Edukira joan

Creutzwald

Creutzwald
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Mosela
Izen ofizialaCreutzwald
Creutzwald-la-Croix
Posta kodea57150
Geografia
Koordenatuak49°12′19″N 6°41′45″E / 49.2053°N 6.6958°E / 49.2053; 6.6958
Mapa
Azalera26,72 km²
Altitudea198 m, 334 m eta 233 m
MugakideakCarling, Falck, Guerting, Ham-sous-Varsberg, Merten eta Diesen
Demografia
Biztanleria12.254 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 6.539 (%52,8) (%47,2) 5.848 alt_right
Dentsitatea459 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakDillingen
creutzwald.fr

Creutzwald Frantziako udalerri bat da, Mosela departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 12.254 biztanle zituen 26,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Carling, Falck, Guerting, Ham-sous-Varsberg, Merten eta Diesen.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CreutzwaldCreutzwald
Població amb 1108 habitants (2000)Diesen (3,5 km)
Població amb 2591 habitants (2000)Falck (4,7 km)
Població amb 3724 habitants (2000)Carling (5,0 km)
Població amb 1471 habitants (2000)Merten (5,1 km)
Població amb 859 habitants (2000)Guerting (5,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,9 °C-koa da, 17 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 864 mm-koa da, urtarrilean 1,2 euri-egun eta uztailean 9,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Seingbouse udalerrian dago, 13,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 731,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,2 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.000180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.848 gizon, 6.539 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.09
 
95+
 
0.11
0.53
 
90-94
 
1.42
1.93
 
85-89
 
2.81
2.48
 
80-84
 
3.90
3.86
 
75-79
 
4.53
6.99
 
70-74
 
5.93
7.16
 
65-69
 
8.69
7.44
 
60-64
 
8.66
7.22
 
55-59
 
6.77
6.70
 
50-54
 
6.67
5.85
 
45-49
 
5.00
6.62
 
40-44
 
5.63
6.36
 
35-39
 
6.13
5.92
 
30-34
 
5.35
6.19
 
25-29
 
5.11
4.19
 
20-24
 
3.20
4.50
 
15-19
 
4.50
5.64
 
10-14
 
4.77
5.57
 
5-9
 
5.75
4.75
 
0-4
 
5.08
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Creutzwald udalerrian 12.064 biztanle zeuden eta 5.787 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,08 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 39,3), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

12.064biztanle
5.787elkarbizitza-unitate
2,08lagun elkarbizitza-unitateko
3.500familia
Udalerria
% 22
% 28
% 10
% 39
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 3.500 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.634). Guraso bakarreko 605 familietatik 507etan ama zen guraso bakarra. 2.043 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 655k seme-alaba bakarra zuten etxean, 483k bi, eta 319k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.261 bikoteetatik 160tan (% 12,7) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.634
1.261
605
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.043
Seme-alaba bat655
Bi seme-alaba483
Hiru seme-alaba223
Lau edo gehiago96

15 urte edo gehiago zituzten 10.331 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 7,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,4). 80 urte edo gehiagoko 829 biztanleetatik 716 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 113 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 13
40-54% 20
55-64% 22
65-79% 29
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 62
40-54% 64
55-64% 70
65-79% 64
80 +% 31

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 12,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,8 izatezko bikotean eta % 3,5 PACS bidez lotuta). % 24,0 ezkongabeak ziren, % 10,5 alargunak eta % 8,5 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 44,7
Ezkongabea% 24,0
Alarguna% 10,5
Izatezko bikotean% 8,8
Dibortziatuta% 8,5
PACS bidez lotuta% 3,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,7), eskulangileak (% 22,4), enplegatuak (% 13,3), erdi-mailako lanbideak (% 11,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,7) Mosela departamenduko batez bestekoaren (% 30,3) gainetik dago. 7 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 12
% 13
% 22
% 36
% 9
Mosela
% 10
% 16
% 17
% 17
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 6.645 etxebizitza zeuden. Horietatik 5.750 egoitza nagusi ziren, 66 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 830 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.368), eta apartamentuak gutxi ziren (3.259). Egoitza nagusietatik 2.955 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.534 alokairuan zeuden, 1.132 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 261 doan lagata.[10]

