Edukira joan

Folschviller

Folschviller
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Mosela
BarrutiForbacheko barrutia
Lurraldeko administrazio-erakundecanton of Saint-Avold-1
Izen ofizialaFolschviller
Posta kodea57730
Geografia
Koordenatuak49°04′10″N 6°41′06″E / 49.0694°N 6.685°E / 49.0694; 6.685
Mapa
Azalera9,46 km²
Altitudea246 m, 387 m eta 289 m
MugakideakAltviller, Laudrefang, Lelling, Saint-Avold, Teting-sur-Nied, Vahl-Ebersing eta Valmont
Demografia
Biztanleria3.916 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.969 (%50,1) (%49,9) 1.962 alt_right
Dentsitatea414 bizt/km²
folschviller.fr

Folschviller Frantziako udalerri bat da, Mosela departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.916 biztanle zituen 9,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Altviller, Laudrefang, Lelling, Saint-Avold, Teting-sur-Nied, Vahl-Ebersing eta Valmont.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
FolschvillerFolschviller
Població amb 3282 habitants (2000)Valmont (2,1 km)
Població amb 571 habitants (2000)Altviller (3,5 km)
Població amb 467 habitants (2000)Lelling (3,5 km)
Població amb 376 habitants (2000)Laudrefang (3,6 km)
Població amb 16611 habitants (2000)Saint-Avold (4,1 km)
Població amb 789 habitants (2000)Pontpierre (4,3 km)
Població amb 710 habitants (2000)Lachambre (4,8 km)
Població amb 552 habitants (2000)Vahl-Ebersing (5,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,6 °C-koa da, 16,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 889 mm-koa da, urtarrilean 12,1 euri-egun eta uztailean 9,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Seingbouse udalerrian dago, 12,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 731,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,2 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.962 gizon, 1.969 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.25
 
95+
 
0.46
0.76
 
90-94
 
0.71
1.22
 
85-89
 
1.93
1.02
 
80-84
 
1.93
3.87
 
75-79
 
4.88
6.42
 
70-74
 
4.62
7.14
 
65-69
 
7.87
6.88
 
60-64
 
6.40
6.01
 
55-59
 
8.94
5.35
 
50-54
 
4.27
4.38
 
45-49
 
4.42
6.73
 
40-44
 
4.16
7.24
 
35-39
 
9.14
5.81
 
30-34
 
6.40
7.44
 
25-29
 
5.99
4.43
 
20-24
 
5.38
6.98
 
15-19
 
4.42
6.37
 
10-14
 
6.15
6.37
 
5-9
 
5.28
5.30
 
0-4
 
6.65
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Folschviller udalerrian 3.906 biztanle zeuden eta 1.721 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 34,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

3.906biztanle
1.721elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
1.114familia
Udalerria
% 28
% 27
% 9
% 34
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.114 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (486). Guraso bakarreko 163 familietatik 124etan ama zen guraso bakarra. 594 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 214k seme-alaba bakarra zuten etxean, 182k bi, eta 124k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 486 bikoteetatik 71tan (% 14,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

465
486
163
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean594
Seme-alaba bat214
Bi seme-alaba182
Hiru seme-alaba77
Lau edo gehiago47

15 urte edo gehiago zituzten 3.207 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 52,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,9).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 12
40-54% 13
55-64% 19
65-79% 28
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 63
40-54% 71
55-64% 69
65-79% 66
80 +% 38

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 10,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,0 izatezko bikotean eta % 3,4 PACS bidez lotuta). % 26,4 ezkongabeak ziren, % 8,9 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 47,6
Ezkongabea% 26,4
Alarguna% 8,9
Izatezko bikotean% 7,0
Dibortziatuta% 6,8
PACS bidez lotuta% 3,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 36,7), eskulangileak (% 22,8), erdi-mailako lanbideak (% 15,8), enplegatuak (% 12,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 36,7) Mosela departamenduko batez bestekoaren (% 30,3) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 16
% 13
% 23
% 37
Mosela
% 10
% 16
% 17
% 17
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.918 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.732 egoitza nagusi ziren, 26 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 160 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.022), eta apartamentuak gutxi ziren (889). Egoitza nagusietatik 900 beren jabearen bizilekuak ziren, 747 alokairuan zeuden, 418 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 85 doan lagata.[10]

1.918etxebizitza
1.732egoitza nagusi
1.022etxe
889apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.732
160
Egoitza nagusia (1.732)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (26)Hutsik (160)

Etxe mota

1.022
889
Etxea (1.022)Apartamentua (889)

Jabetza egoera

900
747
418
Jabeak (900)Alokairuan (747)HLM (418)Doan lagata (85)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (725).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik45
1919-1945136
1946-1970725
1971-1990498
1991-2005182
2006-2020127

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (819). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.205 etxebizitzatan). 1.104 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 859 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 622tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela31
2 gela86
3 gela298
4 gela498
5 gela edo gehiago819

Berogailu mota

1.205
320
Gas sarea (1.205)Fuel-olioa (88)Elektrizitatea (320)Gas botila (2)Bestelakoak (117)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.104aparkalekua
859ibilgailu 1
622ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.304 biztanleetatik 1.632 aktibo ziren (% 70,8), horietako 1.349 lanean (% 58,6) eta 283 langabezian (aktiboen % 17,3).

2.30415-64 urteko biztanle
% 70,8aktibo
% 58,6lanean
% 17,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,0
25-54 urte% 84,8
55-64 urte% 51,7
Gizonak% 75,9
Emakumeak% 65,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 29,7
BEPC, brebeta% 25,0
CAP-BEP% 15,6
Batxilergoa% 16,0
Goi-mailako +2% 11,9
Goi-mailako +3/4% 11,0
Goi-mailako +5% 14,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 17,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

672 ez-aktibotik 190 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 28,3), 162 erretiraturik zeuden (% 24,1) eta 321 bestelako ez-aktibo ziren (% 47,8).

Ez-aktiboak

% 28
% 24
% 48
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 30
% 24
% 33
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.531 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.349 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.531enplegu udalerrian
% 88,8soldatapeko
% 11,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.110 eurokoa zen, eta biztanleen % 26 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

21.110 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.030 €
% 26,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 16,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 181 komertzioetatik, 5 erauzte enpresak ziren, 9 janari enpresak ziren, 20 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 34 eraikuntza enpresak ziren, 39 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 9 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 5 finantziazio enpresak ziren, 11 higiezinen enpresak ziren, 10 zerbitzu enpresak ziren, 20 administrazio publikoko enpresak ziren eta 12 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 50 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 banku bulegoak, 5 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 autoeskola, 4 igeltseroak, 6 margolariak, 5 zurginak, 2 iturginak, 5 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 6 ile apaindegiak, 5 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia, 1 tintoreria eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 17 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 6 okindegiak, 1 harategi zen, 2 kongelatu-dendak, 2 liburu dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 kirol-denda zen, 1 drogeria zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Folschviller udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 osasun-zentro, 2 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Folschviller udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 441 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2003ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Seingbouse », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]