Edukira joan

Castano Primo

Castano Primo
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Milano
Izen ofizialaCastano Primo
Posta kodea20022
ISTAT kodea015062
HerriburuaCastano Primo
Geografia
Koordenatuak45°33′00″N 8°46′00″E / 45.55°N 8.7667°E / 45.55; 8.7667
Mapa
Azalera19,17 km²
Altitudea187 m
MugakideakBuscate, Cameri, Cuggiono, Lonate Pozzolo, Magnago, Robecchetto con Induno, Turbigo, Vanzaghello eta Nosate
Demografia
Biztanleria10.801 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea563 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0331
Katastro kodeaC052
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaMI
comune.castanoprimo.mi.it

Castano Primo Italiako udalerri bat da. Milango probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 10.801 biztanle ditu, 19,17 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Buscate, Cameri, Cuggiono, Lonate Pozzolo, Magnago, Robecchetto con Induno, Turbigo, Vanzaghello eta Nosate.

BiztanleriaUrtea300040005000600070008000900010.00011.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.385 gizon, 5.546 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.09
0.06
 
95-99
 
0.65
0.67
 
90-94
 
1.88
2.06
 
85-89
 
3.48
2.73
 
80-84
 
4.11
4.77
 
75-79
 
5.86
5.29
 
70-74
 
5.54
6.35
 
65-69
 
6.13
7.89
 
60-64
 
7.41
8.32
 
55-59
 
7.88
8.64
 
50-54
 
7.99
7.06
 
45-49
 
6.87
6.31
 
40-44
 
6.00
5.14
 
35-39
 
5.50
5.35
 
30-34
 
4.58
5.98
 
25-29
 
4.38
5.03
 
20-24
 
5.19
5.76
 
15-19
 
5.03
5.16
 
10-14
 
4.62
3.86
 
5-9
 
3.79
3.55
 
0-4
 
3.03
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.596 etxebizitza zeuden: 4.524 (% 80,8) okupatuta eta 1.072 (% 19,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,4 jabetzan zeuden, % 15,4 alokairuan eta % 6,2 beste titulu batekin.

5.596etxebizitza (2021)
4.524okupatuak
1.072hutsik (% 19,2)

Erabilera (2021)

4.524
1.072
Okupatuak (4.524)Hutsik edo ez-okupatuak (1.072)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,4
15,4
Jabetzan (78,4)Alokairuan (15,4)Beste titulu batekin (6,2)

2024an 4.658 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.531 (% 32,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.658etxegune (2024)
1.531pertsona bakarrekoak (% 32,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.531
2 kide1.378
3 kide882
4 kide616
5 kide edo gehiago251

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]