6.645etxebizitza
5.750egoitza nagusi
3.368etxe
3.259apartamentu

Etxebizitza multzoa

5.750
830
Egoitza nagusia (5.750)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (66)Hutsik (830)

Etxe mota

3.368
3.259
Etxea (3.368)Apartamentua (3.259)

Jabetza egoera

2.955
2.534
1.132
Jabeak (2.955)Alokairuan (2.534)HLM (1.132)Doan lagata (261)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.379).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik133
1919-1945381
1946-19702.379
1971-19901.695
1991-2005676
2006-2020473

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.487). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (4.191 etxebizitzatan). 4.141 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.918 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.992tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela44
2 gela473
3 gela1.285
4 gela1.459
5 gela edo gehiago2.487

Berogailu mota

4.191
607
574
Gas sarea (4.191)Fuel-olioa (607)Elektrizitatea (574)Gas botila (18)Bestelakoak (360)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.141aparkalekua
2.918ibilgailu 1
1.992ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 7.163 biztanleetatik 4.974 aktibo ziren (% 69,4), horietako 4.111 lanean (% 57,4) eta 863 langabezian (aktiboen % 17,4).

7.16315-64 urteko biztanle
% 69,4aktibo
% 57,4lanean
% 17,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,2
25-54 urte% 83,7
55-64 urte% 48,5
Gizonak% 76,0
Emakumeak% 63,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 31,4
BEPC, brebeta% 33,0
CAP-BEP% 17,4
Batxilergoa% 16,0
Goi-mailako +2% 8,8
Goi-mailako +3/4% 5,2
Goi-mailako +5% 7,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 17,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

2.189 ez-aktibotik 501 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 22,9), 650 erretiraturik zeuden (% 29,7) eta 1.038 bestelako ez-aktibo ziren (% 47,4).

Ez-aktiboak

% 23
% 30
% 47
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 24
% 26
% 36
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 4.946 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.111 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

4.946enplegu udalerrian
% 92,0soldatapeko
% 8,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.960 eurokoa zen, eta biztanleen % 25 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

21.960 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.030 €
% 25,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 16,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 615 komertzioetatik, 10 erauzte enpresak ziren, 16 janari enpresak ziren, 5 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 3 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 36 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 67 eraikuntza enpresak ziren, 165 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 20 garraio enpresak ziren, 36 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 8 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 30 finantziazio enpresak ziren, 38 higiezinen enpresak ziren, 68 zerbitzu enpresak ziren, 72 administrazio publikoko enpresak ziren eta 41 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 163 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 9 banku bulegoak, 3 funerariak, 15 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 5 autoeskolak, 7 igeltseroak, 16 margolariak, 7 zurginak, 11 iturginak, 6 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 19 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 8 aldi baterako lan enpresak, 24 jatetxeak, 13 higiezinen agentziak, 3 tintoreriak eta 7 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 81 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 5 supermerkatuak, 3 brikolaje denda handika, 3 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 16 okindegiak, 4 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 4 liburu dendak, 12 arropa dendak, 3 etxerako tresna dendak, 3 zapata-dendak, 2 elektrotresna dendak, 5 altzari dendak, 4 kirol-dendak, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 2 drogeria, 5 lurrin-dendak, 2 bitxi-dendak eta 5 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Creutzwald udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an tratamendu laburretarako ospitale 1 , iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 bat, tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat, 4 osasun-zentro, 5 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an 5 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Creutzwald udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 1hezkuntza orokorreko lizeoa eta 2 lizeo teknologiko.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 550 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 638 eta lizeo teknologikoetan 351.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2003ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Seingbouse », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]