Edukira joan

Gazzaniga

Gazzaniga
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaBergamoko probintzia
Izen ofizialaGazzaniga
Posta kodea24025
ISTAT kodea016111
HerriburuaGazzaniga
Geografia
Koordenatuak45°48′00″N 9°50′00″E / 45.8°N 9.8333°E / 45.8; 9.8333
Mapa
Azalera14,41 km²
Altitudea386 m
MugakideakAlbino, Vertova, Aviatico, Fiorano al Serio, Cene, Cornalba eta Costa Serina
Demografia
Biztanleria4.888 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea339 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia035
Katastro kodeaD952
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBG
comune.gazzaniga.bg.it

Gazzaniga Italiako udalerri bat da. Bergamoko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 4.888 biztanle ditu, 14,41 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Albino, Vertova, Aviatico, Fiorano al Serio, Cene, Cornalba eta Costa Serina.

BiztanleriaUrtea200030004000500060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.419 gizon, 2.557 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.04
0.17
 
95-99
 
1.13
0.70
 
90-94
 
2.42
1.90
 
85-89
 
4.07
3.60
 
80-84
 
5.16
4.80
 
75-79
 
5.98
5.62
 
70-74
 
6.10
6.95
 
65-69
 
6.02
7.81
 
60-64
 
7.67
8.93
 
55-59
 
6.84
7.90
 
50-54
 
7.31
6.32
 
45-49
 
6.69
5.13
 
40-44
 
5.87
5.66
 
35-39
 
4.42
5.79
 
30-34
 
4.50
6.08
 
25-29
 
5.40
5.79
 
20-24
 
5.12
5.79
 
15-19
 
4.81
4.46
 
10-14
 
4.18
3.43
 
5-9
 
3.44
3.18
 
0-4
 
2.82
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.261 etxebizitza zeuden: 2.169 (% 66,5) okupatuta eta 1.092 (% 33,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,2 jabetzan zeuden, % 13,7 alokairuan eta % 5,1 beste titulu batekin.

3.261etxebizitza (2021)
2.169okupatuak
1.092hutsik (% 33,5)

Erabilera (2021)

2.169
1.092
Okupatuak (2.169)Hutsik edo ez-okupatuak (1.092)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,2
13,7
Jabetzan (81,2)Alokairuan (13,7)Beste titulu batekin (5,1)

2024an 2.270 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 934 (% 41,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.270etxegune (2024)
934pertsona bakarrekoak (% 41,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide934
2 kide641
3 kide337
4 kide251
5 kide edo gehiago107

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]