Edukira joan

Cavalese

Cavalese
Cavalese
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Trentino-Adige Garaia
Probintzia Trentoko probintzia autonomoa
Izen ofizialaCavalese
Jatorrizko izenaCavalese
Posta kodea38033
ISTAT kodea022050
HerriburuaCavalese
Geografia
Koordenatuak46°17′28″N 11°27′38″E / 46.2911°N 11.4606°E / 46.2911; 11.4606
Mapa
Azalera45,38 km²
Altitudea1.000 m
MugakideakCastello-Molina di Fiemme, Tesero, Ville di Fiemme (en) Itzuli, Carano eta Pieve Tesino
Demografia
Biztanleria4.010 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea88 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0462
Katastro kodeaC372
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaTN
Hizkuntza ofizialaitaliera
comunecavalese.it

Cavalese Italiako udalerri bat da. Trentoko probintzia autonomoan kokatuta dago, Trentino-Adige Garaia eskualdean. 4.010 biztanle ditu, 45,38 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castello-Molina di Fiemme, Tesero, Ville di Fiemme (en) Itzuli, Carano eta Pieve Tesino.

BiztanleriaUrtea2700300033003600390042001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.957 gizon, 2.069 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.10
0.05
 
95-99
 
0.34
0.66
 
90-94
 
1.98
2.20
 
85-89
 
3.38
3.01
 
80-84
 
3.91
3.99
 
75-79
 
5.32
5.93
 
70-74
 
6.14
5.93
 
65-69
 
5.61
8.74
 
60-64
 
8.31
8.07
 
55-59
 
7.83
7.46
 
50-54
 
8.84
7.20
 
45-49
 
5.41
5.88
 
40-44
 
5.99
5.57
 
35-39
 
5.51
5.57
 
30-34
 
4.98
5.42
 
25-29
 
4.45
6.23
 
20-24
 
5.12
5.98
 
15-19
 
4.98
5.06
 
10-14
 
4.59
3.32
 
5-9
 
3.09
3.73
 
0-4
 
4.11
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.720 etxebizitza zeuden: 1.820 (% 48,9) okupatuta eta 1.900 (% 51,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 71,9 jabetzan zeuden, % 22,3 alokairuan eta % 5,8 beste titulu batekin.

3.720etxebizitza (2021)
1.820okupatuak
1.900hutsik (% 51,1)

Erabilera (2021)

1.820
1.900
Okupatuak (1.820)Hutsik edo ez-okupatuak (1.900)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

71,9
22,3
Jabetzan (71,9)Alokairuan (22,3)Beste titulu batekin (5,8)

2024an 1.855 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 756 (% 40,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.855etxegune (2024)
756pertsona bakarrekoak (% 40,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide756
2 kide493
3 kide284
4 kide234
5 kide edo gehiago88

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]