Edukira joan

Brosses

Brosses
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Yonne
BarrutiAvallon barrutia
Kantonamenducanton of Vézelay
Izen ofizialaBrosses
Posta kodea89660
Geografia
Koordenatuak47°32′12″N 3°41′28″E / 47.5367°N 3.6911°E / 47.5367; 3.6911
Mapa
Azalera19,97 km²
Altitudea151 m, 322 m eta 221 m
MugakideakMailly-la-Ville, Asnières-sous-Bois, Bois-d'Arcy, Châtel-Censoir, Merry-sur-Yonne eta Montillot
Demografia
Biztanleria265 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 150 (%53,8) (%46,2) 129 alt_right
Dentsitatea13 bizt/km²
brosses89660.wix.com…

Brosses Frantziako udalerria da, Yonne departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 265 biztanle zituen 20 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Mailly-la-Ville, Asnières-sous-Bois, Bois-d'Arcy, Châtel-Censoir, Merry-sur-Yonne eta Montillot.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BrossesBrosses
Població amb 35 habitants (2000)Bois-d'Arcy (2,1 km)
Població amb 280 habitants (2000)Montillot (2,9 km)
Població amb 126 habitants (2000)Blannay (6,9 km)
Població amb 267 habitants (2000)Sermizelles (7,6 km)
Població amb 316 habitants (2000)Asquins (7,7 km)
Població amb 184 habitants (2000)Saint-Moré (7,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,9 °C-koa da, 15,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 792 mm-koa da, urtarrilean 12,1 euri-egun eta uztailean 8,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Merry-sur-Yonne udalerrian dago, 7,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 776,9 mm-koa delarik[3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea200400600800100012001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 129 gizon, 150 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
3.88
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
19.38
 
75-79
 
13.33
3.88
 
70-74
 
6.67
20.16
 
65-69
 
14.00
4.65
 
60-64
 
10.67
8.53
 
55-59
 
14.00
4.65
 
50-54
 
3.33
0.00
 
45-49
 
0.00
3.88
 
40-44
 
4.00
7.75
 
35-39
 
4.00
4.65
 
30-34
 
6.67
0.00
 
25-29
 
4.00
4.65
 
20-24
 
7.33
4.65
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
4.00
4.65
 
5-9
 
4.00
4.65
 
0-4
 
4.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Brosses udalerrian 265 biztanle zeuden eta 143 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 1,85 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 56 kide bakarrekoak ziren, 61 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 20 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[7]

265biztanle
143elkarbizitza-unitate
1,85lagun elkarbizitza-unitateko
87familia
20Bikotea seme-alabekin
61Bikotea seme-alabarik gabe etxean
5Guraso bakarrekoak
56Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 87 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (61). Guraso bakarreko 5 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 61 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[7]

61
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 244 etxebizitza zeuden. Horietatik 138 egoitza nagusi ziren, 89 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 17 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (239), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 128 beren jabearen bizilekuak ziren, 6 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[8]

244etxebizitza
138egoitza nagusi
239etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

138
89
Egoitza nagusia (138)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (89)Hutsik (17)

Etxe mota

239
Etxea (239)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

128
Jabeak (128)Alokairuan (6)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik87
1919-194516
1946-197013
1971-19909
1991-20056
2006-20207

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (79). 69 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 107 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 58 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 71tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela13
4 gela43
5 gela edo gehiago79

Berogailu mota

23
40
69
Fuel-olioa (23)Elektrizitatea (40)Gas botila (6)Bestelakoak (69)

Aparkalekua eta ibilgailuak

107aparkalekua
58ibilgailu 1
71ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 131 biztanleetatik 107 aktibo ziren (% 81,7), horietako 94 lanean (% 71,8) eta 13 langabezian (aktiboen % 12,1).

13115-64 urteko biztanle
% 81,7aktibo
% 71,8lanean
% 12,1langabezia-tasa

24 ez-aktibotik 5 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 20,8), 10 erretiraturik zeuden (% 41,7) eta 9 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,5).

Ez-aktiboak

% 21
% 42
% 38
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 26 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 94 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 2]

26enplegu udalerrian
% 65,4soldatapeko
% 34,6ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.150 eurokoa zen.

25.150 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.590 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 14 komertzioetatik, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 4 eraikuntza enpresak ziren, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 1 higiezinen enpresa zen eta 3 zerbitzu enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 igeltseroa, 1 zurgina, 1 argiketaria eta 1 eraikuntza enpresa.[10]

2000. urtean Brosses udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, 868 hektarea erabiltzen.[11]

  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. ↑ (Frantsesez) Station Météo-France « Merry-sur-Yonne », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]