Edukira joan

Modugno

Modugno
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Apulia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Bari
Izen ofizialaModugno
Posta kodea70026
ISTAT kodea072027
HerriburuaModugno
Geografia
Koordenatuak41°05′00″N 16°47′00″E / 41.0833°N 16.7833°E / 41.0833; 16.7833
Mapa
Azalera32,24 km²
Altitudea76 m
MugakideakBari, Bitetto, Bitonto, Bitritto eta Palo del Colle
Demografia
Biztanleria36.224 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.124 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia080
Katastro kodeaF262
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBA
comune.modugno.ba.it

Modugno Italiako Bari probintzian dagoen herria da. Gaur egun, Modugnok 37.036 biztanle ditu. Iraganean nekazaritza izan zen ekonomia-baliabide handiena. 70eko hamarkadatik aurrera, ekonomia eta demografia-garapena handia izan da.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bari, Bitetto, Bitonto, Bitritto eta Palo del Colle.

BiztanleriaUrtea500010.00015.00020.00025.00030.00035.00040.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 17.562 gizon, 18.431 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.02
0.15
 
95-99
 
0.26
0.61
 
90-94
 
1.02
1.82
 
85-89
 
2.40
3.57
 
80-84
 
3.80
5.24
 
75-79
 
6.19
5.40
 
70-74
 
6.36
6.33
 
65-69
 
6.67
7.08
 
60-64
 
7.16
8.07
 
55-59
 
7.66
8.47
 
50-54
 
8.48
7.57
 
45-49
 
7.55
6.16
 
40-44
 
5.83
5.57
 
35-39
 
5.17
5.18
 
30-34
 
4.96
5.14
 
25-29
 
4.83
5.57
 
20-24
 
5.32
5.44
 
15-19
 
4.97
5.21
 
10-14
 
4.34
4.07
 
5-9
 
3.93
3.34
 
0-4
 
3.09
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 15.932 etxebizitza zeuden: 13.957 (% 87,6) okupatuta eta 1.975 (% 12,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,7 jabetzan zeuden, % 20,1 alokairuan eta % 4,2 beste titulu batekin.

15.932etxebizitza (2021)
13.957okupatuak
1.975hutsik (% 12,4)

Erabilera (2021)

13.957
1.975
Okupatuak (13.957)Hutsik edo ez-okupatuak (1.975)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,7
20,1
Jabetzan (75,7)Alokairuan (20,1)Beste titulu batekin (4,2)

2024an 14.493 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.663 (% 25,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,5 kide zeuden.

14.493etxegune (2024)
3.663pertsona bakarrekoak (% 25,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.663
2 kide4.333
3 kide3.225
4 kide2.581
5 kide edo gehiago691

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]