Edukira joan

Gabiano

Gabiano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
ProbintziaAlessandriako probintzia
Izen ofizialaGabiano
Posta kodea15020
ISTAT kodea006077
HerriburuaGabiano
Geografia
Koordenatuak45°09′28″N 8°11′47″E / 45.1578°N 8.1964°E / 45.1578; 8.1964
Mapa
Azalera17,77 km²
Altitudea300 m
MugakideakCerrina Monferrato, Fontanetto Po, Moncestino, Villamiroglio, Camino, Mombello Monferrato eta Palazzolo Vercellese
Demografia
Biztanleria1.027 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea58 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0142
Katastro kodeaD835
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaAL
comune.gabiano.al.it

Gabiano Italiako udalerri bat da. Alessandriako probintzian kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 1.027 biztanle ditu, 17,77 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cerrina Monferrato, Fontanetto Po, Moncestino, Villamiroglio, Camino, Mombello Monferrato eta Palazzolo Vercellese.

BiztanleriaUrtea10001500200025003000350040001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 517 gizon, 516 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.58
1.74
 
90-94
 
2.33
2.13
 
85-89
 
3.88
3.48
 
80-84
 
5.81
8.90
 
75-79
 
6.98
7.35
 
70-74
 
7.17
9.28
 
65-69
 
9.30
10.83
 
60-64
 
10.66
9.28
 
55-59
 
9.69
7.54
 
50-54
 
7.17
4.26
 
45-49
 
5.23
4.45
 
40-44
 
5.04
5.22
 
35-39
 
3.68
4.45
 
30-34
 
3.68
3.68
 
25-29
 
3.88
5.22
 
20-24
 
4.26
4.26
 
15-19
 
2.33
3.29
 
10-14
 
2.71
1.93
 
5-9
 
2.91
2.71
 
0-4
 
2.71
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 957 etxebizitza zeuden: 523 (% 54,6) okupatuta eta 434 (% 45,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 90,4 jabetzan zeuden, % 4,9 alokairuan eta % 4,7 beste titulu batekin.

957etxebizitza (2021)
523okupatuak
434hutsik (% 45,4)

Erabilera (2021)

523
434
Okupatuak (523)Hutsik edo ez-okupatuak (434)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

90,4
Jabetzan (90,4)Alokairuan (4,9)Beste titulu batekin (4,7)

2024an 537 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 236 (% 43,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

537etxegune (2024)
236pertsona bakarrekoak (% 43,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide236
2 kide187
3 kide60
4 kide48
5 kide edo gehiago6

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]