Edukira joan

Mapello

Mapello
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Posta kodea24030
ISTAT kodea016132
HerriburuaMapello
Geografia
Koordenatuak45°42′32″N 9°32′52″E / 45.7089°N 9.5478°E / 45.7089; 9.5478
Mapa
Azalera8,66 km²
Altitudea255 m
MugakideakAmbivere, Barzana, Bonate Sopra, Palazzago, Ponte San Pietro, Presezzo, Sotto il Monte Giovanni XXIII, Terno d'Isola eta Brembate di Sopra
Demografia
Biztanleria6.909 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea798 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Katastro kodeaE901
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.mapello.bg.it

Mapello Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 6.909 biztanle ditu, 8,66 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ambivere, Barzana, Bonate Sopra, Palazzago, Ponte San Pietro, Presezzo, Sotto il Monte Giovanni XXIII, Terno d'Isola eta Brembate di Sopra.

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.607 gizon, 3.432 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.11
 
95-99
 
0.17
0.36
 
90-94
 
0.90
1.52
 
85-89
 
2.21
2.99
 
80-84
 
3.35
4.10
 
75-79
 
4.46
4.38
 
70-74
 
5.36
5.79
 
65-69
 
5.83
7.51
 
60-64
 
7.11
7.98
 
55-59
 
8.30
8.68
 
50-54
 
7.95
8.07
 
45-49
 
7.93
6.40
 
40-44
 
6.35
5.63
 
35-39
 
6.44
6.40
 
30-34
 
5.45
5.32
 
25-29
 
5.83
5.43
 
20-24
 
4.69
5.38
 
15-19
 
5.71
5.93
 
10-14
 
4.49
3.91
 
5-9
 
4.08
4.08
 
0-4
 
3.32
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.322 etxebizitza zeuden: 2.816 (% 84,8) okupatuta eta 506 (% 15,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,6 jabetzan zeuden, % 12,7 alokairuan eta % 4,7 beste titulu batekin.

3.322etxebizitza (2021)
2.816okupatuak
506hutsik (% 15,2)

Erabilera (2021)

2.816
506
Okupatuak (2.816)Hutsik edo ez-okupatuak (506)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,6
12,7
Jabetzan (82,6)Alokairuan (12,7)Beste titulu batekin (4,7)

2024an 2.936 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 874 (% 29,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

2.936etxegune (2024)
874pertsona bakarrekoak (% 29,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide874
2 kide873
3 kide575
4 kide486
5 kide edo gehiago128

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]