Edukira joan

Carcairana

Carcairana
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Proventza-Alpeak-Kosta Urdina
DepartamenduaVar
Izen ofizialaCarqueiranne
Carcairana
Posta kodea83320
Geografia
Koordenatuak43°05′42″N 6°04′25″E / 43.095°N 6.0736°E / 43.095; 6.0736
Mapa
Azalera14,48 km²
Altitudea26 m, 0 m, 305 m eta 94 m
MugakideakLa Crau, La Garde, Hyères eta Le Pradet
Demografia
Biztanleria9.408 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.915 (%52,2) (%47,8) 4.498 alt_right
Dentsitatea650 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakMontefiorino
Matrikula83
carqueiranne.fr

Carcairana (okzitanieraz Carcairana, frantsesez eta ofizialki: Carqueiranne) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Var departamenduan dago, Proventza-Alpeak-Kosta Urdina eskualdean. Azken erroldaren arabera 9.408 biztanle zituen 14,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Crau, La Garde, Hyères eta Le Pradet.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CarqueiranneCarqueiranne
Població amb 10998 habitants (2000)Le Pradet (4,5 km)
Població amb 54888 habitants (2000)Hyères (5,2 km)
Població amb 16152 habitants (2000)La Crau (6,2 km)
Població amb 25551 habitants (2000)La Garde (6,4 km)
Població amb 7851 habitants (2000)La Farlède (8,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo aldatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Var eta Alpe Maritimoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udazkenean eta neguan; eguzkialdi oso ona udan; negu epela (8 °C); laino gutxi)[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 15,2 °C-koa da, 14,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 778 mm-koa da, urtarrilean 6,7 euri-egun eta uztailean 1,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Hyères udalerrian dago, 6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,7 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 668,8 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,3 °C-koa da, 1982ko uztailaren 7an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.000189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.498 gizon, 4.915 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.11
 
95+
 
0.90
1.31
 
90-94
 
1.59
3.40
 
85-89
 
4.56
3.94
 
80-84
 
5.17
7.54
 
75-79
 
7.96
8.74
 
70-74
 
9.50
9.89
 
65-69
 
7.89
7.00
 
60-64
 
8.79
7.38
 
55-59
 
7.71
7.76
 
50-54
 
7.53
5.20
 
45-49
 
6.21
4.96
 
40-44
 
5.64
4.42
 
35-39
 
3.28
4.74
 
30-34
 
2.93
2.91
 
25-29
 
2.85
3.87
 
20-24
 
2.67
3.16
 
15-19
 
4.86
5.11
 
10-14
 
5.11
4.67
 
5-9
 
3.21
3.89
 
0-4
 
1.67
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Carqueiranne udalerrian 9.392 biztanle zeuden eta 4.917 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,91 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 40,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[7]

9.392biztanle
4.917elkarbizitza-unitate
1,91lagun elkarbizitza-unitateko
2.893familia
Udalerria
% 16
% 32
% 11
% 40
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.893 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.567). Guraso bakarreko 559 familietatik 404etan ama zen guraso bakarra. 1.816 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 605k seme-alaba bakarra zuten etxean, 379k bi, eta 92k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 767 bikoteetatik 137tan (% 17,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

1.567
767
559
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.816
Seme-alaba bat605
Bi seme-alaba379
Hiru seme-alaba77
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 8.436 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,8).[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 18
40-54% 16
55-64% 24
65-79% 27
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 57
40-54% 67
55-64% 68
65-79% 71
80 +% 53

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 47,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,0 izatezko bikotean eta % 5,1 PACS bidez lotuta). % 21,1 ezkongabeak ziren, % 8,7 alargunak eta % 8,9 dibortziatuak.[7]

Ezkonduta% 47,1
Ezkongabea% 21,1
Izatezko bikotean% 9,0
Dibortziatuta% 8,9
Alarguna% 8,7
PACS bidez lotuta% 5,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 44,6), erdi-mailako lanbideak (% 13,0), enplegatuak (% 12,6), goi-mailako langileak (% 12,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 44,6) Var departamenduko batez bestekoaren (% 36,5) gainetik dago. 40 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,8).[7]

Udalerria
% 12
% 13
% 13
% 45
Var
% 9
% 14
% 17
% 10
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 7.137 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.927 egoitza nagusi ziren, 1.899 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 312 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.626), eta apartamentuak gutxi ziren (3.420). Egoitza nagusietatik 3.177 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.572 alokairuan zeuden, 269 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 178 doan lagata.[8]

7.137etxebizitza
4.927egoitza nagusi
3.626etxe
3.420apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.927
1.899
Egoitza nagusia (4.927)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1.899)Hutsik (312)

Etxe mota

3.626
3.420
Etxea (3.626)Apartamentua (3.420)

Jabetza egoera

3.177
1.572
Jabeak (3.177)Alokairuan (1.572)HLM (269)Doan lagata (178)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.873).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik166
1919-1945171
1946-1970932
1971-19901.873
1991-20051.010
2006-2020599

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.638). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (3.596 etxebizitzatan). 3.927 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.460 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.104tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela206
2 gela770
3 gela1.256
4 gela1.057
5 gela edo gehiago1.638

Berogailu mota

599
3.596
Gas sarea (599)Fuel-olioa (246)Elektrizitatea (3.596)Gas botila (103)Bestelakoak (382)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.927aparkalekua
2.460ibilgailu 1
2.104ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.792 biztanleetatik 3.721 aktibo ziren (% 77,7), horietako 3.377 lanean (% 70,5) eta 344 langabezian (aktiboen % 9,2).

4.79215-64 urteko biztanle
% 77,7aktibo
% 70,5lanean
% 9,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,1
25-54 urte% 91,9
55-64 urte% 67,8
Gizonak% 80,7
Emakumeak% 74,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,7
BEPC, brebeta% 11,0
CAP-BEP% 12,4
Batxilergoa% 10,5
Goi-mailako +2% 7,7
Goi-mailako +3/4% 6,2
Goi-mailako +5% 5,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.071 ez-aktibotik 370 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,5), 338 erretiraturik zeuden (% 31,6) eta 363 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,9).

Ez-aktiboak

% 35
% 32
% 34
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 15
% 22
% 28
% 23
% 11
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.916 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.377 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.916enplegu udalerrian
% 66,9soldatapeko
% 33,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.680 eurokoa zen, eta biztanleen % 10 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

30.680 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.940 €
% 10,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 16,8

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 649 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 8 janari enpresak ziren, 20 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 83 eraikuntza enpresak ziren, 174 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 50 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 7 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 27 finantziazio enpresak ziren, 53 higiezinen enpresak ziren, 90 zerbitzu enpresak ziren, 83 administrazio publikoko enpresak ziren eta 46 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 167 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 7 banku bulegoak, 2 funerariak, 11 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 25 igeltseroak, 12 margolariak, 8 zurginak, 9 iturginak, 12 argiketariak, 13 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 27 jatetxeak, 22 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 11 apaindegiak.[10]

2009an zeuden 50 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 5 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 6 okindegiak, 2 harategiak, 1 arraindegi zen, 4 liburu dendak, 11 arropa dendak, 2 etxerako tresna dendak, 1 altzari denda zen, 5 kirol-dendak, 4 drogeria, 1 lurrin-denda zen eta 5 lore-dendak ziren.[11]

2000. urtean Carqueiranne udalerrian 81 nekazaritza-ustiategi zeuden, 138 hektarea erabiltzen.[12]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale eta 3 botika zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Carqueiranne udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 789 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1959ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Hyères », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  12. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]