Edukira joan

Errouville

Errouville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Meurthe eta Mosela
BarrutiBrieyko barrutia
Kantonamenducanton of Audun-le-Roman
Izen ofizialaErrouville
Posta kodea54680
Geografia
Koordenatuak49°24′58″N 5°54′10″E / 49.4161°N 5.9028°E / 49.4161; 5.9028
Mapa
Azalera5,13 km²
Altitudea327 m, 422 m eta 379 m
MugakideakAumetz, Bréhain-la-Ville, Crusnes, Fillières eta Serrouville
Demografia
Biztanleria682 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 335 (%49,2) (%50,8) 346 alt_right
Dentsitatea133 bizt/km²
errouville.mairie54.fr

Errouville Frantziako udalerri bat da, Meurthe eta Mosela departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 682 biztanle zituen 5,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aumetz, Bréhain-la-Ville, Crusnes, Fillières eta Serrouville.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ErrouvilleErrouville
Població amb 600 habitants (2000)Serrouville (2,2 km)
Població amb 1619 habitants (2000)Crusnes (2,3 km)
Població amb 2252 habitants (2000)Aumetz (3,0 km)
Població amb 319 habitants (2000)Beuvillers (3,7 km)
Població amb 464 habitants (2000)Fillières (4,5 km)
Població amb 2236 habitants (2000)Boulange (5,1 km)
Població amb 659 habitants (2000)Tiercelet (5,3 km)
Població amb 1955 habitants (2000)Tressange (5,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,1 °C-koa da, 16,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 911 mm-koa da, urtarrilean 13,2 euri-egun eta uztailean 9,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Villette_(Meurthe_eta_Mosela) udalerrian dago, 24,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 909,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,8 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 9,5 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,2 °C) eta hotzena urtarrila (1,6 °C). Urteko prezipitazioa 919 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (108 mm) eta lehorrena apirila (55 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,38 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (8,3 °C) baino 2,2 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (11,4 °C) eta hotzena 1963 (7,2 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Errouville)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 1.6 2.2 5.3 8.9 12.9 16.1 18.2 17.8 13.6 9.6 5.3 2.5 9.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 93 74 70 55 70 67 73 69 70 82 88 108 919
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,1+0,7+1,2+1,5+1,4+1,5+1,7+1,7+0,5+0,5+1,2+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,3 °C)
+4 °C−4 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0200400600800100012001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 346 gizon, 335 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
4.34
 
85-89
 
4.48
2.89
 
80-84
 
1.49
2.89
 
75-79
 
2.99
13.01
 
70-74
 
7.46
5.78
 
65-69
 
14.93
7.23
 
60-64
 
2.99
5.78
 
55-59
 
5.97
7.23
 
50-54
 
8.96
5.78
 
45-49
 
4.48
7.23
 
40-44
 
10.45
2.89
 
35-39
 
2.99
5.78
 
30-34
 
5.97
7.23
 
25-29
 
2.99
2.89
 
20-24
 
7.46
5.78
 
15-19
 
4.48
6.07
 
10-14
 
2.99
2.89
 
5-9
 
4.48
4.34
 
0-4
 
4.48
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Errouville udalerrian 682 biztanle zeuden eta 315 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,17 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 31,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 31,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

682biztanle
315elkarbizitza-unitate
2,17lagun elkarbizitza-unitateko
216familia
Udalerria
% 26
% 32
% 10
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 216 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (100). Guraso bakarreko 35 familietatik 20etan ama zen guraso bakarra. 125 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 50k seme-alaba bakarra zuten etxean, 30k bi, eta 10k hiru edo gehiago.[10]

100
81
35
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean125
Seme-alaba bat50
Bi seme-alaba30
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 609 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 76,2).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 8
25-39% 17
40-54% 12
55-64% 10
65-79% 22
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 62
40-54% 71
55-64% 76
65-79% 73
80 +% 42

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 12,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,5 izatezko bikotean eta % 3,0 PACS bidez lotuta). % 26,8 ezkongabeak ziren, % 8,9 alargunak eta % 5,6 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 46,3
Ezkongabea% 26,8
Izatezko bikotean% 9,5
Alarguna% 8,9
Dibortziatuta% 5,6
PACS bidez lotuta% 3,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 36,2), erdi-mailako lanbideak (% 19,0), eskulangileak (% 19,0), enplegatuak (% 9,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 36,2) Meurthe eta Mosela departamenduko batez bestekoaren (% 29,2) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 19
% 10
% 19
% 36
Meurthe eta Mosela
% 11
% 16
% 16
% 15
% 29
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 346 etxebizitza zeuden. Horietatik 316 egoitza nagusi ziren, 1 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 30 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (280), eta apartamentuak gutxi ziren (63). Egoitza nagusietatik 247 beren jabearen bizilekuak ziren, 65 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[11]

346etxebizitza
316egoitza nagusi
280etxe
63apartamentu

Etxebizitza multzoa

316
30
Egoitza nagusia (316)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1)Hutsik (30)

Etxe mota

280
63
Etxea (280)Apartamentua (63)

Jabetza egoera

247
65
Jabeak (247)Alokairuan (65)HLM (1)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (79).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik31
1919-194569
1946-197079
1971-199066
1991-200549
2006-202019

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (189). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (127 etxebizitzatan). 225 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 128 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 160tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela4
3 gela52
4 gela71
5 gela edo gehiago189

Berogailu mota

127
61
88
29
Gas sarea (127)Fuel-olioa (61)Elektrizitatea (88)Gas botila (12)Bestelakoak (29)

Aparkalekua eta ibilgailuak

225aparkalekua
128ibilgailu 1
160ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 448 biztanleetatik 331 aktibo ziren (% 73,9), horietako 302 lanean (% 67,4) eta 29 langabezian (aktiboen % 8,8).

44815-64 urteko biztanle
% 73,9aktibo
% 67,4lanean
% 8,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,2
25-54 urte% 92,1
55-64 urte% 48,6
Gizonak% 73,3
Emakumeak% 74,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 11,1
BEPC, brebeta% 40,0
CAP-BEP% 13,0
Batxilergoa% 8,0
Goi-mailako +2% 2,9
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

117 ez-aktibotik 40 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,2), 35 erretiraturik zeuden (% 29,9) eta 42 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,9).

Ez-aktiboak

% 34
% 30
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 9
% 33
% 23
% 27
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 24 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 302 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

24enplegu udalerrian
% 66,7soldatapeko
% 33,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.180 eurokoa zen.

29.180 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.910 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 4 komertzioetatik, 2 eraikuntza enpresak ziren eta 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 1 iturgina eta 1 higiezinen agentzia.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1997ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Villette », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]