Edukira joan

Matzenbach

Matzenbach
Matzenbach
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Renania-Palatinatua
LandkreisKusel District
Verbandsgemeinde in Rhineland-PalatinateOberes Glantal
Izen ofizialaMatzenbach
Jatorrizko izenaMatzenbach
Posta kodea66909
Udalerri kodea07336107
Geografia
Koordenatuak49°29′44″N 7°27′38″E / 49.4956°N 7.4606°E / 49.4956; 7.4606
Mapa
Azalera7,05 km²
Altitudea210 m
Demografia
Biztanleria590 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 296 (%50,2) (%49,8) 294 alt_right
Dentsitatea84 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06383
MatrikulaKUS
matzenbach.de

Matzenbach Alemaniako udalerria da. Renania-Palatinatua estatuan dago, Kusel barrutian. Azken zentsuaren arabera 590 biztanle zituen 7 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 614 biztanle zituen: 306 gizonezko (% 49,8) eta 310 emakumezko (% 50,5); 100 emakumeko 98,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 9,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,0 ezkongabeak ziren eta % 48,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea5605806006206406601970198019902000201020202030MatzenbachBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 304 gizon, 319 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.88
 
75+
 
13.17
13.16
 
65-74
 
13.17
25.00
 
50-64
 
24.14
5.92
 
40-49
 
10.03
16.45
 
30-39
 
13.48
7.24
 
25-29
 
4.70
4.93
 
18-24
 
7.21
2.63
 
15-17
 
2.19
10.20
 
6-14
 
6.27
3.29
 
3-5
 
4.08
2.30
 
0-2
 
1.57
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 86,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 13,0k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 10,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

530
80
Migrazio-jatorririk gabe (530)Migrazio-jatorri osoa (80)Migrazio-jatorri partziala (4)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 352 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (216, % 61,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 134,82 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,16 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 7,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 66,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

352etxebizitza
134,82 m²batez besteko azalera
6,16 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

216
106
28
Jabetzan (216)Alokairuan (106)Hutsik (28)
% 7,5hutsik dauden tasa
% 66,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (107). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (72); eraikin guztien % 79,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (316 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra4
2 gela5
3 gela29
4 gela67
5 gela75
6 gela70
7 gela edo gehiago107

Eraikuntza garaia

1919 aurretik72
1919-194921
1950-195919
1960-196945
1970-197933
1980-198955
1990-199944
2000-200951
2010-201515
2016 eta geroago8

Berogailu mota

316
Solairuko berogailua (Etagenheizung) (15)Bloke-berogailua (Blockheizung) (4)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (316)Labe indibiduala (20)

Guztira 260 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (217, % 83,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (203).[3] Guztira 277 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (103, % 37,2).[4]

260bizitegi-eraikin
277etxegune

Eraikin mota

217
Etxe bakartua (217)Etxe atxikia (bikoitza) (21)Ilarako etxea (16)Bestelako eraikin mota (9)

Etxebizitza kopurua eraikineko

203
42
Etxebizitza bakarra (203)2 etxebizitza (42)3-6 etxebizitza (14)7-12 etxebizitza (3)

Etxegunearen tamaina

92
103
41
30
Pertsona bakarra (92)2 pertsona (103)3 pertsona (41)4 pertsona (30)5 pertsona (5)6 pertsona (8)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]