Edukira joan

Elsenheim

Elsenheim
Else
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
DepartamenduaRhin Beherea
Izen ofizialaElsenheim
Jatorrizko izenaElse
Posta kodea67390
Geografia
Koordenatuak48°09′41″N 7°29′55″E / 48.1614°N 7.4986°E / 48.1614; 7.4986
Mapa
Azalera9,61 km²
Altitudea175 m, 182 m eta 177 m
MugakideakMarckolsheim, Ohnenheim, Grussenheim eta Illhaeusern
Demografia
Biztanleria803 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 395 (%49,3) (%50,7) 406 alt_right
Dentsitatea84 bizt/km²

Elsenheim Frantziako udalerria da, Rhin Beherea departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 803 biztanle zituen 9,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Marckolsheim, Ohnenheim, Grussenheim eta Illhaeusern.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ElsenheimElsenheim
Població amb 847 habitants (2000)Grussenheim (1,7 km)
Població amb 840 habitants (2000)Ohnenheim (2,6 km)
Població amb 4185 habitants (2000)Marckolsheim (3,4 km)
Població amb 1092 habitants (2000)Jebsheim (4,3 km)
Població amb 471 habitants (2000)Heidolsheim (4,6 km)
Població amb 728 habitants (2000)Illhaeusern (5,4 km)
Població amb 693 habitants (2000)Mackenheim (5,5 km)
Població amb 375 habitants (2000)Riedwihr (5,6 km)
Població amb 775 habitants (2000)Artzenheim (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Alsaziako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udazkenean eta neguan; uda beroa eta eguzkitsua; haize ahulak; laino maiz udazkenean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 17,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 570 mm-koa da, urtarrilean 7,7 euri-egun eta uztailean 9,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bergheim_(Alsazia) udalerrian dago, 12,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 664,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 38,9 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 13an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16,9 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,8 °C) eta hotzena urtarrila (2,6 °C). Urteko prezipitazioa 674 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (73 mm) eta lehorrena otsaila (41 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,37 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,3 °C) baino 2,0 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2023 izan zen (13,2 °C) eta hotzena 1963 (9,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Elsenheim)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 2.6 3.5 7.2 11.2 15.5 19.1 20.8 20.1 15.6 11.1 6.3 3.4 11.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 48 41 42 46 73 68 65 64 54 63 52 59 674
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,4+0,8+1,2+1,4+1,5+1,8+1,3+1,40,0+0,4+0,9+1,2
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,3 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea4005006007008009001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 406 gizon, 395 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
2.46
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
2.53
0.00
 
80-84
 
3.80
2.46
 
75-79
 
3.80
4.93
 
70-74
 
3.80
12.32
 
65-69
 
6.33
3.69
 
60-64
 
10.13
6.16
 
55-59
 
7.59
4.93
 
50-54
 
2.53
8.62
 
45-49
 
10.13
8.62
 
40-44
 
7.59
3.69
 
35-39
 
3.80
7.39
 
30-34
 
5.06
7.39
 
25-29
 
5.06
4.93
 
20-24
 
8.86
3.69
 
15-19
 
5.06
4.93
 
10-14
 
6.33
2.46
 
5-9
 
3.80
11.33
 
0-4
 
3.80
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Elsenheim udalerrian 803 biztanle zeuden eta 341 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 36,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,9 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

803biztanle
341elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
226familia
Udalerria
% 37
% 28
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 226 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (125). 110 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 60k seme-alaba bakarra zuten etxean, 40k bi, eta 15k hiru edo gehiago.[10]

95
125
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean110
Seme-alaba bat60
Bi seme-alaba40
Hiru seme-alaba10
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 663 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 81,6).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 11
40-54% 10
55-64% 13
65-79% 21
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 75
40-54% 81
55-64% 82
65-79% 76
80 +% 38

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,8 izatezko bikotean eta % 8,9 PACS bidez lotuta). % 20,5 ezkongabeak ziren, % 6,5 alargunak eta % 4,5 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 49,8
Ezkongabea% 20,5
Izatezko bikotean% 9,8
PACS bidez lotuta% 8,9
Alarguna% 6,5
Dibortziatuta% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,7), eskulangileak (% 26,4), enplegatuak (% 16,1), erdi-mailako lanbideak (% 16,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,7) Rhin Beherea departamenduko batez bestekoaren (% 27,5) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,5).[10]

Udalerria
% 16
% 16
% 26
% 34
Rhin Beherea
% 14
% 17
% 15
% 16
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 363 etxebizitza zeuden. Horietatik 340 egoitza nagusi ziren, 7 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 16 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (279), eta apartamentuak gutxi ziren (83). Egoitza nagusietatik 239 beren jabearen bizilekuak ziren, 96 alokairuan zeuden, 9 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 5 doan lagata.[11]

363etxebizitza
340egoitza nagusi
279etxe
83apartamentu

Etxebizitza multzoa

340
Egoitza nagusia (340)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (7)Hutsik (16)

Etxe mota

279
83
Etxea (279)Apartamentua (83)

Jabetza egoera

239
96
Jabeak (239)Alokairuan (96)HLM (9)Doan lagata (5)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (97).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik27
1919-194521
1946-197097
1971-199075
1991-200566
2006-202049

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (208). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (114 etxebizitzatan). 307 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 117 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 207tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela15
3 gela48
4 gela68
5 gela edo gehiago208

Berogailu mota

114
46
77
101
Gas sarea (114)Fuel-olioa (46)Elektrizitatea (77)Gas botila (2)Bestelakoak (101)

Aparkalekua eta ibilgailuak

307aparkalekua
117ibilgailu 1
207ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 517 biztanleetatik 414 aktibo ziren (% 80,1), horietako 383 lanean (% 74,1) eta 31 langabezian (aktiboen % 7,5).

51715-64 urteko biztanle
% 80,1aktibo
% 74,1lanean
% 7,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 57,6
25-54 urte% 94,5
55-64 urte% 60,0
Gizonak% 83,0
Emakumeak% 77,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,2
BEPC, brebeta% 25,0
CAP-BEP% 6,8
Batxilergoa% 11,8
Goi-mailako +2% 3,0
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

103 ez-aktibotik 34 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,0), 38 erretiraturik zeuden (% 36,9) eta 31 bestelako ez-aktibo ziren (% 30,1).

Ez-aktiboak

% 33
% 37
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 25
% 30
% 37
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 132 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 383 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

132enplegu udalerrian
% 85,6soldatapeko
% 14,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.530 eurokoa zen.

27.530 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.890 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 33 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 6 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 6 eraikuntza enpresak ziren, 6 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 higiezinen enpresak ziren, 6 zerbitzu enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 7 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 1 margolaria, 1 zurgina, 2 iturginak eta 2 jatetxeak.[13]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 okindegi zen eta 1 kirol-denda zen.[14]

2000. urtean Elsenheim udalerrian 20 nekazaritza-ustiategi zeuden, 572 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1987ko maiatzaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 5,0 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Bergheim-Inra », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]