 77 102 104 126 996
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,2 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+1,0+1,2+1,3+1,0+1,1+1,0+1,1+0,5+0,6+1,2+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,2 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea1002003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 95 gizon, 95 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
5.26
 
75-79
 
5.26
15.79
 
70-74
 
5.26
5.26
 
65-69
 
15.79
5.26
 
60-64
 
5.26
0.00
 
55-59
 
0.00
0.00
 
50-54
 
0.00
5.26
 
45-49
 
5.26
21.05
 
40-44
 
5.26
5.26
 
35-39
 
5.26
10.53
 
30-34
 
10.53
0.00
 
25-29
 
5.26
5.26
 
20-24
 
5.26
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
5.26
10.53
 
5-9
 
21.05
10.53
 
0-4
 
5.26
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Morienne udalerrian 187 biztanle zeuden eta 74 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,53 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 15 kide bakarrekoak ziren, 30 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 25 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

187biztanle
74elkarbizitza-unitate
2,53lagun elkarbizitza-unitateko
59familia
25Bikotea seme-alabekin
30Bikotea seme-alabarik gabe etxean
5Guraso bakarrekoak
15Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 59 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (30). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 34 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

30
25
5
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 86 etxebizitza zeuden. Horietatik 74 egoitza nagusi ziren, 3 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 9 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (86), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 66 beren jabearen bizilekuak ziren, 6 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[11]

86etxebizitza
74egoitza nagusi
86etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

74
9
Egoitza nagusia (74)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (3)Hutsik (9)

Etxe mota

86
Etxea (86)

Jabetza egoera

66
6
Jabeak (66)Alokairuan (6)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik17
1919-19453
1946-197011
1971-199022
1991-20058
2006-20209

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (41). 45 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 58 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 25 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 44tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela3
3 gela6
4 gela23
5 gela edo gehiago41

Berogailu mota

14
13
45
Fuel-olioa (14)Elektrizitatea (13)Gas botila (2)Bestelakoak (45)

Aparkalekua eta ibilgailuak

58aparkalekua
25ibilgailu 1
44ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 106 biztanleetatik 87 aktibo ziren (% 82,1), horietako 79 lanean (% 74,5) eta 8 langabezian (aktiboen % 9,2).

10615-64 urteko biztanle
% 82,1aktibo
% 74,5lanean
% 9,2langabezia-tasa

20 ez-aktibotik 6 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 30,0), 8 erretiraturik zeuden (% 40,0) eta 6 bestelako ez-aktibo ziren (% 30,0).

Ez-aktiboak

% 30
% 40
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 44 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 79 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

44enplegu udalerrian
% 72,7soldatapeko
% 27,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.090 eurokoa zen.

25.090 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.940 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an herrian zegoen saltoki bakarra eraikuntza enpresa batena zen.[12]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra margolaria zen.[13]

2000. urtean Morienne udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2005ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,1 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Bouelles », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]